/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kahtacancel

Adıyaman Kahta Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Kahta Kiralık Konut Arayışında Olanlar İçin Yardımcı Olacak İlçe Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev arayışında olanlar için binlerce ilan arasından en uygununu buldurmaya devam ediyor. Kahta kiralık konut arayanlara yardımcı olacak bilgiler içeren rehberimizle aradığınız evi bulmadan hemen önce yaşayacağınız yer hakkında detaylı bilgiye sahip olabileceksiniz. İlçenin genel özellikleri, tarihi, nüfusu, mahalleleri, çevresindeki diğer ileçeler, iklimi ve konut piyasası hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz rehberimiz sizlerle buluşuyor.

 

Adıyaman il merkezinin 33 kilometre doğusunda yer alan Kahta İlçesinin ilk yerleşim yeri bugünkü Kocahisar Köyüdür. Cumhuriyetin ilk yıllarında ilçe statüsüne getirilen ilçe ova üzerinde kurulmuş, kuzey bölgeleri dağlıktır. Güneyinde bulunan Atatürk Baraj Gölü nedeniyle iklimsel özellikleri değişiklik göstermektedir. Karasal iklim özelliklerine sahip olan ilçede akdeniz iklimi hissedilmeye başlamıştır. Kahta isminin tarihi kaynaklarda Orta Asya’da Kahta isimli bir kentin varlığından Orta Asya kökenli bir isim olduğu ortaya çıkmaktadır. Kelimenin etimolojisine bakıldığında Pers dilinde 'Dağın Eteği' anlamına gelmektedir. Türkiye’nin meşhur Nemrut Dağı Kahta ilçesi sınırlarında yer almakta ve her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. 

 

Kahta kiralık daire arayışında olanlar için çevresinde bulunan diğer bölgeler şunlardır;

 

  • Güneyinde ve Güneydoğusunda Şanlıurfa ili,
  • Güneybatısında Samsat İlçesi,
  • Doğusunda Gerger ilçesi,
  • Batısında Adıyaman Merkez ilçesi,
  • Kuzeyinde Sincik ilçesi ile Malatya ili bulunmaktadır. 

 

İlçenin doğu ve güneydoğu sınırını Atatürk Barajı Gölü oluşturmaktadır. Toplam yüzölçümü 1.490 kilometrekare, rakımı 629 metredir. Kahta kiralık konut arayanlar için ilçe posta kodu 02400’dür. 2018 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 122.774’tür. Bu nüfusun yüzde 50,79’u erkek, yüzde 49,21’i kadından oluşmaktadır. Adıyaman’ın en kalabalık 2. ilçesi konumundadır. 

 

Kahta Kiralık Konut Arayışında Olanların Tercih Edebileceği Mahalleleri

2018 yılı TÜİK verilerine göre Adıyaman’ın Kahta ilçesi idari yapısı merkez hariç olmak üzere 2 belde, 93 köy ve 18 mahalleden oluşmaktadır. Aynı zamanda Bölükyayla Beldesi 4 mahalle ve Akıncılar Beldesi 4 mahalle ile Kahta ilçesine bağlı bulunmaktadır. Kahta kiralık konut arayışında olanların tercih edebileceği mahalleleri şunlardır; Hürriyet Mahallesi, Girne Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Akıncılar Atatürk Mahallesi, Gazi Mahallesi, Fatih Mahallesi, Cami Mahallesi, Fırat Mahallesi, Bayraktar Mahallesi, Yeni Mahallesi, Turgut Özal Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Menderes Mahallesi, Soğuksu Mahallesi, Şeyhbaba Mahallesi, Çobanlı Mahallesi, Bağlar Mahallesi, Kılavuz Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Kangülü Mahallesi, Bağlar Mahallesi, Fatih Mahallesi, Atatürk Mahallesidir. Kahta 1+1 kiralık daire gibi en çok aranmış olan ilanları incelemek için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Kahta Kiralık Konut Arayışında Olanlar İçin İlçe Konut Kira Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Nisan ayı verilerine göre toplam 24.721 konut, 4.893 iş yeri bulunmaktadır. Bu konutlarda yaşayan kişi sayısı ortalama 3,19’dur. Sahip olduğu turistik ziyaretçi sayısı her geçen gün artmakta olan Kahta’da ev sahibi olanların evlerini eşyalı ya da günlük olarak kiralama opsiyonları yaygındır. Tercih edeceğiniz semte ve dairenin özelliklerine göre kira fiyatları değişiklik göstermektedir. 

 

Bulunduğu coğrafyada Dünyanın en büyük açıkhava müzesi olan Nemrut Dağı Ören Yeri başta olmak üzere; Arsemia, Antiochos’un Anıt Mezarı-Dev Heykeller, Kıran Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Karakuş Tümüllüsü, Han Yeri, Yassıkaya Ören Yeri ve Cendere Köprüsü gibi büyük tarihi ve turistik mekanlara sahip olan Adıyaman Kahta günlük kiralık ev piyasası oldukça yaygındır. Kahta kiralık konut arayışında olanlar için ilçenin konut kira piyasasında;

 

  • Ortalama daire alanı 160 metrekare,
  • Ortalama metrekare kira fiyatı 4 Tli
  • Ortalama 3+1 160 metrekarelik dairenin kira fiyatı 675 TL olarak hesaplanmaktadır.

 

Sizde aradığınız evi kolaylıkla bulabilmek için bölgenin güvenilir emlakçılarından ya da sahibinden Adıyaman Kahta Eşyalı kiralık daire fiyatları inceleyebilmek için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Kahta Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.