/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çayırlıcancel

Erzincan Çayırlı Kiralık Daire İlanları

araması için uygun ilan bulunamadı

Çayırlı Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Çayırlı kiralık daire arayan okuyucularımız için, bu yazımızda ilçeyi daha da tanımanıza yardımcı olacak kısa bilgileri derledik. Konut arama süreci içerisinde iken daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmak, sürece daha emin adımlar ile ilerlemeyi sağlamaktadır. Bu nedenle Çayırlı ilçesinin ekonomik faaliyetleri, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayacak bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz.

Çayırlı Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Çayırlı ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Erzincan iline bağlıdır. Erzincan ilinin kuzeydoğu tarafında kalmaktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.126 km2 olarak ölçülmüştür ve ilçenin denizden yükseklik seviyesi ise 1.520 metredir. Doğu Anadolu Bölgesi'nin tipik bir özelliği olarak bu ilçede de arazi yapısı çıplak, parçalı ve engebeli bir karakteristiğe sahiptir. Keşiş (Esence), Sipikor ve Coşan Dağları bulunmaktadır. İlçedeki Dorum, Balıklı ve Mans Çayları Karasu Irmağı'na dökülür. Her ne kadar ilçenin sert arazisi buna pek izin vermese de az miktarda sulu tarım yapılabilmektedir. Geniş meralar, yaylalar ve ovalar bulunmaktadır.

Çayırlı kiralık konut düşünenler için ilçenin etrafında bulunan komşu il ve ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu yönünde Tercan ve Aşkale ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Erzincan Merkez ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde Bayburt il merkezi ile Otlukbeli ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde ise yine Erzincan il merkezi ile Tercan ilçesi bulunmaktadır.

Çayırlı Kiralık Daire Bakan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İlçe genelinde sert karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Kış hava koşulları oldukça soğuk ve uzun geçmek ile birlikte yaz mevsimi kendini pek az göstermektedir. 

İlçe sakinlerinin neredeyse hepsi hayvancılık ve çiftçilik faaliyetleri ile ilgilenmektedir. Bunun dışında yan bir gelir olarak ilçede küçük çapta demircilik, marangozluk ve oto tamirciliği görülmektedir. 

Çayırlı Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Kısa Tarihçesi

İlçede ilk ne zaman yerleşimin gözlemlendiği tam olarak bilinmemektedir. Bir süre Timur egemenliği altında kalsa da Timur'un çekilmesi ile birlikte Akkoyunluların hakimiyeti altına girmiştir. 1473 senesinde Otlukbeli Savaşı sonrası Osmanlı Devleti, Çayırlı ilçesini de ele geçirmiştir. 1915 senesinde Rusların ve sonrasında Ermenilerin hakimiyetinde kalan ilçe, 1918 senesinde tekrar Osmanlı Devleti'ne geçmiştir. 1954 senesine dek adı Mans olarak geçmiştir ve Tercan ilçesine bağlı halde kalmıştır. 

Çayırlı Kiralık Daire Arayanlar için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 senesinde yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, ilçede toplam 9.032 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,62'si erkek olup geriye kalan %48,38'i kadın nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son 10 yıldaki nüfus grafiğine göre, ilçede düzensiz bir nüfus rejimi görülmektedir. Ancak 2017 senesine kadar belli bir nüfus azalışı modeli gözlemlenmektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %3,70 olarak tespit edilmiştir.

Çayırlı ilçesine bağlı toplam 3 adet mahalle ve 47 adet köy bulunmaktadır. Çayırlı kiralık ev arayan okuyucularımızın tercih edebileceği mahalleler, nüfusu en çoktan en aza olacak şekilde aşağıda sıralanmıştır:

 • Atatürk Mahallesi,
 • Barbaros Mahallesi,
 • Fatih Mahallesi.

Eğer siz de Çayırlı Atatürk Mahallesi müstakil kiralık ev gibi bölge spesifiğinde ev arıyorsanız ilçede bulunan emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Çayırlı Kiralık Daire
Erzincan Çayırlı Kiralık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Çayırlı Kiralık Daire seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • Kırklareli Kırklareli Merkez Bademlik Mahallesi Kiralık Daire
 • Trabzon Ortahisar İnönü Mahallesi Satılık Daire
 • İstanbul Esenyurt Kiralık Arsa
 • Manisa Turgutlu Satılık Daire
 • İstanbul Tuzla Kiralık Atölye
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
  Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.