/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Başyaylacancel

Karaman Başyayla Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Başyayla Kiralık Daire Arayanlara İlçe Bilgileri

Başyayla kiralık daire tercih edeceklere bir kılavuz olması için hazırlanmış olduğumuz bu yazıyı sizlerle paylaşmaktayız. Başyayla, Karaman'ın bir ilçesidir. Torosların zirvesine yakın olup deniz seviyesinden 1300 m ile 1600 m arasında yer alır. 1990 yılına kadar Ermenek'e bağlıydı, 1990 yılında kendisi de Karaman’ın bir ilçesi olmuştur. Karamanoğlu Mehmet Bey zamanında arıcılık yapma görevi verilen Türkmenlerin bu bölgeye yerleştirilmesiyle daha önceki döneme göre daha etkili bir rol oynamıştır. Sadece Anadolu Selçuklu Devleti zamanlarından tarihi eserler bulunmaktadır. Eski Roma Krallığı'ndan da kalma tarihi eserler de vardır. Günümüzdeki geçim kaynaklarından en önemlisi Başyayla da üretilen Salihli Napolyon Kirazıdır, Elma birlikte arıcılık sektörü de devam etmektedir ve yayla turizmi için elverişli bir bölgedir.

Başyayla Kiralık Daire Arayanlara Bölgenin Tarihi

Romalılar Taşeli’ni ele geçirdikten sonra merkezi Ermenek olan İsauria Dekapolis (on şehir) eyaletini kurarlar. Bu on şehirden birisi de Kirazlıyayla’nın eski adı olan Lauzados'dur. Kirazlıyayla, bugünkü köyün bulunduğu yamaçlara doğru uzanan peri bacalarını andıran yüzlerce kaya ve bunların içine oyulmuş birçok kaya mezarı ve barınak yer alır. İrili ufaklı bu mağaralardan çoğu insan eliyle oyulmuş olup bir kısmı kaya manastırı, bazıları kaya mezarı, bir kısmı da barınak şeklindedir. Kirazlıyayla'ya 1 kilometre kuzeyde yer alan bu kalıntıların Lauzados şehrine ait olduğu bilinmektedir. Malazgirt Savaşı'na kadar Roma hâkimiyetinde kaldı. Bu savaştan sonra Anadolu Türkler tarafından fethedilince bölge Türk hâkimiyetine girmiştir. Başyayla ve çevresini 1115 yılında Anadolu Selçuklu Hükümdarı Alâeddin Keykubat tarafından fethedildi. Oğuz Türklerinin Üç Ok Kolu'nun Avşar Boyu'na mensup olan Karamanoğulları da Anadolu'ya geldiler. Başyayla en parlak dönemini Karamanoğulları devrinde yaşamıştır. Karamanoğulları Beyliği Beyazıt Döneminde Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Karamanoğulları'nın Osmanlı hakimiyetine girmesiyle bu bölge de Osmanlılara bağlanmıştır. II. Bayezıd'ın, Karamanoğulları'na son vermiş olmasından sonra Taşeli Bölgesi Osmanlı idaresine geçmiştir. 1967 Yılında Kasaba olan Başyayla 1990 yılına kadar Ermenek'e bağlıydı. 3644 Sayılı Kanun ile 9 Mayıs 1990 tarihinde ilçe olup Karaman İline bağlanmıştır. Bölgede, Romalılar Bizanslılar, Selçuklular, Karaman oğulları ve Osmanlılar hüküm sürmüşlerdir. Siz de İhtiyaç ve isteklerinize uygun olan evi bulmak için emlakjet.com adresinde arama yapabilir ve Başyayla kiralık ev gibi çok tercih edilen bölgelerde ev arayışınızı sürdürebilirsiniz.

Başyayla Kiralık Daire Arayanlara İlçedeki Mahalleler Ve Köyler

Karaman Başyayla’da toplam 5 mahalle ve 4 köy bulunmaktadır. Başlıca köyleri; Üzümlü Köyü, Bozyaka Köyü, Kışlaköy Köyü ve Büyükkarapınar Köyüdür. Başyayla kiralık daire bakabileceğiniz mahalleleri ise; 

  • Yenimahalle Mahallesi,
  • Başköy Mahallesi,
  • Şirindere Mahallesi,
  • Kirazlıyayla Mahallesi ve
  • Göztepe Mahallesidir.

Kiralık ev için bütçenizi hazırladıysanız size en uygun evler EmlakJet’te. İlgili ilanlara göz atarken ilçenin istediğiniz özelliklerdeki evlerine örneğin Başyayla kiralık ev sahibinden ya da emlakçıdan şeklinde aratarak listeleme sayfalarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Başyayla Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.