/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Iğdırcancel

Iğdır Kiralık Daire İlanları

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Iğdır Kiralık Daire Arayanlara Kent Rehberi

Iğdır kiralık daire tercih edecekler için, şehre dair tüm önemli bilgileri bir yazıda topladık. Iğdır’ın coğrafi konumundan emlak piyasasına kadar çok çeşitli konuya değindiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra, hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Iğdır, Erzurum-Kars bölümünde yer almaktadır. Önemli bir kavşak noktasında yer alan kenti, Türkiye-Ermenistan sınır hattında bulunmaktadır. Buradan geçen Aras Nehri, iki ülkeyi birbirinden ayırmaktadır. Kentin doğusunda Azerbaycan, güneydoğusunda ise Türkiye – İran vardır.  Ülkemizin en doğusunda yer alan Iğdır, 3.588 kilometrekarelik bir arazi üzerine kurulmuştur. Kentin denizden yüksekliği ise 890 metre olarak ölçülmüştür. Iğdır, 1992 yılında Kars’tan ayrılarak, il statüsüne kavuşmuştur.

 

Iğdır Kiralık Daire Düşünenlere Şehrin Ekonomik Yapısı

Iğdır kiralık ev arayışında olanlar, kentteki temel ekonomik faaliyetler hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Kervan yolları üzerinde bulunan Iğdır’da, temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Halkın büyük bir çoğunluğu tarımsal üretime katılmaktadır. Aras Nehri’nin suladığı ova Doğu Anadolu’nun en verimli tarım arazisini meydana getirmektedir. Bölgede özellikle elma ve kayısı yetiştirilmektedir. Bunlara ek olarak şekerpancarı, pamuk, karpuz ve domates gibi ürünler de üretilmektedir. Burada üretilen ürünler Doğu Anadolu Bölgesi’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, diğer illere gönderilmektedir. Ayrıca sahip olduğu mikroiklim koşulları nedeniyle ilde pamuk da yetiştirilmektedir. Ancak sürekli değişen iklim, pamuk rekoltesinin azalmasına neden olmuştur. Bölgede büyükbaş hayvancılık da yapılmaktadır.

 

Iğdır Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçe Bilgisi

2018 Yılı TÜİK Verilerine göre, Iğdır’ın nüfusu 197.456 kişiden oluşmaktadır. Bir önceki yıla göre kentin nüfusu %1.38 artmıştır. Kentte yaşayanların %48.26’sı kadı, geriye kalan %51.74’ü ise erkektir. İlde kilometrekareye 56 kişi düşmektedir.  Bu sayı merkez ilçede 106’ya çıkmaktadır. Iğdır, 4 ilçe, 7 belediye ve bu belediyelere bağlı 36 mahalle ile 161 köyden oluşmaktadır. Iğdır kiralık daire düşünenler, aşağıdaki ilçelerden birini tercih edebilirler:

 

 • Merkez
 • Tuzluca
 • Aralık
 • Karakoyunlu 

 

Hayalini kurduğunuz konut tipinin hangi ilçelerde yoğunlaştığını bilmenizde yarar vardır. Örneğin Iğdır kiralık rezidans arayanların arayışlarını merkezde yoğunlaştırmaları gerekmektedir. Müstakil ev arayanlar ise bilhassa Karakoyunlu ve Aralık ilçelerini Bir diğer yandan Iğdır günlük ev kiralama gibi bir düşünceye sahip olanların da yine merkeze yönlenmesi gerekmektedir.

 

Iğdır Kiralık Daire Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporlarından alınan bilgiye göre kentte toplam, 63.235 adet konut, 9.697 adet işyeri bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 4.04 olarak hesaplanmıştır. Kentteki evlerin ortalama kullanım alanı 145 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim kira ise 4 Türk Lirası’dır. Daha net bir ifade ile, Iğdır kiralık daire düşünenlerin yaklaşık 635 Türk Lirası ödemesi gerekmektedir. Bu rakam, seçilen konut tipine ve konutun yer aldığı lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Örneğin merkezde yar alan 3+1 ve 150 metrekarelik kullanım alanına sahip olan bir daire yaklaşık 657 Türk Lirası kira bedeline sahiptir. Bu sebeple aradığınız konuta göre, bütçenizi esnek tutmakta yarar vardır.  Eğer Iğdır kiralık daire arayışınızda kararlı iseniz, ildeki emlakçılardan birine başvurabilir veya Iğdır Bağlar Mahallesi kiralık daireler gibi çok çeşitli ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Iğdır Kiralık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Kiralık Daire seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • Adana Satılık Daire
 • Nevşehir Nevşehir Merkez 2000 Evler Mahallesi Satılık Daire
 • Kocaeli Gebze Beylikbağı Mahallesi Günlük Kiralık Daire
 • Bursa İnegöl Akhisar Mahallesi Satılık Daire
 • İstanbul Fatih Kiralık Daire
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.