/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ovacıkcancel

Tunceli Ovacık Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Ovacık Kiralık Daire Arayanlara İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Ovacık kiralık daire arayışındaki okuyucularımız için ilçe hakkında genel bilgilere yer verdiğimiz bu araştırmayı derledik. Ovacık, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Tunceli iline bağlı bir ilçedir. Tunceli Belediye başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu ilçeyi Türkiye'de ilk ve tek Türkiye Komünist Partili başkan olarak yönetmiştir. Tunceli'nin kuzeyinde yer alan Ovacık'ın ismini dağların arasında yer alan 74 km2’lik ovadan aldığı düşünülmektedir. 1538 km2 alanı ile ilin arazi yönünden en büyük ilçesidir. İl merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunan Ovacık, kuzeyinde Erzincan, doğusunda Pülümür ve merkez ilçe, güneyinde Hozat, batısında Erzincan ili ve Çemişgezek ilçesiyle çevrilidir. Kuzeyi ve güneyi Munzur Sıra Dağlarıyla çevrili olan ova Munzur Suyu tarafından ikiye ayrılmıştır. Denizden yüksekliği 1.300 m olup, en yüksek noktası Ziyaret Tepesi'dir. En önemli akarsuyu Munzur Çayı'dır. Munzur Dağları'nın zirvesinde birçok doğal göl bulunmaktadır. İlçeye ulaşım Munzur Suyu ile birlikte devam ederek ilerleyen ve Munzur Vadisi Millî Parkı içerisinde yer alan doğa manzaralarıyla dolu karayolu üzerinden sağlanmaktadır. Ovacık doğal yapısı gereği iklimi en sert geçen ilçedir. Kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Kışları ilçe merkezine dahi 2 metreyi geçen şekilde kar yağar. Yaz aylarında ise hava serin geçmektedir.

Ovacık Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi

İlçe, M.S.395 yılında Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılmasından sonra Bizans egemenliğine girmiştir. Sasani İmparatorluğu hakimiyetinden çıktından sonra Arap İslam kavimlerinin 639 yılında Hozat ilçesini merkez alarak bu bölgede hâkimiyet sürdürdükleri düşünülmektedir. Aynı zamanda Ovacık bir dönem Pakradunilerin ve Sasanilerin batı sınırı olmuştur. Türk kavimlerinin bölgeye girisi, Malazgirt savaşından sonra olmuştur. 1200’lerin başında Mengüç Beylerinden Ahmet Gazi, Erzincan yöresine hâkim olmuş ve Ovacık bölgesinde etkili olmuştur. 1230'lu yıllarda, Anadolu Selçuklu Devleti'nin egemenliğine girmiştir. Moğollar’ın, Anadolu Selçuklu Devleti’ni yenmesiyle yöre Moğol denetimi altına girer. 1514 yılında Ovacık Muharebesi'nden sonra Osmanlı Devleti'nin sınırları içerisine girdiği bilinmektedir. Bir dönem Pir Hüseyin Bey ve Çemişgezek beyleri tarafından yönetilmiştir. Tanzimat hareketleri ile yapılan idari düzenleme sonucu olarak, 1879 yılında Hozat merkez olmak üzere Dersim vilayeti kurulunca buraya bağlanan Ovacık, 1886 yılında Elazığ vilayetine bağlanmıştır. İlçenin yerli halklarını çoğunlukla Alevi inancına sahiptir. Nüfusun çoğunluğunu Zazalar oluştururken, azınlık olarak Kürt ve Türk nüfus da bulunmaktadır. İstek ve ihtiyaçlarınıza uyan Ovacık kiralık ev ilanlarına listeleme sayfalarımız üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Ovacık Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Mahalleleri

İlçede toplam 3 mahalle bulunmaktadır. Ovacık kiralık daire bakabileceğiniz mahalleler şu şekildedir; 94 Mahallesi, Pulur Mahallesi ve Kandolar Mahallesidir.

EmlakJet ile artık bir adım öndesiniz. İsteklerinize uyan Ovacık sahibinden kiralık ev ya da emlakçıdan kiralık daire ilanlarına sitemizden hızlıca göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için  ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Ovacık Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.