/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Dargeçitcancel
Mardincancel

Mardin Dargeçit Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Dargeçit Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Dargeçit kiralık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Dargeçit ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Dargeçit Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Dargeçit ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Mardin iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 539 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 940 metredir. Mardin il merkezine 110 kilometre uzaklıktadır ve kendine en yakın ilçe olan Midyat ilçesine de 40 kilometre uzaklıktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en dağlık ve engebeli arazisi Dargeçit ilçesinde bulunmaktadır. Ancak yine de çok önemli derecede yüksek bir dağ, ilçe sınırları içerisinde yer almamaktadır. Dargeçit ilçesinin kuzeydoğu yönünde kalan Site Dağı, ilçenin en yüksek dağıdır. İlçenin doğal bitki örtüsü içerisinde ormanlık alanlar neredeyse hiç yoktur. Her ne kadar ilçede akarsu olmasa da Dicle Nehri’ne 10 ila 12 kilometre uzaklıkta bulunduğu için bu durum bir sorun teşkil etmemektedir. İlçede doğal göl mevcut değildir. Dargeçit’in etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu yönünde Şırnak iline bağlı olan Güçlükonak ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Midyat ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde Batman iline bağlı olan Gercüş ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde ise yine Şırnak iline bağlı olan İdil ilçesi bulunmaktadır.

Dargeçit Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Dargeçit kiralık ev arayan okuyucularımız için karasal iklim, Dargeçit ilçesine hâkim olan iklim olarak bilinmektedir. Yaz ayları oldukça kurak ve sıcak geçerken kış ayları yağışlı ve soğuk yaşanmaktadır. Yağmurlar ise genellikle ilkbahar ve kış aylarında düşmektedir. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 16,7 santigrat derecedir. Bir sene içerisinde Dargeçit’e düşen yağış miktarı ortalama 670 milimetredir.

O bölgedeki diğer çoğu ilçe gibi, Dargeçit’te de tarım ve hayvancılık sektörleri ekonominin yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Ancak Dargeçit’e özel bir durum bir problem yaratmaktadır zira tepe ve taşlık alanlar çok fazla olduğundan tarıma elverişli bir arazi bulmakta zorluk yaşanabilmektedir. 

Dargeçit Kiralık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Dargeçit ilçesinde toplam 28.555 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,81’i erkek olup geride kalan %50,19’luk kadarını da kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %4,57 olarak tespit edilmiştir. 

Dargeçit ilçesinde toplam 39 adet mahalle bulunmaktadır. Dargeçit kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahallelerin en çok tercih edilenlerinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Bahçebaşı Mahallesi,
 • Tepebaşı Mahallesi,
 • Saray Mahallesi,
 • Safa Mahallesi,
 • Kılavuz Mahallesi,
 • Sümer Mahallesi,
 • Temelli Mahallesi,
 • Yoncalı Mahallesi.

Eğer siz de Dargeçit Safa Mahallesi kiralık eşyalı ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

26 Ocak 2022

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

26 Ocak 2022

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

26 Ocak 2022

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

26 Ocak 2022

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.