/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mazgirtcancel
Tuncelicancel

Tunceli Mazgirt Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Mazgirt Kiralık Daire Arayanlara İlçe Rehberi

Mazgirt kiralık daire arayışında olan okuyucularımızın kafasında oluşan soru işaretlerini gidermek için hazırladığımız bu yazıda ilçeye dair birçok noktaya değindik. Mazgirt, Tunceli'nin bir ilçesidir. Temel ekonomi tarım ve hayvancılıktır. İlçede buğday, arpa, fasulye, fiğ, şeker pancarı, soğan, patates, nohut, mercimek gibi ürünler yetiştirilir. Bunun yanı sıra meyvecilikte yapılmaktadır. İlçenin Akpazar beldesinde çanak-çömlekçilikte yapılmaktadır. İlçe Munzur Dağları'nın uzantısı olan Kert Dağları üzerinde, Mazgirt Kalesi eteğinde kurulmuştur. Rakımı 1400'dür. Doğusunda Peri Suyu, batısında Munzur Suyu, kuzeyinde Nazımiye ilçesi ve güneyinde Keban Baraj Gölü bulunmaktadır. Mazgirt güneyden kuzeye doğru sürekli yükseklik arz eden tepe ve dağlardan meydana gelen bir ilçedir. İlçenin güneyini teşkil eden baraj gölü çevresi, ormanlık sahası bulunmayan ve küçük tepelerden meydana gelmiş tarıma elverişli alandır. İlçede ova yoktur. Baraj gölü Göktepe ve Akpazar çevresinde bazı köylerin arazisini kısmen kaplamıştır. 

Mazgirt Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Tarihi

İlçenin tarihi, Tunç dönemine kadar gitmektedir. Bölge M.Ö. 2200'lerde Hurriler'in M.Ö. 1375-1335 yıllarında Suriye'ye ilerleyen Hititlerin, Hitit devleti yıkılınca MÖ 9. yüzyılda Harput (Elâzığ) yöresine hakim olan Urartular'ın hakimiyeti altına girmiştir. Mazgirt Kalesi ve Bağın Kalesi Urartular dönemine aittir. M.Ö. 560'larda Asur ve Urartu devletini yıkan Medler, Mazgirt dahil tüm Tunceli yöresine hakim oldular. M.Ö. 550'lerde Medler, Persler tarafından ortadan kaldırılınca bölge Perslerin hakimiyetine, Pers ordularının M.Ö. 334-332'lerde İskender karşısında aldığı yenilgiler sonucu Makedonya egemenliğine girdi. Birinci Kubat yönetiminde Sasani imparatorluğu 503 yılında Erzurum ve Diyarbakır'ı alınca, Tunceli yöresi Sasani, Bizans ve Araplar arasında 1071 yılına dek sürekli el değiştirmiştir. 1115 yılında Harput kalesini elde eden Artukoğulları, Çubukoğullarının egemenliğine son verip Mazgirt ilçesi dahil, Tunceli'nin güney kısmının tümünü egemenliği altına aldılar. 1100-1200 yıllarında Mengüçler yöreye hakim oldular. 1228 yılında Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaatin Keykubat, Mengüçlerin egemenliğine son verince, ilçe Anadolu Selçuklu Devletinin egemenliğine girdi. Bağın köyü yakınında bulunan Bağın Kalesi bu dönemde Selçukluların denetimine kalmıştır. Anadolu Selçuklu Devletinin, Moğollara yenilmesiyle 1243 yılında yöre Moğolların denetimine girdi. Bu dönemde birçok beylikler çıktı. 1300 yılında Akkoyunlular yöreye hakim oldular. 1473 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Akkoyunluları Otlukbeli savaşında mağlup etmesinden sonra yöre Osmanlıların egemenliğine girdi. Siz de bu bölgeden ev kiralamak istiyorsanız Mazgirt kiralık ev ilanlarına listeleme sayfalarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Mazgirt Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Mahalleleri

İlçede toplam 10 mahalle bulunmaktadır. Mazgirt kiralık daire bakabileceğiniz başlıca mahalleleri şunlardır; Güneyharman Mahallesi, Örs Mahallesi, Elmalık Mahallesi, Kepektaşı Mahallesi, Karabulut Mahallesi, Çarşıbaşı Mahallesi, Yeni Mahallesi, Eltihatun Mahallesi, Güneşdere Mahallesi ve Kuşçu Mahallesidir.

Sizin de ev arayışınız hala aktifse ve bütçenizi ayarladıysanız aradığınız o evi bulmak için Mazgirt sahibinden uygun fiyatlı kiralık evler ya da daire ilanlarına emlakjet.com üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

26 Ocak 2022

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

26 Ocak 2022

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

26 Ocak 2022

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

26 Ocak 2022

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Mazgirt Kiralık Daire
Ağaçardı KöyüAkdüven KöyüAkkavak KöyüAkpazar Bld. (Çarşıbaşı Mahallesi)Akpazar Bld. (Elmalık Mahallesi)Akpazar Bld. (Güneşdere Mahallesi)Akpazar Bld. (Güneyharman Mahallesi)Akpazar Bld. (Karabulut Mahallesi)Akpazar Bld. (Kepektaşı Mahallesi)Akpazar Bld. (Kuşçu Mahallesi)Akpazar Bld. (Örs Mahallesi)Aktarla KöyüAkyünlü KöyüAlanyazı KöyüAlhan KöyüAnıtçınar KöyüAslanyurdu KöyüAşağıoyumca KöyüAşağıtarlacık KöyüAtaçınar Köyü (Derik Mahallesi)Ataçınar Köyü (Karataş Mahallesi)Ataçınar Köyü (Kepur Mahallesi)Avunca KöyüAydınlık KöyüAyvatlı KöyüBalkan KöyüBeşoluk KöyüBeylermezrası KöyüBulgurcular KöyüÇatköy KöyüDallıbel Köyü (Kale Mahallesi)Danaburan KöyüDarıkent KöyüDayılar KöyüDazkaya KöyüDemirci KöyüDemirkazık KöyüDoğanlı KöyüDoğucak KöyüEltihatun MahallesiGeçitveren KöyüGelincik KöyüGelinpınar KöyüGöktepe KöyüGüleç KöyüGümüşgün Köyüİbimahmut Köyüİbimahmut Köyü (Dervişan Mahallesi)İbimahmut Köyü (Merkez Mahallesi)İsmailli KöyüKalaycı KöyüKale KöyüKarayusuf KöyüKarsan KöyüKarşıkonak KöyüKartutan KöyüKavaktepe KöyüKayacı KöyüKızılcık KöyüKızılkale KöyüKoçkuyusu KöyüKoyunuşağı KöyüKuşaklı KöyüKuşhane KöyüObrukkaşı KöyüObuzbaşı KöyüOrtadurak KöyüOrtaharman KöyüOtlukaya KöyüOymadal KöyüÖreniçi KöyüÖzdek KöyüSarıkoç KöyüSökücek KöyüSülüntaş KöyüTemürtaht KöyüYaşaroğlu KöyüYazeli KöyüYeldeğen KöyüYenibudak KöyüYeni MahallesiYukarıoyumca Köyü
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.