/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Diyarbakır Yenişehir Kiralık Daire

araması için 31 ilan bulundu
search
Yenişehircancel
Diyarbakırcancel
KONUT
ARSA
İŞYERİ
TURİSTİK TESİS
KAT KARŞILIĞI ARSA
DEVREN İŞYERİ
1.000 - 2.500 TL
2.500 - 4.000 TL
4.000 - 6.500 TL
6.500+ TL
TÜM FİYATLAR
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Yenişehir Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Yenişehir kiralık daire arıyorsanız sizin de diğer konut arayan her kişi gibi seçtiğiniz bölge ya da ilçe hakkında önceden bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bölge hakkında fikir sahibi olup konut arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebilmeniz için bu yazımızda Yenişehir ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık.

Yenişehir Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi

Öncelikle Yenişehir ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Diyarbakır iline bağlıdır. Denizden yüksekliği 670 metre olarak ölçülmüştür. İlçeye karasal iklim karakteristikleri hakimiyet göstermektedir. Yaz ayları sıcak bir hava ile geçerken kış mevsimleri Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki kadar sert bir hava ile geçmemektedir. Bitki örtüsü Diyarbakır'ın diğer pek çok şehrinde olduğu gibi bozkır ile kaplıdır. İlçenin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey tarafında Eğil ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney tarafında Bağlar ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güneybatı tarafında Kayapınar ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında Ergani ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu tarafında ise Sur ilçesi bulunmaktadır.

Yenişehir Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için Bölgenin Nüfus Özellikleri

Yenişehir ilçesi, Diyarbakır iline son yıllarda eklenmiş olan dört adet ilçeden bir tanesidir. Ofis ve Vilayet gibi ilin yoğunluğunu çeken lokasyonlar, Yenişehir ilçesinin sınırları içerisinde kaldığından ötürü ilçeye her gün pek çok insan çekmektedir. Benzer bir sebep ile, Diyarbakır yerlilerinin yaşamayı en çok tercih ettiği ilçelerden biridir. Bu sebep ile de oldukça işlek bir karaktere sahiptir. 2008 yılında bir ilçe olma statüsüne kavuşmuştur. 2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Yenişehir kiralık konut arayanlar için ilçede toplam 20.6.793 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,56'lık kadar bir bölümünü erkek nüfus oluştururken geriye kalan %49,44'lük kesimi kadın nüfus oluşturmaktadır. ilçenin son 10 yıllık nüfus artış grafiğine göre, ilçe nüfusu senelerden beri oldukça sabit ve stabil kalmayı başarmıştır. İlçenin güncel nüfus artışı %1,23 olarak tespit edilmiştir.

İlçe nüfusunun %50,98'ini genç nüfus oluşturduğundan ötürü, ilçe nüfusunun genç bir karaktere sahip olduğu söylenebilmektedir. İlçe sakinlerinin eğitim düzeyi verilerine göre, ilçe içerisinde en sık ilkokul mezunları ile karşılaşılmaktadır. İlkokul mezunlarını, okur-yazar olmayan kesim takip etmektedir. Üçüncü sırada ortaokul mezunları gelirken dördüncü sırada ise lisans mezunları yer almaktadır. Her ne kadar ilçe nüfusunun büyük bir kısmı Diyarbakırlı olsa bile, başka şehirlerden gelip Yenişehir ilçesinde yaşamayı tercih eden birçok kişi bulunmaktadır. Bu insanlar en çok Mardin, Bingöl, Şanlıurfa, Elazığ ve Batman illerinden gelmektedirler.

Yenişehir Kiralık Daire Arayan Kişiler için Bölgede Bulunan Mahalleler

Yenişehir ilçesine bağlı durumda olan toplam 41 adet mahalle bulunmaktadır. Yenişehir kiralık ev arayan okuyucularımızın ev arama sürecini kolaylaştırmak adına, bu ilçelerden en kalabalık olanlarının bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Şehitlik Mahallesi,
 • Kooperatifler Mahallesi,
 • Yenişehir Mahallesi,
 • Fabrika Mahallesi,
 • Aziziye Mahallesi,
 • Üçkuyu Mahallesi,
 • Gürdoğan Mahallesi,
 • Yolaltı Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi.

Yenişehir Şehitlik Mahallesi kiralık ev gibi bölge spesifiğinde ev arayışlarınız süresince danışmanlık hizmeti almak isterseniz bölgedeki emlakçılara uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Diyarbakır Yenişehir Kiralık Daire ilanları ve fiyatları Emlakjet'te! Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz aşağıdaki linkleri gezebilirsiniz.
 • Diyarbakır Kiralık Daire
 • Düzce Merkez Aziziye Mahallesi Kiralık Daire
 • Düzce Merkez Çay Mahallesi Kiralık Ev
 • Düzce Merkez Hamidiye Mahallesi Kiralık Ev
 • Düzce Merkez Kiralık Ev
 • Emlakjet
  Bjk Logo

  BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  iLab

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.