/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Derbentcancel

Konya Derbent Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Derbent Kiralık Daire Arayanlara Özel Emlakjet İlçe Tanıtım Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Derbent kiralık daire almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Derbent, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nin Konya Bölümü’nde yer alan Konya iline bağlı, il merkezine 78 kilometre uzaklıktaki ilçesidir. Yüzölçümü küçük olan ilçenin 10 kilometrekaresi sulanabilir toplam 156 kilometrelik alanı arım arazisidir. Kalan kısmı ise yerleşim yeri ve ormanlık alandır Osmanlı döneminde, ‘derbent’ kelimesi teşkilat anlamında kullanılmıştır. Bu anlamda, dağlar üzerindeki geçitlerde ve boğazlarda kullanılan karakollara ‘derbent’ ismi veriliştir. Daha önceki ismi ‘Tatlarhisarı’dır. Derbent ilçe arazisinin kuzeyden doğuya doğru uzanan Morbel Dağları, doğudan güneye uzanan Aladağ. Güneyinde Abları ve Dikmen dağları ile batı ve kuzeyinde yer alan yaylalarla çevrilmiştir. Büyük bir bölümü dağlıktır. Doğal bitki örtüsü bozkırdır.

Bulunduğu coğrafi konumu itibariyle Akdeniz bölgesinin kuzeyinde ve Göller yöresinde yer almasından dolayı iklim özellikleri Akdeniz ile İç Anadolu iklimi arasındadır. Yaz mevsimi sıcak, kış mevsimi soğuk ve yağışlı geçer. Tarih devirlerinde Konya ili gibi Derbent de, Hititler, Frigler, Lidyalılar ve Persler tarafından yurt olarak kullanılmış topraklardandır. Selçuklu’nun başşehir bölgesi olmuş daha sonra Karamanoğulları ve Osmanlı’nın himayesi altına alınmıştır. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır.

Derbent Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin Nüfus ve İdari Bilgileri

Derbent’te ev kiralamayı düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

  • Kuzeyinde Ilgın ilçesi,
  • Güneyinde Meram ve Beyşehir ilçesi,
  • Doğusunda Selçuk ilçesi,
  • Batısında Ilgın ve Beyşehir ilçesi ile çevrilidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 4.445’tir. Bu sayının yüzde 51,34’ü kadın, yüzde 48,66’sı erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 359 kilometrekare, rakımı ise 1.500 metredir. Konya Derbent kiralık daire 3+1 arayışında olanlar için ilçede 13 tane mahalle bulunmaktadır. Bunlar; Değiş Mahallesi, Yassıören Mahallesi, Mülayim Mahallesi, Güneyköy Mahallesi, Süleyman Mahallesi, Karalar Mahallesi, Çiftliközü Mahallesi, Güney Mahallesi, Yukarı Mahallesi, Saraypınar Mahallesi, Derbentteke Mahallesi, Camiikebir Mahallesi ve Hacı Ahmet Mahallesidir. 

Derbent Kiralık Daire Piyasa Bilgileri

Emlakjet 2019 yılı kasım ayı verilerine göre Konya’nın Derbent ilçesinde bulunan kiralık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

  • Konutun ortalama yaşam alanı 85 metrekare,
  • Metrekare birim kira ücreti en az; 5 TL,
  • Metrekare birim kira ücreti en fazla; 6 TL,
  • Ortalama konut kira fiyatı; 490 TL’dir.

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Kiralayacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, kiralama işlemlerini gerçekleştirmeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen sahibinden Konya Derbent Camiikebir Mahallesi kiralık daireler ya da Derbent kiralık müstakil ev ilanları için detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Derbent Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.