/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ulukışlacancel

Niğde Ulukışla Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Ulukışla Kiralık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Ulukışla kiralık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edeceğinizi umuyoruz. Seçtiğiniz bölge hakkında daha çok fikriniz olması amacıyla hazırladığımız bu yazıda Ulukışla ilçesinin coğrafi özellikleri ve konumu, ekonomik faaliyetleri, nüfus karakteristikleri ve mahalleleri gibi temel düzeyde bilgiler edineceksiniz.

Ulukışla Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafyası

Ulukışla ilçesi, İç Anadolu Bölgesi içerisinde bulunan Niğde iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 1.502 km2’dir ve denizden yüksekliği 1.427 metredir. Orta Toroslar’ın bir kısmını oluşturan Medetsiz ve Bolkar Dağları’nın arasındaki geniş bölümün ağzına konuşlanmıştır. Akdeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’nin buluştuğu noktadadır. Konya Ovası, Aladağları ve Hasan Dağı ortasındaki vadi üzerinde kurulmuştur. İlçe arazisi dağlık bir karakteristiğe sahiptir. Doğal bitki örtüsünü, İç Anadolu’da bolca görülen step bitki örtüsü meydana getirmektedir. Ormanlık alanları yeterli miktarda mevcuttur. Ancak dağlarda pek fazla orman topluluğu görülmez. İlçenin dağcılık turizmini olumlu yönde etkileyen pek çok yüksek nokta bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri Keşifdağı, Medetsiz, Çinili Göl ve Koyunaşağı Tepesi’dir. İlçenin etrafındaki lokasyonlar aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Doğu yönünde Adana ilinin Pozantı ilçesi,
  • Güney yönünde Mersin ilinin Tarsus ilçesi,
  • Batı yönünde Konya ilinin Ereğli ilçesi,
  • Kuzey yönünde ise Bor ve Çamardı ilçeleri yer almaktadır.

Ulukışla Kiralık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomisi

Ulukışla kiralık ev arayanlar için karasal iklim, ilçe hava koşullarını büyük ölçüde etkileyen başlıca iklimdir. Ancak Akdeniz’e olan yakınlığı sebebiyle Akdeniz ikliminin de azımsanmayacak etkileri olduğu söylenebilir. Bu nedenle bir geçiş iklimine sahip olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Yaz ayları serin ve kurak geçerken kış ayları karlı ve soğuk geçmektedir. En çok yağış ilkbahar ve kış aylarında görülür. İlçede büyük ölçüde üretilen buğdaygiller iklimin bu koşuluna oldukça bağlı gelişmiştir. Buğday üretimi haricinde meyvecilik ve sebzecilik oldukça yaygındır. Özellikle armut, kiraz ve elma göze çarpar. Tarımın yapılamadığı dağlık bölgelerde hayvancılık önemli bir yer tutar. 

Ulukışla Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri

2018 yılının nüfus verilerine göre, Ulukışla’da 23.252 kişi yaşamaktadır. Nüfusun %50,48’ini erkekler, kalan %49,52’sini kadınlar meydana getirmektedir. İlçenin nüfus gidişatı, son 10 yıldaki verilere son birkaç senede önemli bir artış halindedir. Güncel nüfus artış hızı ise %21,47 olarak tespit edilmiştir. İlçe sakinleri arasında en çok lise mezunu bulunmaktadır. İkinci sırada ilkokul, üçüncü sırada ise üniversite mezunları gelir. İlçe nüfusunda Adana ve Konya illerinden gelen insanların önemli bir yeri vardır. 

Ulukışla ilçesinde 8 mahalle ve 38 köy mevcuttur. Ulukışla kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahallelerin en çok tercih edilenlerini aşağıda listeledik:

  • Kemalpaşa Mahallesi,
  • Alpağut Mahallesi,
  • Doğu Mahallesi,
  • Çövek Mahallesi,
  • Kadılar Mahallesi.

Ulukışla sahibinden kiralık eşyalı ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Ulukışla Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.