/static/img/logo.svg
search
Zeytinburnucancel

İstanbul Zeytinburnu Kiralık Daire İlanları

araması için 114 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Zeytinburnu Kiralık Daire Seçeneklerini İncelerken Bilmeniz Gerekenler

 

İstanbul ilinin ilçeleri arasında yer alan Zeytinburnu; Trakya’nın güneydoğusunda, Marmara Denizi'ne bakan yamaçlarının deniz ile birleştiği yerde bulunuyor. 1957 tarihinde ilçe olan Zeytinburnu hakkında daha detaylı bilgi edinerek çok daha doğru bir ev tercihi yapabilirsiniz. Zeytinburnu kiralık daire seçeneklerini incelemeden önce yazımızı okuyarak Zeytinburnu İlçesinde yaşamanın avantajlarını öğrenebilirsiniz.

 

Zeytinburnu İlçesi, havaalanına ve E-5 karayoluna sadece 20 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Aynı zamanda surlar ile ayrılmış olan ilçe İstanbul’un dışarı açılan en önemli pencerelerindendir. Kuzeydoğusunda Eyüp, Doğusunda Fatih, batısında Bakırköy, Güngören, kuzeyinde Bayrampaşa, güneyinde Marmara Denizi ve kuzeybatısında da Esenler ile çevrilidir.

 

Zeytinburnu İlçesinin Tarihi

 

Coğrafi açıdan bakıldığında adeta bir burun gibi gözüken ilçenin adı komşu ilçelerinde bulunan Zeytinlik mahalleleri de göz önünde bulundurularak Zeytinburnu olmuştur. Bakırköy ve İstanbul Surlarının arasında yer alan İlçede bulunan en önemli yapı ise Balıklı Ayazması’nın hemen yanına yapılan Balıklı Kilisesidir. 457-474 yılları arasında I.Leo tarafından yapılan kilise ilçenin görülmeye değer yapılarındandır. Zeytinburnu emlakçıdan veya Zeytinburnu sahibinden kiralık daire seçeneklerini inceleyenler aynı zamanda bu ilçenin tarihi özelliklerini ve değerli yapılarını da merak ediyor. Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait olan yapılar görülmeye değer.

 

İlçede yer alan tarihi yapılar oldukça fazla. Tam olarak yapım yılı bilinmiyor olmasına rağmen İstanbul’da yapılan ilk Türk camisi olduğu iddia edilen Kazlıçeşme Fatih Camii ilk etapta ön plana çıkan yapılar arasında yer alıyor. Diğer ilçede bulunan önemli yapılardan bazıları ise şu şekilde;

 

 • Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi,
 • Yenikapı Mevlevihanesi,
 • Takkeci İbrahim Ağa Camii,
 • Erikli Baba Tekkesi / Cemevi,
 • Balıklı Rum Vakfı Hastanesi,
 • Abdülbaki Paşa Kütüphanesi,
 • Seyyid Nizam Tekkesi,
 • Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Mescidi,
 • Merkez Efendi Hamamı,
 • Merkez Efendi Türbesi ve Tekkesi,
 • Bir mahalleye adını veren kaz figürlü Kazlı Çeşme,
 • Balıklı Rum Kilisesi ve Balıklı Ayazması,
 • Sadece temelleri günümüze ulaşabilen Hacı Mahmud Ağa Tekkesi,
 • 1828 senesine kadar tarihi giden ve bir askeri hastane olan Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Binası

 

Zeytinburnu’nun İlçe Oluşu

 

Her geçen gün nüfusu giderek artan kültürel, ekonomik ve toplumsal sorunları da buna bağlı olarak her geçen gün fazlalaşan Zeytinburnu İlçesi; 1957 senesinde çıkan 7033 sayılı yasa ile birlikte Zeytinburnu adı ile İstanbul’un 14. İlçesi olarak örgütlenmeye başlamıştır. Bunun en büyük sebepleri arasında ise; 1955 senesindeki sayımlarda nüfusu 17.585 olan ilçenin 5 yıl sonra ki 1960 senesinde gerçekleştirilen sayımlarda 5 kat artarak 88.343 olması gösterilmektedir. Buna bağlı olarak da daha önce Fatih ilçesinin bir bucağı olan Zeytinburnu 1 Eylül 1957 tarihinden itibaren çıkan yasa ile birlikte ilçe statüsüne geçmiştir.

 

Zeytinburnu İlçesinde Yer Alan Hastaneler

 

İstanbul Zeytinburnu kiralık daire arayanlar ilçede yer alan hastane seçeneklerinin neler olduğunu da merak ediyor. İlçede faaliyet göstermekte olan hastaneler; Özel Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Özel Avrasya Hastanesi, Zeytinburnu Semiha Şakir Doğum Evi Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Sante Plus Hastanesi, Koç Üniversitesi Hastanesi ve Özel Balıklı Rum Hastanesi’dir.

 

Zeytinburnu İlçesinin Mahalleleri

 

Zeytinburnu kiralık daire seçeneklerini incelerken ilçede yer alan mahallelerin neler olduğunu bilerek işinizi bir nebze de olsa kolaylaştırabilirsiniz. Bu sebeple ilçede yer alan mahalleleri sizler için araştırdık. İlçede; Çırpıcı, Merkezefendi, Beştelsiz, Maltepe, Yeşiltepe, Gökalp, Nuripaşa, Kazlıçeşme, Seyitnizam, Veliefendi, Yenidoğan, Telsiz ve Sümer olmak üzere toplamda 13 adet mahalle bulunuyor. Zeytinburnu ilçesinde yer alan mahalleler arasında ise Gökalp mahallesi ön plana çıkıyor. Sizde emlakçıdan veya sahibinden kiralık daire Zeytinburnu Gökalp ilanlarımızı inceleyerek en kısa sürede evinizi bulabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Yapı Sandığı Modeli 2021 Yılında Yürü...

Yapı Sandığı Modeli 2021 Yılında Yürü...

24 Ocak 2020

Konut Kredisi En Düşük Faiz Oranı 0.7...

Konut Kredisi En Düşük Faiz Oranı 0.7...

23 Ocak 2020

Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı?

22 Ocak 2020

Değerli Konut Vergisindeki Belirsizli...

Değerli Konut Vergisindeki Belirsizli...

21 Ocak 2020

Bekar Erkeğe Ev yok Diyen Ev Sahibi v...

Bekar Erkeğe Ev yok Diyen Ev Sahibi v...

20 Ocak 2020

Zeytinburnu Kiralık Daire
İstanbul Zeytinburnu Kiralık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Zeytinburnu Kiralık Daire seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • Çorum Çorum Merkez Üçtutlar Mahallesi Satılık Konut
 • Kocaeli Kandıra Çarşı Mahallesi Satılık Daire
 • Malatya Yeşilyurt Özalper Mahallesi Satılık Arsa
 • Antalya Muratpaşa Satılık Daire
 • Kastamonu Araç Satılık Arsa
 • /static/img/logo.svg
  /static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

  Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  /static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
  Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.