/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çemişgezekcancel

Tunceli Çemişgezek Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Çemişgezek Kiralık Daire Arayanlara Bölge Hakkında Kilit Bilgiler

Çemişgezek kiralık daire arayan okuyucularımız ilçe hakkında genel bilgilere yer verdiğimiz bu yazıyı okumalılar. Çemişgezek, Tunceli ilinin bir ilçesidir. İlçenin Ermenice adı olan Bizans İmparatoru Ermeni kökenli general I. İoannis Çimiskes'den gelmektedir. Ovada başta arpa, buğday olmak üzere tahıl ve soğan yetiştirilir. Eskiden az miktarda mahlut ve darı da ekilirdi. Ceviz ve fıstık üretimi önemlidir. Merkez ilçelerde sebze ve meyve yetiştirilir. Merkez ve yakın köylerde dut, ceviz, elma ve diğer bölgesel iklimlere elverişli üretilir. İlçede dut yetiştiriciliği, bahçe ürünleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. İklim şartlarına en iyi uyum sağlayan dut Ulukale ve Bozağaç köyleri birinci derece geçim kaynağıdır. Ticari faaliyetler genellikle hayvan alım satımı, hayvansal ürünler, küçük el sanatları şeklindedir.

Çemişgezek Kiralık Daire Bakanlara Bölgenin Kısa Tarihi

Çemişgezek’in önemli bir yerleşim ve konaklama yeri olduğu bilinmektedir. İlçenin isim kökeni Bizans imparatoru Çimiskes'e dayanır. Hitit, Urartu, Roma, Bizans egemenliği görülen bölge 7. yüzyılda Araplar'ın denetimine geçmiş olup, 10. yüzyılda yeniden Bizans hakimiyeti altına girdiği bilinmektedir. Malazgirt savaşından sonra bölgede çeşitli Türk beyliklerinin hakimiyeti başlamış ve 13. yüzyılın başlarına kadar Artuklular'ın hakimiyeti görülmüştür. Daha sonra Saltuklular'ın bir kolu Çemişgezek bölgesinde Anadolu Selçuklu Devleti' ne bağlı bir beylik oluşturmuştur. 14. yüzyıl ortalarında Karakoyunlu-Akkoyunlu mücadelesinin görüldüğü bölge daha sonra Safeviler'in hakimiyetine geçmiştir. Çemişgezek o tarihten bugüne kadar Tunceli vilayetinden idare edilmektedir. İlçenin Belediye teşkilatı 1881’de kurulmuştur. Siz de burada yaşamak istiyorsanız Tunceli Çemişgezek kiralık ev ilanlarına sitemizden kolayca göz atabilirsiniz.

Çemişgezek Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Coğrafyası

Çemişgezek’in yüzölçümü 877 km²’dir. Çemişgezek 38 derece 55 dakika doğu boylam ile 39 derece 04 dakika kuzey enleminde bulunmakta olup, 856 m yükseklikteki rakımdadır. Çemişgezek ilçesi doğuda ve kuzey doğuda Tunceli’nin Hozat ve Pertek ilçeleri, güney ve güney batıda Elazığ’ın Keban ve Çemişgezek, batıda ve kuzeyde de Erzincan’ın Kemaliye ilçeleriyle çevrilidir. Kuzeydeki Yılan Dağı en önemli yükseltidir. İlçe engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Çemişgezek toprakları güneydeki Keban Baraj Gölüne doğru gidildikçe alçalır. Bu yapay gölün bir bölümü ilçe sınırları içinde yer alır. Topraklarının bir kısmı Keban Baraj gölü altında kalmıştır. Eskiden Karasu ve Murat ırmaklarına katılan akarsular günümüzde bu baraj gölüne dökülür. Bu akarsuyun vadi tabanı yer yer genişleyerek, yörede çok az rastlanan düzlükler oluşturur. Bir bölümü Keban Baraj Gölü altında kalmış olan bu düzlükler Pulur Ovası olarak adlandırılır. 

Siz de bu ilçede yaşamak istiyorsanız ilçedeki ilanlara EmlakJet üzerinden kolayca göz atabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre istediğiniz özellikleri karşılayan emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Tunceli Çemişgezek ilanları sitemizde sizleri bekliyor.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Çemişgezek Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.