/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Özalpcancel

Van Özalp Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Özalp Kiralık Daire Arayanlara İlçe Hakkında Rehber Bilgiler

Özalp kiralık daire bakan EmlakJet ziyaretçilerine ilçe hakkında detay bilgilere yer verdiğimiz bir araştırma hazırladık. Özalp Van’a bağlı bir ilçedir.  Özalp, Van ilinin ikinci büyük ilçesidir. Türkiye ile İran sınır kapısının bulunduğu Saray ilçesi ile Van il merkezi arasında bulunur.  Van’a 63 kilometre uzaklıktadır. 1961 yılında Trabzon'un Çaykara ilçesinin Uzundere Köyü'nde o yıl büyük bir heyelan yaşandı.  Önemli bir tarihi yapı olan Anzaf Kalesi Van- Özalp kara yolu üzerinde bulunmaktadır. Van’a 10 kilometre uzaklıktadır. Aşağı ve yukarı kaleden oluşmaktadır. Urartu Döneminden kalma bir kaledir. Günümüze kadar Urartu döneminden ulaşan en sağlam kaledir. Dikdörtgen planlı olarak yapılan Aşağı Anzaf Kalesinin etrafı surlar ile çevrilidir. Yol yapımı sırasında Aşağı Anzaf Kalesinin bir kısmı tahrip olsa da günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Yukarı Anzaf Kalesi ise yüksek bir tepe üzerine kurulmuştur. Kral Menua döneminde yapılan bu kalenin etrafı iri bloklu taşlardan yapılan surlar ile çevrilidir. Kal içerisinde tapınak, saray, depo binaları ve atölye bulunmaktadır. 

Özalp Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Tarihi

Özalp İlçesi 1869 yılında Mahmudiye adıyla bugünkü Saray ilçe merkezinde kurulmuştur. İlçe merkezi 1948 yılında bugünkü Özalp merkezine taşınmış ve burası İlçe merkezi haline dönüştürülmüştür. Kazım Paşa İlçe merkezinin ismi ise Saray olarak değiştirilerek Nahiye teşkilatına dönüştürülmüştür. Özalp İlçe Merkezinin ismi ise şimdiki mahalle olan Kargalı'nın adı ile anılmaktaydı. Bu mahalle o tarihlerde köy teşkilatı durumundaydı. Bölgede Urartular Persler, Bizanslılar, Emeviler, Selçuklular,Sökmenler, Moğollar, Karakoyunlular ve Akkoyunlular değişik zamanlarda hakimiyet kurmuşlardır. Tarihi eser kaçakçılarının define aramak amacı ile yaptıkları kazılarda mezarların gün doğusu yönünde görülmesi, halk arasında burada yaşayanların güneşe taptıkları kanaatini doğurmuştur. 1071 yılında Selçuklu sultanı Alparslan'ın Malazgirt meydan muharebesinden sonra Anadolu'ya girmesi ile birlikte Bizanslılardan kurtulup bir müddet Selçukluların kontrolünde kalan bölge, daha sonra Safevilerin eline geçmiştir. 1555 yılında kanuni sultan Süleyman'ın Safevilerin yenmesi ile bölge Osmanlıların hakimiyetine girmiştir. Eski ismi Mahmudiye olan sonra Saray olarak adlandırılan Özalp, 1869 yılında Hakkari sancağına bağlanarak Kaza yapıldı. 1948 yılında ilçe merkezi Saray'dan Kargalı ya taşındı ve yeni ilçe merkezine Özalp ismi verildi. İlçe merkezi taşınmadan önce köy hüviyetinde olan Kargalı bugün ilçe merkezinin güneyinde ve küçük Özalp çayının ayırdığı mahalleye isim olmuştur. Siz de bu ilçede yaşamak isterseniz Özalp kiralık evler ilanlarına sitemizden bakabilirsiniz.

Özalp Kiralık Daire Fiyatları 

2019 EmlakJet bölge raporuna göre bölgedeki kiralık dairelerin alanları ortalama 110 metrekare olarak karşımız çıkar. Özalp kiralık daire fiyatları 939 Türk Lirasıdır. Metrekare başına düşen birim kira fiyatı 9 Türk Lirasına denk gelir.

Ev arayışınızda bütçenizi oluşturduysanız ilgili ilanları emlakjet.com üzerinden inceleyebilirsiniz. İstediğiniz kriterlere en çok uyan emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Özalp ilanlarına ve diğer mahallelerdeki ilanlara listeleme sayfalarımızdan bakabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Özalp Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.