/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Alacakayacancel

Elazığ Alacakaya Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Alacakaya Kiralık Daire Düşünenler İçin İlçe Hakkında Bilgiler

Emlakjet.com her gün yeni ev arayan binlerce kişinin aradıkları evi en hızlı ve en konforlu şekilde bulabilmesini sağlamaya devam ediyor. Aradığınız evi bulmadan önce istediğiniz kriterler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için artık ilçe rehberlerimiz sizlerle. Alacakaya kiralık daire arayışında olanlar için ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz ilçe rehberimiz ile ilçenin genel bilgileri, nüfusu, mahalleleri, iklimi, ulaşım koşulları, eğitim kurumlarıyla ilgili her şey sizlerle buluşuyor.

Alacakaya, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Elazığ ilinin küçük nüfuslu bir ilçesidir. İlçe merkezi bir tepe üzerine kurulmuştur. Karasal iklimin yaşandığı yörede kış mevsimi karlı ve soğuk, yaz mevsimi ise sıcak ve kurak geçmektedir. İlçenin geçmişi oldukça yenidir. Alacakaya’da çıkarılan krom madeni ve işlenmesi sonrasında bölgeye insanlar yerleşmiştir. Krom işletmesinin sağladığı istihdam sayesinde ilçenin yerleşim yeri olarak gelişen ve büyüyen bir süreç izlemiştir. 1987 yılında belediye, 1991 yılında ise ilçe teşkilat yapısı kurulmuştur. İlçede zengin krom madeni yataklarının yanında, Elazığ Vişnesi olarak dünya çapında kalitesi ve rengi ile özel bir yere sahip zengin mermer yatakları da vardır. Doğal güzelliklere sahip olan bu ilçe, şelalesi ve Dicle Kral Kızı Barajı ile da görülmeye değerdir. İl merkezine yaklaşık 85 kilometre mesafede bulunmaktadır. Alacakaya kiralık ev arayışında olanlar için çevresindeki diğer ilçeler ise şunlardır;

  • Kuzeyinde Palau ilçesi,
  • Güneyinde Ergani ve Dicle ilçesi,
  • Batısında Maden ilçesi,
  • Doğusunda Arıcak ilçesi ile çevrilidir. 

Alacakaya Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin İdari ve Nüfus Bilgileri

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 6.566’dır. Bu sayının yüzde 47,64’ü kadın, yüzde 52,36’sı erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 318 kilometrekare, rakımı ise 1.150 metredir. 1991 yılında kurulan ilçede 6 tane mahalle vardır. Alacakaya kiralık konut tercihi yapabileceğiniz mahalleleri şunlardır;

  • Altınoluk Mahallesi,
  • Sularbaşı Mahallesi,
  • Merkez Mahallesi,
  • Gülaman Mahallesi,
  • Altınçanak Mahallesi,
  • Gündoğdu Mahallesidir. 

Alacakaya Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçedeki Eğitim Kurumları ve Sağlık Hizmeti

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak ilçe içerisinde eğitim veren kurumlar şunlardır; Alacakaya MErmer Cemil Yaşlı Çok Programlı Anadolu Lisesi, Alacakaya Ortaokulu, Şehit Piyade Çavuş Suat Çağlar İlkokulu, Çataklı İlkokulu, Halkalı İlkokulu, Çakmakkaya İlkokulu, Yalnızdamlar İlkokulu, Halkalı Ortaokulu, Çataklı Ortaokulu, Alacakaya İmam Hatip Ortaokulu. Aynı zamanda ilçede bir tane Halk Eğitim Merkezi, bir tane Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu bulunmaktadır. Alacakaya kiralık daire düşünenler için ilçede devlet hastanesi bulunmuyor. En yakın devlet hastaneleri, Palau Devlet Hastanesi, Erimli Sağlık Ocağı ve Maden İlçe Devlet Hastanesidir. Alacakaya ilçesine yapılması planlanan bir devlet hastanesi için yer arayışının devam ettiği bilinmektedir. 

Siz de aradığınız evi kolayca bulabilmek için Emlakjet’in Elazığ Alacakaya kiralık daire ilanlarını takip edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Alacakaya Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.