/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Karayazıcancel
Erzurumcancel

Erzurum Karayazı Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Karayazı Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Karayazı kiralık daire arıyorsanız bu ilçe rehberinde bulacağınız temel düzeyde kısa bilgiler ile birlikte, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arayan her kişinin seçilen bölge ya da ilçe hakkında daha önceden fikir sahibi olması gerekmektedir. Bu amaç ile hazırladığımız ilçe rehberinde Karayazı ilçesinin tarihi, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi özet bilgiler eklemeye çalıştık.

Karayazı Kiralık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi

Öncelikle Karayazı ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Erzurum iline bağlıdır. "Karayazı" adı, kar ile kaplı düzlük anlamına gelmekte olan "kar yazı" ifadesinden gelmektedir. Bu ifadeden de anlaşılacağı üzere, oldukça soğuk bir yerdir. İlçe genelinde sert bir karasal iklim görülmektedir. Hatta Türkiye'nin en soğuk ilçesidir. İlçenin toplam yüz ölçümü 2.372 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 2.450 metre olarak ölçülmüştür. İlçenin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin güney yönünde Karaçoban, Hınıs ve Malazgirt ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu yönünde Tutak ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Tekman ve Köprüköy ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde Horasan ilçesi bulunmaktadır.

Karayazı Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Kısa Bir Tarihçesi

Osmanlı Devleti zamanlarında, Bayraktar Mahallesi olarak Hınıs Sancağı'na bağlı haldeydi. Cumhuriyet ilan edildikten hemen sonra, yörenin stratejik konumundan ötürü idari birliğin sağlanması ile hizmetlerin artırılması amacı ile TBMM tarafında bir ilçe haline getirilmiştir. Bu da 1938 senesinde gerçekleşmiştir. Daha önceleri ilçe merkezi Köprüköy'e bağlı olan Çullu Mahallesi iken sonraları bugünkü yerine geçmiştir. Rusların işgali zamanında, ilçedeki aşiretler Ruslar ile savaşarak büyük kayıplara sebep olmuştur. Cumhuriyet kurulduktan sonra, Erzurum'da yapılan Azadi Kongresi'ne katılmışlardır. Şeyh Said İsyanı sırasında da bölge, aktif bir rol oynamıştır. 

Karayazı Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Karayazı kiralık konut arayanlar için ilçede toplam 28.502 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,14'ü erkek olup geriye kalan %48,86'sı kadın nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son on senelik nüfus grafiğine göre, ilçede senelerden beri süregelen bir nüfus düşüşü yaşanmaktadır. Ancak bu nüfus azalışı kendini sabit aralıklar ile göstermektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %0,58 olarak tespit edilmiştir. İlçenin %61,18'ini oluşturan genç nüfus, ilçenin nüfus yapısını önemli ölçüde değiştirmektedir. İlçenin eğitim düzeyi grafiğine göre, ilçede en çok ilkokul mezunu bulunmaktadır. İkinci sırada okur-yazar olmayan kesim, üçüncü sırada ise ortaokul mezunları gelmektedir. İlçe sakinlerinin çoğu Erzurumlu olsa da diğer illerden göç edenler de mevcuttur. Bu kişiler genellikle Ağrı ve Muş illerinden gelmiştir. 

Karayazı Kiralık Daire Arayan Kişilerin Tercih Edebileceği Mahalleler

Karayazı ilçesinde toplam 75 adet mahalle bulunmaktadır. Karayazı kiralık ev arayan okuyucularımız için derlediğimiz en popüler mahalleler listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Yeni Mahallesi,
 • Değirmenkaya Mahallesi,
 • Bayraktar Mahallesi,
 • Ulucanlar Mahallesi,
 • Aşağısöylemez Mahallesi,
 • Salyamaç Mahallesi,
 • Köyceğiz Mahallesi.

Eğer siz de Karayazı Bayraktar Mahallesi kiralık ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılara uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.