/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hakkaricancel

Hakkari Kiralık Daire

araması için 2 ilan bulundu

Hakkari Kiralık Daire Arayanlara Yardımcı Olabilecek Şehir Hakkında Bilgiler

Emlakjet.com olarak yeni bir ev arayanlara hayallerindeki evi bulmadan önce evin bulunduğu şehir hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı oluyor. Hakkari kiralık daire arayanlar için şehrin bilmeniz gereken tüm bilgileri, iklimi, ulaşımı, nüfusu, ilçeleri, ekonomisi, hastaneleri ve eğitim kurumlarını bulabileceğiniz içeriğimiz sizlerle buluşuyor.

 

Hakkari Kiralık Daire Arayanlara İlin Genel Bilgileri

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde, İran sınırında konumlanan Hakkari, yüzölçümü bakımından en büyük 47. ilidir. Doğudan Türkiye-İran, güneyden Türkiye-Irak devlet sınırları ile çevrelenmiştir. Hakkari kiralık daire arayanlar için ilin çevresinde; doğuda İran, güneyde Irak, batıda Şırnak ili, kuzeyde Van ili ile komşudur. Toplam yüzölçümü 7.228 kilometrekare, en yüksek noktası 4150 metreye ulaşan Cilo Dağı zirvesidir. Güney Doğu Toroslar dağlarının etkisinde olan il genel coğrafyası itibariyle yüksek dağlardan oluşmaktadır. Dağ alanları ilin yüzde 87.6’sını oluşturmaktadır. 2018 yılı sayımlarına göre nüfusu 286.470 kişidir. Bu nüfusun yüzde 54,84’ü erkek, yüzde 45,16’sı kadından meydana gelmektedir. Hakkari kiralık konut arayanlar için ilde kilometrekareye 40 kişi düşmektedir. Hakkari il plaka kodu 30, il telefon alan kodu 438’dir.

 

Hakkari Kiralık Daire Arayanların Tercih Edebileceği İlçeleri

2016 TÜİK verilerine göre Hakkari ilinin idari yapısı; 5 ilçe ve 124 köyden meydana gelmektedir. İlçelerden en fazla aranan Hakkari Çukurca kiralık daire ilanlarını listeleme sayfamızdan filtreleyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Hakkari kiralık daire arayanların tercih edebileceği ilçeler ve bu ilçelerin merkeze olan uzaklıkları şu şekildedir.

 

 • Merkez ilçesi,
 • Yüksekova ilçesi, il merkezine uzaklığı 77 kilometre,
 • Şemdinli ilçesi, il merkezine uzaklığı 130 kilometre,
 • Çukurca ilçesi, il merkezine uzaklığı 79 kilometre,
 • Derecik ilçesi, il merkezine uzaklığı 195 kilometredir.

 

Hakkari Kiralık Daire Arayanlar İçin İlin İklimi

İlin iklim özellikleri yoğun olarak Doğu Anadolu’nun şiddetli karasal iklimi görülmektedir. İl sınırlarının doğu ve kuzeydoğusuna gidildikçe karasallığın şiddetinin artmakta, güneydoğusuna doğru ise kısmen azaldığı hissedilmektedir. Bölgenin denizden uzak oluşu ve yüksekliğin fazla olması sebebiyle kış mevsimi çok uzun şiddetli ve kar yağışlı, yaz mevsimi de çok kısa ve fazla sıcak geçmektedir.

 

Hakkari Kiralık Daire Arayanlar İçin İlin Ekonomik Yapısı

Bölgenin genelinde olduğu gibi Hakkari ilinde ekonomik yapıya hakim sektör hayvancılıktır. İlde yaşayanlardan tarım sektöründe çalışanların en fazla ancak tarımsal faaliyetin çok az olduğu bölge olarak bilinmektedir. Çalışan nüfusun yüzde 90’ı hayvancılık ve ormancılık ile geçimini sağlamaktadır. 2009 yılı verilerine göre bu nüfusun yalnızca yüzde 1,5’i sanayi sektöründe çalışmaktadır. Hakkari kiralık daire arayanlar için ilin ekonomik yapısında hayvancılıktan sonraki en büyük pay ticarete aittir.

 

Hakkari Kiralık Daire Arayanlar İçin İlde Bulunan Hastaneler

 

 • Hakkari Devlet Hastanesi
 • Hakkari Asker Hastanesi
 • Hakkari Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • Şemdinli Devlet Hastanesi
 • Özel Yüksekova Hastanesi

 

Hakkari Kiralık Daire Arayanlar İçin İldeki Eğitim Kurumları

İlde bulunan eğitim kurumlarını sizler için araştırdık. Hakkari kiralık daire arayanlar için merkex ilçesinde ilkokul, ortaokul, lise ve halk eğitim merkezleri toplamda 109 adet eğitim kurumu bulunmaktadır. Yüksekova ilçesinde toplam 131 adet, Çukurca ilçesinde 25 adet, Şemdinli ilçesinde 121 adet eğitim kurumu bulunmaktadır. Hakkari Üniversitesi ilde bulunan tek Yükseköğretim Kurumudur. Yılda on binlerce öğrencinin yerleştiği üniversite yakınlarında en fazla tercih edilen Hakkari Merkez kiralık ev ilanları incelemek isterseniz listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Hakkari Kiralık Daire Arayanlar İçin Ulaşım

Araç ile ulaşım Van-Hakkari karayolu ile sağlanmaktadır. Hakkari-Ankara arası 1.385 kilometre, Hakkari-İstanbul arası 1.830 kilometre, Hakkari-Adana arası 908 kilometredir. Havayolu ulaşımı ise 2015 yılında Yüksekova ilçesinde bulunan Selahattin Eyyübi Havalimanının açılmasıyla sağlanmaktadır. Sizde istediğiniz evi en hızlı ve kolay bulabilmek için en fazla arananlardan emlakçıdan veya sahibinden Hakkari Yüksekova kiralık daire fiyatları için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.