/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Güneysucancel

Rize Güneysu Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Güneysu Kiralık Daire Arayanlara Özel İlçe Rehberi

Emlakjet.com her gün yeni ev arayan binlerce kişinin aradıkları evi en hızlı ve en konforlu şekilde bulabilmesini sağlamaya devam ediyor. Aradığınız evi bulmadan önce istediğiniz kriterler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için artık ilçe rehberlerimiz sizlerle. Güneysu kiralık daire arayışında olanlar için ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz ilçe rehberimiz ile ilçenin genel bilgileri, nüfusu, mahalleleri, iklimi, ulaşım koşulları ve konut kira piyasasıyla ilgili her şey sizlerle buluşuyor.

Güneysu, Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Rize iline bağlı, il merkezine 8 kilometre mesafede bulunan bir ilçedir. Rize il merkezinin güneydoğusunda Taşlıdere’nin Karadeniz’le birleştiği noktadan güneye doğru gidildikçe dokuzuncu kilometrede yer almaktadır.  Şehir merkezinin Karadeniz’e olan mesafesi 14 kilometredir. Şehir merkezi bile tepelerle çevrili olup buralarda kurulan yakın köylerde bile rakım daha yükselebilmektedir. Çok engebeli bir yapıya sahiptir. Yörenin bitki örtüsü iklim özelliğinden dolayı oldukça yoğun ormanlık alanlardır. İklim özellikleri de karadeniz bölgesi ve karasal iklim özelliklerinin birleşimini taşımaktadır. Yaz mevsimi ılık ve yağışlı kış mevsimi de soğuk ve yağışlı geçmektedir. Güneysu ilçesinin bilinen ve halk arasında yaygın olarak kullanılan en eski ismi ‘Potomya’dır. Bu ismi, Karadeniz bölgesinde kaynağını dağların kuzeyinden alan birçok kısa mesafeli, gür akışlı makarsulardan olan Taşlıdere Havzası’nın iki önemli kolundan biri olan Potamya deresinden adını almıştır. Güneysu kiralık daire düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

 • Kuzeyinde Karadeniz,
 • Güneyinde Rize Merkez ilçesi ve Çayeli ilçesi,
 • Batısında Rize Merkez ilçesi,
 • Doğusunda Çayeli ilçesi ile çevrilidir. 

Güneysu Kiralık Daire Arayanlara İlçenin İdari ve Nüfus Bilgisi

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 16.750’dir. Bu sayının yüzde 49,90’ı kadın, yüzde 50,10’u erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 159 kilometrekare, rakımı ise 200 metredir. 1942 yılına kadar Rize’ye bağlı köy olarak yönetilmiş, 1987 yılında ilçe olarak yapılandırılmış ve 1988 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Rize Güneysu kiralık daire arayışında olanların tercih edebileceği ilçede toplam 7 mahalle ve 23 köyü bulunmaktadır. Bu mahalleleri;

 • Adacami Mahallesi,
 • Merkez Mahallesi,
 • Eskicami Mahallesi,
 • Aşağı Kiremit Mahallesi,
 • Ulucami Mahallesi,
 • Küçükcami Mahallesi,
 • Birlik Mahallesi.

Güneysu Kiralık Daire Piyasa Bilgileri

Emlakjet 2019 yılı kasım ayı verilerine göre Rize’nin Güneysu ilçesinde bulunan kiralık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Konutun ortalama yaşam alanı 115 metrekare,
 • Metrekare birim kira ücreti en az; 4 TL,
 • Metrekare birim kira ücreti en fazla; 12 TL,
 • Ortalama konut kira fiyatı; 736 TL’dir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Kiralayacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, kiralama işlemlerini gerçekleştirmeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen Rize Güneysu Merkez Mahallesi kiralık daire ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

22 Kasım 2021

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

19 Kasım 2021

Türkiye genelinde Ekim ayında 137 bin...

Türkiye genelinde Ekim ayında 137 bin...

16 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.