/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Borcancel
Niğdecancel

Niğde Bor Kiralık Daire

araması için 3 ilan bulundu

Bor Kiralık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Bor kiralık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edeceğinizi umuyoruz. Seçtiğiniz bölge hakkında daha çok fikriniz olması amacıyla hazırladığımız bu yazıda Bor ilçesinin coğrafi özellikleri ve konumu, ekonomik faaliyetleri, nüfus karakteristikleri ve mahalleleri gibi temel düzeyde bilgiler edineceksiniz.

Bor ilçesi, aynı zamanda Niğde’nin merkez ilçesidir. “Bor” ismi, Yunanca “poros” kelimesinden gelmektedir. Yol ve deniz limanı anlamına gelir. Ancak Türkçede aynı isim ziraata elverişsiz arazi demektir. 

Bor Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafyası

Bor ilçesi, İç Anadolu Bölgesi içerisinde bulunan Niğde iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 1.354 km2’dir ve denizden yüksekliği 1.100 metredir. Niğde’nin güneye doğru 14 kilometre uzağında bulunan Bor Ovası’na konuşlanmıştır. Obruk Platosu ise ilçe arazisinin büyük bir kısmını oluşturur. İlçenin doğusu, kuzeyi ve güneydoğusu dağlar ile çevrilidir. Küçüköz Deresi, ilçenin başlıca akarsuyudur. Bor’un etrafındaki lokasyonlar aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Kuzeydoğu yönünde Niğde il merkezi,
 • Doğu yönünde Çamardı ilçesi,
 • Batı yönünde Ereğli ve Karapınar ilçeleri,
 • Güney yönünde Ulukışla ilçesi,
 • Kuzey yönünde ise Aksaray ve Altunhisar yer almaktadır.

Bor Kiralık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomisi

Bor kiralık ev düşünenler için bir bölgenin iklimi ile ekonomik faaliyetleri arasında güçlü neden-sonuç ilişkileri kurulabilmektedir. Bor ilçesinde sıcak step iklimi görülmektedir. İçinde bulunduğu İç Anadolu Bölgesi için bu doğal bir durumdur. İlkbahar mevsimi kısa sürer ve en çok yağışı ilçe bu zamanda alır. Sonbaharda yağış miktarı az da olsa mevcuttur. Yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Kış ayları ise sert ve soğuk hava koşulları baskındır. Bor ilçesinin yıllık ortalama sıcaklığı 12 santigrat derecedir. Bir yıl içinde ilçeye düşen yağış miktarı ortalama 334 milimetredir.

Tarım, Türkiye’nin çoğu yerinde olduğu gibi başlıca gelir kaynağıdır. Ancak isminden de anlaşılacağı üzere tarıma elverişli arazi kısıtlıdır. Üstüne son zamanlarda tarım arazilerine yerleşim yeri yapılmasından ötürü, ilçe halkı tarım faaliyetini gittikçe daha az tercih etmektedir. Halıcılık ve dericilik faaliyetleri Bor’a özgüdür. Ancak tarımın azalmasıyla birlikte düşüşe uğrayan ticari hayat, ancak Niğde Üniversitesi’nin kurulmasıyla düzelmeye başlamıştır. Buna ek olarak ilçedeki genellikle halı ve deri işleten sanayi fabrikaları, ilçe sakinlerine büyük bir istihdam imkânı sunmaktadır.

Bor Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Nüfus Karakteristikleri

2018 yılının nüfus verilerine göre, Bor’da 60.335 kişi yaşamaktadır. Nüfusun %50,38’ini kadınlar, kalan %49,62’sini erkekler meydana getirmektedir. Her ne kadar tarım sektörünün zayıflamasından ötürü nüfus düşüşü radikal bir biçimde yaşanmış olsa da bu durum kısa sürede toparlanmıştır. Aynı durum ilçe sakinlerini memuriyete ve okumaya yönlendirmiştir. Aynı senenin verilerine göre, Bor’da yaşayan kişiler arasında en çok ilkokul mezunu bulunmaktadır. Lise mezunları ise ikinci sıradadır. İlçeye Konya ve Adana illerinden gelen kişiler önemli miktarda göç etmiştir. İlçenin güncel nüfus artış hızı -0,37 şeklinde tespit edilmiştir.

Bor ilçesinde 32 mahalle ve 23 köy mevcuttur. Bor eşyalı kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahallelerin en çok tercih edilenlerini aşağıda listeledik:

 • Harım Mahallesi,
 • Fatih Mahallesi,
 • Yenigöçmen Mahallesi,
 • Ahmet Kuddusi Mahallesi,
 • Karaca Uğurlu Mahallesi.

Bor öğrenciye kiralık eşyalı ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki Niğde Bor sahibinden eşyalı kiralık ev ilanlarının listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

14 Ocak 2022

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

12 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.