/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tercancancel

Erzincan Tercan Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Tercan Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Tercan kiralık daire arayan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazıda, konut arayan her kişinin seçilen bölge hakkında bilmesi gereken temel noktalara değinmeye çalıştık. Tercan ilçesinin ekonomik durumu, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi ilçeyi temel düzeyde tanımlayan bilgileri edindikten sonra ilçe hakkında daha da fikir sahibi bir halde ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edeceksiniz.

Tercan Kiralık Daire Arayan Kişiler için Bölgenin Coğrafi Özellikleri

Öncelikle Tercan ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Erzincan iline bağlıdır. Erzincan il merkezine 88 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Toplam yüz ölçümü 1.592 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.425 metre olarak tespit edilmiştir. Lokasyonu gereği kış mevsimleri soğuk ve yağışlı geçerken yaz ayları nispeten daha sıcak ancak daha kısa geçmektedir.

Tercan Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Kısa Bir Tarihi

İlçenin tarihi oldukça zengin bir karakteristiğe sahiptir. İlk kayıtlara göre önce Urartular ve Asurların hakimiyeti altında gözükmektedir. Ancak daha sonra pek çok uygarlık bölgede yerleşmiştir. Bu uygarlıklar arasında Medler, Persler, İskenderler, Araklar ve Romalılar bulunmaktadır. Otlukbeli Savaşı ile birlikte Osmanlı Devleti sınırları içerisine 1473 senesinde katılmıştır. Sonrasında bir süreliğine tekrar Akkoyunluların hakimiyetine giren Otlukbeli, sonrasında Kanuni Sultan Süleyman ile birlikte topraklara geri katılmıştır.

Tercan Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Her ne kadar Doğu Anadolu Bölgesi'nde olduğu için sert karasal iklim özellikleri görülmesi gerekse de bölgede Elazığ ve Malatya ilçelerinden sonra gelen en ılıman iklime sahiptir. Tercan kiralık konut arayanlar için ilçede yıllık sıcaklık ortalaması ise 11,6 santigrat derece olarak tespit edilmiştir. Kış mevsimleri yine soğuk ve yağışlı geçse de yaz mevsimi bölgenin diğer illerine göre daha uzun sürmektedir. En çok yağış düşen aylar ilkbahar ayları ile Ağustos ayıdır.

İlçede sanayi sektörü pek gelişmemek ile birlikte, ilçede oturan kişiler gelirlerini tarım ve hayvancılık sektörlerinden karşılamaktadır. Yüksek ve dağlık bölgelerde ise daha çok hayvancılık ile uğraşıldığı görülmektedir. Bunun yanı sıra ilçeye ek bir gelir getiren meşgaleler arasında esnaflık ve sanatkarlık da bulunmaktadır.

Tercan Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Tercan ilçesinde toplam 17.623 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,89'u erkek olup geriye kalan %48,11'ini kadınlar oluşturmaktadır. İlçede görülen son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, her ne kadar pek düzenli bir rejim yaşanmasa da pek radikal değişiklikler yine de görülmemektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %3,02 olarak tespit edilmiştir. İlçede en çok ilkokul mezunlarına rastlanmaktadır. İkinci sırada ilköğretim mezunları, sonrasında lisans mezunları ve son olarak okur-yazar olmayan kesim gelmektedir. İlçe sakinlerinin büyük bir kısmı Erzincanlı olsa da başka illerden gelip Tercan'da yaşamayı tercih eden kişiler vardır. Bu kişiler çoğunlukla Erzurum, Ağrı, Elazığ ve Malatya illerinden gelmiştir.

Tercan ilçesine bağlı toplam 17 adet mahalle ve 69 adet köy bulunmaktadır. Tercan kiralık apart daire arayan okuyucularımızın tercih edebileceği popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Atatürk Mahallesi,
  • Kazım Karabekir Mahallesi,
  • Yavuz Selim Mahallesi,
  • Ahmet Yesevi Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi,
  • Cami Kebir Mahallesi.

Eğer siz de Tercan Atatürk Mahallesi kiralık ev gibi bölge spesifiğinde ev arayışındaysanız ilçede bulunan emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Tercan Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.