/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Pozantıcancel
Adanacancel

Adana Pozantı Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Pozantı Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Hakkında Yol Gösterici Rehber

Emlakjet.com her gün binlerce yeni ev arayan kiracılara aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde bulmalarını sağlamaya devam ediyor. Pozantı kiralık konut arayışında olanlar için aradıkları evi bulmadan hemen önce ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler ile birlikte ilçe konut kira piyasasını içeren ilçe rehberimiz yol göstermeye yardımcı oluyor. Pozantı, İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesini birbirine bağlayan yolların kesiştiği Orta Toroslar üzerinde bulunan bir ilçedir. Tarih boyunca çeşitli milletlere ev sahipliği yapmış kültür zenginliğine sahip bir bölgedir. Bu milletlere ev sahipliği yaparken çeşitli isimlendirmeler tarihi kayıtlara geçmiştir. Bunlardan bazıları; 'Pendonsis', 'El Bedendum', Bozantı’dır. İlçe içerisindeki Gülek Boğazı yolu’na tarih boyunca pekçok milletin konup göçtüğü Pendonsis şehri kalıntıları üzerine kurularak coğrafi konumu sebebiyle konaklama bölgesi olarak önemli bir yere sahip olmuştur. 

 

İlçe Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra Fransız işgal güçlerinin istilasına uğrarken 25 Mayıs 1920’de işgalden kurtarılmış ve 1954 yılında ise müstakil ilçe statüsüne yükseltilmiştir. Toplam yüzölçümü 793 kilometrekare olan ilçenin rakımı 780 metredir. 2019 yılı sayımlarına göre nüfusu 20.683’tür. Bu nüfusun yüzde 47,69’u kadın, yüzde 52,31’i erkekten oluşur. Pozantı kiralık daire arayanlar için çevresindeki ilçeler ise şunlardır;

 

  • Kuzeyi Çamardı İlçesi,
  • Güneyi Mersin İlinin Tarsus İlçesi,
  • Batısı Ulukışlar İlçesi,
  • Doğusu Karaisalı ve Aladağ İlçeleri ile çevrilidir. 

 

Pozantı Kiralık Konut Arayanların Tercih Edebileceği Mahalleler

2019 yılı TÜİK verilerine göre Pozantı ilçesinde toplam 21 mahalle bulunmaktadır. Bu mahallelerin 5 tanesi ilçe merkezinde bulunmaktadır. Merkez mahallelerinde nüfusun yüzde 58,8’i yaşamaktadır. Pozantı kiralık konut arayanlar için ilçe merkezine en uzakta bulunan mahalle Çamlıbeldir. Pozantı’nın mahalleleri; Yukarbelemedik Mahallesi, Akçatekir Mahallesi, Zafer Mahallesi, Alpu Mahallesi, Yazıcak Mahallesi, Aşçıbekirli Mahallesi, Yenikonacık Mahallesi, Ömerli Mahallesi, Çamlıbel Mahallesi, Yağlıtaş Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Dağdibi Mahallesi, Kamışlı Mahallesi, Karakışlakçı Mahallesi, Eskikonakçık Mahallesi, Fındıklı Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, İstiklal Mahallesidir. Pozantı Zafer mahallesi kiralık ev ilanları gibi merkezde bulunan mahallelerdeki ilanlara ulaşabilmek için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz. 

 

Pozantı Kiralık Konut Arayışında Olanlar İçin İlçe Konut Kira Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Nisan ayı verilerine göre ilçede toplam 32.399 konut, 1.862 iş yeri bulunmaktadır. Bu konutlarda yaşayan hane halkı ortalaması 3,31 kişidir. Pozantı kiralık konut arayışında olanlar için ilçede bulunan konutlarda kira piyasası ortalama alanı 120 metrekare, ortalama metrekare birim kirası ise 5 TL’dir. Tercih edeceğiniz evin bulunduğu konuma, çevresidneki sosyal yaşam alanlarına, sitenin ya da dairenin sahip olduğu özelliklere göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Kiralık daire arayanların ilk olarak dikkat etmesi gerekenlerden biri bina yaşı, kira kontratının kiminle yapılacağı ve daire demirbaşlarının belirlenmesidir. Konut tipine göre kira fiyatları şu şekildedir;

 

  • 2+1 120 metrekarelik daire kira fiyatı ortalaması 631 TL,
  • 3+1 138 metrekarelik daire kira fiyatı ortalmaası 664 TL’dir.

 

Gelişmeye devam eden ilçelerde devletin konut teşviki ile birlikte gün geçtikçe dah amodern konut projeleri hazırlanmaktadır. Toplu konutların dışında müstakil evlerin çoğunlukla olduğu şehir hayatına yakın ama doğa ile iç içe bir yaşam sürmek isteyenlerin tercihi emlakçıdan ya da sahibinden Pozantı Akçatekir kiralık yayla evi olmaktadır. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.