/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mazıdağıcancel

Mardin Mazıdağı Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Mazıdağı Kiralık Daire Arayanlara Özel Emlakjet İlçe Tanıtım Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Mazıdağı kiralık daire almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Mazıdağı, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle Bölümünde yer alan Mardin iline bağlı, il merkezine 48 kilometre uzaklıkta kuzeybatı tarafında yer alan bir ilçesidir. Ulaşım dolmuş ve otobüslerle sağlanmaktadır. Mardin-Diyarbakır karayoluna 12 kilometrelik bir yol ile bağlıdır. İlçeye bağlı merkez hariç toplam 49 köy ve 17 mezra bulunur. Topraklarının bir yerleşim yeri olarak kullanımı Bizanslılara kazar uzanır. 1919 yılında Fransız işgalinden kurtulduktan sonra, Savur ve Derik ilçelerine bağlı bir nahiye iken 1937’de müstakil ilçe statüsü kazanmıştır. İlçenin eski ismi Şamrah’tır. Bu ismin Diyarbakır’dan Şam’a giden kervan yolu üzerinde oluşu sebebiyle aldığı bilinir. Mazıdağı ismi ise, etrafının dağlarla çevrili olması ve bu dağların mazı ağaçları ile kaplı olmasından dolayıdır. Zambırhan ve Asrihan iki mağaraları Taş Devrinden kalmadır. Doğal zenginliklerinin yanı sıra tarihi zenginlikleri de görülmeye değerdir. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. 

Mazıdağı Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin Nüfus ve İdari Bilgileri

Mazıdağı’nda ev kiralamayı düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

  • Kuzeyinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesi,
  • Güneyinde Derik ilçesi,
  • Doğusunda Merkez ve Savur ilçesi,
  • Batısında Urfa’nın Viranşehir ilçesi ile çevrilidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 35.757’dir. Bu sayının yüzde 49,21’i kadın, yüzde 50,79’u erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 850 kilometrekare, rakımı ise 1.030 metredir. Mazıdağı’nda kiralık daireler arayışında olanlar için ilçede 53 tane mahalle bulunmaktadır. Bu mahallelerden nüfusu en fazla olanlarından bazıları şunlardır; Karşıyaka Mahallesi, Kocakent Mahallesi, Gündoğan Mahallesi, Poyraz Mahallesi, Kayalar Mahallesi, Evciler Mahallesi, Balpınar Mahallesi, Sakızlı Mahallesi, Şanlı Mahallesi, Şenyuva Mahallesi, Gümüşpınar Mahallesi, Karaalani Mahallesi, Sağmal Mahallesi, Yağmur Mahallesi, Ömürlü Mahallesi, Yücebağ Mahallesi, Ulutaş Mahallesi, Yetkinler Mahallesi ve Atlıca Mahallesidir. 

Mazıdağı Kiralık Daire Piyasa Bilgileri

Emlakjet 2019 yılı kasım ayı verilerine göre Mardin’in Mazıdağı ilçesinde bulunan satılık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir: Ortalama konut yaşam alanı 122 metrekaredir. Ortalama ev kirası ise 3+1 122 metrekarelik bir daire için 587 TL’dir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Kiralayacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, kiralama işlemlerini gerçekleştirmeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen Mardin Mazıdağı’nda kiralık evler sahibinden ya da Mazığdağı’nda kiralık evler ilanları için detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için  ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Mazıdağı Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.