/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Karkamışcancel

Gaziantep Karkamış Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Karkamış Kiralık Daire Bakanlar İçin İlçe Bilgileri

Karkamış kiralık daire arayan EmlakJet ziyaretçileri ilçe hakkında bilgi sahibi de olabilir. Bunun için bu yazıyı okumaları yeterli. Karkamış, Gaziantep’in bir ilçesidir. Sanayi bakımından fazla gelişim göstermemiştir. Buna rağmen Türkiye – Suriye sınır kapısı bu ilçede bulunduğu için bulunduğu konum dolayısıyla önemli bir yerdir. Topraklarının neredeyse tamamı tarım için uygundur. İlçe su bakımından zenginidir. Çünkü ilçenin içinden su kanalları geçer ve Fırat Nehrine oldukça yakındır. İlçenin batısında Oğuzeli, kuzeyinde Nizip ilçeleri, doğusunda Fırat Nehri ve güneyinde Suriye bulunur. İlçenin yüzölçümü 298 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden yüksekliği 358 metre civarlarındadır. Şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 71 kilometredir. Arazisi düz ve ovalıktır. Gaziantep Ovasının devamı olan Barak Ovasının Suriye sınırına ve Fırat Nehrine doğru gidildikçe yükseltisi azalır. Aşağı Barak Ovası engebelidir. İlçede Fırat Nehriyle bağlantılı büyüklü küçüklü birçok dere yatağı vardır. Bu derelerin başında; Karkamış Deresi, Elifoğlu Deresi ve Kelekli Deresi gelir.

Karkamış Kiralık Daire Tercihinde Bulunacaklara Bölge Tarihi

Yapılan araştırmalarda ilçe tarihinin Neolitik Dönemlere kadar uzandığı tespit edilmiştir. Bronz Çağda ilçenin adı Uruk’tur. Sümerlerin meşhur destanı olan Gılgamış Destanının ve destan kralının Fırat Nehrine yakın olan atik kentte yaşadığı düşünülür. Karkamış Fırat nehrinin sağ tarafında kurulmuştur. Eski Karkamış zaman içinde yok olmuştur. Tarihi eserleri zarar görmüş durumdadır. Eski Karkamış yok olduktan sonra batısında günümüzdeki Karkamış kurulmuştur. Bölge Mısır, Mezopotamya ve Anadolu yollarının kesişim noktasına bulunduğu için coğrafi olarak tarih boyunca büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca bu durum bölgede kesintisiz bir yerleşimin olmasına neden olmuştur. Tarihteki ilk yazılı anlaşma olan Kadeş Anlaşmasının yapıldığı yerdir. Bölgede hüküm süren uygarlıklar arasında Hititler, Asurlular,  Babiller, Persler, Romalılar ve Bizanslılardır. Selçuklular ile birlikte bölge Türk topraklarına katılmıştır. Selçuklu Devletinin dağılması sonucunda 1516 yılında Mercidabık Zaferi ile bölge Osmanlı topraklarına katılmıştır. Milli mücadele döneminden sonra bölge bucak statüsüne getirilmiştir. İlk olarak Birecik ardından Nizip’e bağlanmıştır. 1961 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. 1990 senesinde ilçe konumuna getirilmiştir. İlçede görebileceğiniz tarihi yapılar arasında Tarihi Karkamış Kalesi ve Tarihi Karkamış Tren Garı bulunur. İlçedeki bu yapıları görmek için gelecekseniz Karkamış kiralık ev ilanları sitemizde sizleri bekliyor. 

Karkamış Kiralık Daire Bakabileceğiniz Mahalleler

Karkamış ilçesinin 39 mahallesi bulunur. Bu mahalleler; Çarşı Mahallesi, Kuruyazı Mahallesi, Akçaköy Mahallesi, Gürçay Mahallesi, Beşkılıç Mahallesi, Yurtbağı Mahallesi, Türkyurdu Mahallesi, Karacurun Mahallesi, Arıkdere Mahallesi, Zührecik Mahallesi, Soylu Mahallesi, Alaçalı Mahallesi, Lojmanlar Mahallesi, Kepirler Mahallesi, Elifoğlu Mahallesi, Alagöz Mahallesi, Korkmazlar Mahallesi, Erenyolu Mahallesi, Savaş Mahallesi, Kıvırcık Mahallesi, Ayyıldız Mahallesi, Tosunlu Mahallesi, Subağı Mahallesi, Balaban Mahallesi, Yaşar Mahallesi, Teketaşı Mahallesi, Kelekli Mahallesi, Eceler Mahallesi, Yarımca Mahallesi, Çiftlik Mahallesi, Yolağzı Mahallesi, Şenlik Mahallesi, Etiler Mahallesi, Yazır Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Örmetaş Mahallesi, Yeşerti Mahallesi, Karanfil Mahallesi ve Öncüler Mahallesidir. Siz de Karkamış kiralık daire arayışınızda bu mahalleler arasında istediğinizden ev aramak için listeleme sayfalarımızı kullanabilirsiniz. 

EmlakJet ile dilediğiniz eve bir tıkla ulaşabilirsiniz. Size en uygun olan Karkamış sahibinden kiralık ev ya da emlakçıdan kiralık ev ilanlarına sitemizden ulaşabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Karkamış Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.