/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İliçcancel

Erzincan İliç Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

İliç Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

İliç kiralık daire arıyorsanız bu rehberde bulabileceğiniz kısa bilgiler ile birlikte ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde olan her kişi daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu nedenle bu yazımızda İliç ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik faaliyetleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgileri derledik.

İliç Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle saatli çeşmesi ile ünlü olan İliç ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Erzincan iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.397 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.000 metre olarak ölçülmüştür. Birinci dereceden deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. İlçenin arazisi genellikle engebeli ve dağlık alanlar ile doludur. İliç kiralık konut düşünenler için ilçenin etrafında bulunan komşu illerin bir listesi aşağıda yer almaktadır:

 • İlçenin doğu tarafında Erzurum ili bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında Sivas ili bulunmaktadır.
 • İlçenin güney tarafında Tunceli ili bulunmaktadır.
 • İlçenin güneydoğu tarafında Bingöl ili bulunmaktadır.
 • İlçenin güneybatı tarafında Elazığ ili bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında Gümüşhane ve Bayburt illeri bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeybatı tarafında ise Giresun ili bulunmaktadır.

İliç Kiralık Daire Bakan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İlçenin içerisinde bulunan bölgenin de genel olarak iklimi gibi bu ilçede de sert karasal iklimin karakteristikleri görülmektedir. Kış mevsimi uzun sürmektedir ve oldukça soğuk ve sert hava koşulları yaşanmaktadır. Yaz mevsimi ise kısa sürmektedir ve hava koşulları nispeten daha ılık gözlemlenmiştir.

İlçedeki insanlar genellikle tarım ve küçükbaş hayvancılık sektörleri ile gelirlerini kazanmaktadır. Arıcılık sektörü de yan bir gelir olarak günden güne gelişim göstermektedir. 

İliç Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçenin Kısa Bir Tarihçesi

İlçe, 1938 senesinden önce Kuruçay Köyü olarak bilinen kasabaya bağlı olan bir köy durumundaydı. Ancak o senede yapılan demiryolu, İliç ilçesinden geçmesi ile birlikte ilçe merkezi artık İliç'e alınmıştır. İlçede ilk defa Karataş Mahallesi'nde yerleşim görülmüştür. Sonraki zamanlarda Karasu Irmağı'na doğru da yerleşim modelleri görülmüştür.

İliç Kiralık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, ilçede toplam 8.922 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %52,04'ü erkek olup geriye kalan %47,96'sı kadın nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, ilçede genel bir nüfus artışı görülmektedir. Ancak bu nüfus artışı düzenli değildir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %14,94 olarak tespit edilmiştir. 

İliç ilçesine bağlı toplam dört adet mahalle ve 58 adet köy bulunmaktadır. İliç kiralık ev arayan okuyucularımızın tercih edebileceği mahalleler, nüfusu en çoktan en aza olacak bir biçimde aşağıdaki listede yer verilmiştir:

 • Fatih Mahallesi,
 • Kazım Karabekir Mahallesi,
 • Abdullah Paşa Mahallesi,
 • İbrahim Çeçen Mahallesi.

Eğer siz de İliç Fatih Mahallesi kiralık müstakil ev arıyorsanız ilçedeki yerli emlakçılara veya Emlakjet.com sitesinde bulunan listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

İliç Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.