/static/img/logo.svg
search
Diyarbakırcancel

Diyarbakır Kiralık Daire

araması için 77 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Diyarbakır Kiralık Daire Ararken Bilmeniz Gereken Detaylar

 

Yaşadığınız veya yaşamayı planladığınız il hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Aradığınız evin özellikleri kadar yaşayacağınız ilin veya o ile ait ilçelerin belli başlı özelliklerini de bilerek kendinize çok daha doğru bir yaşam alanı seçebilirsiniz.  Bu sebeple Diyarbakır kiralık daire ararken bilmeniz gereken detayları sizler için araştırdık. Diyarbakır’da ev ararken bilmeniz gereken detaylar nelerdir?

 

  1. İlin tarihçesi,
  2. Ulaşım imkanları,
  3. İklim özellikleri,
  4. İlçeleri

 

Diyarbakır’ın Tarihçesi: Diyarbakır ve çevresinde Hititler, Büyük İskender, Hurriler, Selçuklular, Asurlar, Mitanniler, Medler, Bizanslılar, Persler, Araplar, Romalılar ve Osmanlılar hüküm sürmüş. Bu bölge Diyarbakır merkezinden başka Ceylanpınar, Erzen, Erbil, Cizre, Habur, Harran, Hani, Silvan, Sincar, Urfa, Muş, İmadiye, Nusaybin, Siirt ve Mardin gibi çok sayıda yerleşim birimlerini de kapsıyor. Kentin bilinen ilk adı Amidi olarak Asur kaynaklarında geçiyorken sonraki yıllarda değişim göstermiş. Bizans ve Roma dönemlerinde Türklerin ve Arapların bölgeye gelmesinden sonra da Kara Amid olarak bilinen kent, Arap egemenliği dönemi ile birlikte “Diyar’ı Bekr” olarak adlandırılmış. 1937 senesinde yasa ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti bu adı Diyarbakır olarak değiştirmiş ve kesinleştirmiştir.

 

Diyarbakır’da Ulaşım İmkanları

 

İster emlakçıdan isterseniz de sahibinden Diyarbakır kiralık daire arayın hiç fark etmez, bir çoğumuzun ortak sorusu Diyarbakır’dan ve ilçelerinden ulaşım ne şekilde sağlanıyor oluyor.

 

Diyarbakır’da Demiryolu Ulaşımı: Şehir merkezinde yer alan Diyarbakır Demiryolundan ulaşım taksi, şehir içi otobüsleri ve şehir içi minibüsleri ile kolaylıkla sağlanabiliyor. İstanbul Haydarpaşa Garından da Diyarbakır tren garına düzenli olarak seferler düzenleniyor. GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ trenleri, haftada 6 gün boyunca Ankara- Diyarbakır/Kurtalan – Ankara arasında sefer yapmaktadır. Kurtalan’dan Pazar, Cumartesi, Cuma, Çarşamba ve Pazartesi Günleri Ankara’dan da Cumartesi, Cuma, Perşembe, Çarşamba ve Pazartesi günleri sefer yapılmakta.

 

Diyarbakır’da Havayolu Ulaşımı: Yeniköy Bağlar Merkez ilçesinde yer alan Diyarbakır Havalimanının şehir merkezine olan uzaklığı sadece 6 kilometredir. Diyarbakır’ın her bir yerinden havalimanına taksi, şehir otobüs ve minibüsleri ile rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor. Diyarbakır Havalimanından düzenlenen uçak seferleri; İzmir, Ankara, Antalya ve İstanbul illerini kapsıyor.

 

Diyarbakır’da Karayolu Ulaşımı: Diyarbakır merkezden Türkiye’nin her bir yerine otobüs ile ulaşım imkanı sunuluyor. İstanbul ile Diyarbakır’ın arası 1454 kilometre ve Ankara ile de 1001 kilometredir. Diyarbakır’dan ilçe merkezlere de otogardan karayolu ile ulaşım rahatlıkla sağlanabiliyor. Arabası olmayan ve toplu taşıma araçlarını sıkça kullanmak zorunda kalanlar otogara yakın olan ev seçeneklerine yöneliyor. Diyarbakır otogar civarı kiralık daireler için sitemizde bulunan ilanları inceleyebilir ve hayal ettiğiniz evi hemen bulabilirsiniz.

 

Diyarbakır’ın İklim Özellikleri

 

Diyarbakır kiralık daire arayanlar Diyarbakır’ın sert kara ikliminin olduğunu da çok iyi bilirler.  iklim olarak sert bir iklime sahip olan Diyarbakır’da yazları çok sıcak geçerken, kışları ise Güneydoğu Toroslarının kuzeyden gelen soğuk rüzgarları kesmesi sayesinde Doğu Anadolu kadar şiddetli değildir. En sıcak ortalama derece 31, en soğuk ortalama derecede 1,8’dir.

 

Diyarbakır’ın İlçeleri 

 

Diyarbakır’dan kiralık ev bakarken hangi ilçesinde yaşayacağınıza da önceden karar vermiş olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Diyarbakır’da Silvan, Ergani, Çermik, Hani, Çüngüş, Kulp, Eğil, Bismil, Çınar, Dicle, Hazro, Kocaköy ve Lice ilçesi olmak üzere toplam 13 ilçe yer alıyor. Diyarbakır kiralık daire fiyatları ve daha fazlası için sitemizde yer alan ilanlarımızı inceleyebilirsiniz. Emlakjet ile hayal ettiğiniz eve kavuşmanız çok kolay. Siz o evi hayal edin gerisi Emlakjet.

 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Bankalarla Anlaşan İnşaat Firmalarınd...

Bankalarla Anlaşan İnşaat Firmalarınd...

17 Eylül 2019

 REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endek...

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endek...

16 Eylül 2019

Başkent Emlak Konutları'nda 40 Cadde ...

Başkent Emlak Konutları'nda 40 Cadde ...

16 Eylül 2019

Politika Faizlerindeki İndirim Sonras...

Politika Faizlerindeki İndirim Sonras...

13 Eylül 2019

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek M...

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek M...

12 Eylül 2019

Diyarbakır Kiralık Daire
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.