/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kozancancel

Adana Kozan Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Kozan Kiralık Konut Arayışında Olanlara Yol Gösterici Konut Piyasası

Emlakjet.com yeni bir ev arayışında olanlar için bölgedeki konut piyasası ve ilçe hakkında genel bilgiler içeren rehberimiz sayesinde ev bulmak artık çok daha kolay olacak! Kozan kiralık konut arayışında olanlar için Adana Kozan İlçesi hakkında genel bilgiler içeren rehberimiz sizlerle buluşuyor. Kozan İlçesi Adana’nın 69 kilometre uzaklıkta kuzeyinde bulunan bir ilçesidir. Adana Ovasının Yukarı Ova denilen bölgesinde düz arazinin tepelik kısımlarında kurulmuştur. İlin iki büyük ilçesinden biri olan Kozan, Türkiye’nin en büyük 25. ilçesi konumunda bulunur. Tarih boyunca önemli bir lokasyona sahip olmuş Kilikya Ermeni Krallığı’nın başkentliğini yapmış ve Osmanlı’nın sonlarına kadar il statüsünü korumuştur. İlçenin adlandırılışında farklı görüşler bulunmaktadır. Bunlardan kabul görenlerinden biri ‘’Kozan’’ isminin ‘’Yaban Tavşanı’’ anlamındaki ‘’Ksoran, Kıyan, Kuyan, Koyon, Göcen, Gozan’’ kelimelerinden günümüze geldiğidir.

 

Kozan kiralık daire arayanlar için çevresindeki ilçeler şunlardır;

 

  • Güneyinde Ceyhan ve İmamoğlu İlçeleri,
  • Kuzeyinde Kayseri İli, Feke, Saimbeyli ve Yahyalı İlçeleri,
  • Batısında Aladağ İlçesi,
  • Doğuda Osmaniye ve Kadirli İlçesi ile çevrilidir.

 

Toplam yüzölçümü 1.690 kilometrekare olan Kozan’ın ilçe merkezi Türkiye’deki 19 il merkezinden çok daha büyüktür. 2019 yılı sayımlarına göre nüfusu 130.495’tir. Bu nüfusun yüzde 50,30’u erkek, yüzde 49,70’i kadından oluşur. Kozan ilçe merkezi ve köylerin tamamında etnik farklılık yoktur, müslüman Türklerden oluşmaktadır. 

 

Kozan Kiralık Konut Arayışında Olanların Tercih Edebileceği Mahalleleri

2019 yılı TÜİK verilerine göre Kozan ilçesi idari yapısında 103 mahalle bulunur. Bu mahallelerden 18’i merkezde bulunmaktadır. Toplam 90.908 kişi merkez mahallelerinde yaşamaktadır. İlçe merkezine en uzak mahalle 79 kilometre uzaklıkta bulunan Y.Keçili Mahallesidir.  Kozan kiralık konut arayışında olanlar için nüfusu en fazla mahallelerinden bazıları şunlardır; Tufanpaşa Mahallesi, Karacaoğlan Mahallesi, Çanaklı Mahallesi, Tavşantepe Mahallesi, Turgutlu Mahallesi, Güneri Mahallesi, Türkeli Mahallesi, Varsaklar Mahallesi, Arslanpaşa Mahallesi, Mahmutlu Mahallesi, Ağlıboğaz Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Şevkiye Mahallesi, Hamam Mahallesi, Gazi Mahallesi, Arslanlı Mahallesi, Faydalı Mahallesi, Ilıca Mahallesi, Bağtepe Mahallesi, Bağlar Mahallesi, Faydalı Mahallesi, Tepecikören Mahallesi, Bucak Mahallesi, Acarmantaş Mahallesidir. Adana Çarşı kiralık ev ilanları gibi en çok aranan bölgelerin ilanlarına ulaşabilmek için listeleme sayfamıza göz atabilirsiniz.

 

Kozan Kiralık Konut Arayanlar İçin Konut Kira Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Nisan ayı verilerine göre ilçede toplam 63.720 konut, 7.617 iş yeri bulunmaktadır. Bu konutlarda yaşayan hane halkı ortalama 3,72 kişidir. İlçe merkezinde genellikle Kozan’da kiralık daire eşyalı seçenekler tercih edilmektedir. Konut kira piyasasında eşyalı alternatiflerin taşınma ve kullanma pratikliği sebebiyle önemli bir yer tutmaktadır. Bölge kira piyasasında ortalama daire alanı 150 metrekare, ortalama metrekare birim kirası 4 TL olarak hesaplanmıştır. Konut tipine göre ortalama kira fiyatları şu şekildedir;

 

  • 2+1 odalı 110 metrekarelik daire kira fiyatı ortalama olarak 543 TL,
  • 3+1 odalı 155 metrekarelik daire kira fiyatı ortalama olarak 632 TL,
  • 4+1 odalı 185 metrekarelik daire kira fiyatı ortalama olarak 751 TL’dir. 

 

Sizde aradığınız evi en hızlı şekilde bulabilmek için bölgenin en güvenilir emlakçısından ya da sahibinden Adana Kozan yolu kiralık evler ilanlarına ulaşmak için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Kozan Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.