/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Doğubayazıtcancel

Ağrı Doğubayazıt Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Doğubeyazıt Kiralık Konut Arayışında Olanlar İçin İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Emlakjet.com yeni bir ev arayışında olanlar için aradıkları evi belirlenen kriterlere göre bulmasına yardımcı olmaya devam ediyor. Doğubeyazıt kiralık konut ya da daire arayışında olanlar için ilçe hakkında genel bilgiler, iklim özellikleri, nüfusu, mahalleleri, idari yapısı, okulları, hastaneleri ve konut kira piyasası hakkında her şeye ulaşabileceğiniz ilçe rehberimiz sizlerle buluşuyor.

 

Doğubeyazıt, Ağrı’nın il merkezine 93 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Daha öncesinde müstakil bir il olan Doğubeyazıt, Anadolu’nun doğusunda Avrupa E-yolu E80 transit karayolu üzerinde kurulmuştur. İlçe merkezi İran devlet sınırına 25 kilometre uzaklıktadır. Kendi adını taşıyan ovanın güneydoğu tarafında kurulmuştur. Ağrı’nın en doğusunda konumlanmaktadır. 

 

Doğubeyazıt’ın ilk yerleşim bölgesi Eski Beyazıt’ta bulunan Beyazıt Kalesi’ndeki Urartu mezarlarının bulunduğu yer olarak kabul edilmektedir. Kale, Trabzon yolu üzerinde gümrük merkezi olarak kullanılmış olduğu için tariih devirlerde sürekli gelişimi devam etmiştir. Her devirden izler taşıyan Beyazıt kalesi Urartular, Hititler, Persler, Hazar Türkleri, Moğollar, İlhanlılar, Romalılar, İranlılar, Araplar, Bagratlar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğubeyazıt kiralık daire arayışında olanlar için çevresinde bulunan diğer ilçeler şunlardır;

 

 • Kuzeyinde Kars ili,
 • Güneyinde Iğdır ili ve İran devleti,
 • Batısında Diyadin ilçesi,
 • Kuzeybatısında Taşlıçay ilçesi,
 • Doğusunda İran devleti ile komşudur.

 

Toplam yüzölçümü 2.424 kilometrekare olan ilçenin rakımı 1.600 metredir. 2018 yılı TÜİK verilerine göre ilçenin nüfusu 121.263’tür. Bu nüfus 63.952 adet erkek, 57.311 adet kadından oluşmaktadır. İklim özellikleri sert karasal iklim koşulları yaşanmaktadır. Türkiye’nin en karasal ve sert iklimi burada yaşanır. Türkiye’de kaydedilen en soğuk derece 1940 yılında -43 derece olarak kayıtlara geçmiştir. 

 

Doğubeyazıt Kiralık Konut Arayışında Olanların Tercih Edebileceği Mahalleleri

2018 yılı TÜİK verilerine göre Doğubeyazıt’ın idari yapısını 14 mahalle oluşturmaktadır. Doğubeyazıt kiralık konut düşünenlerin tercih edebileceği mahalleler şunlardır; Sarıgül Mahallesi, Yeni Mahallesi, Vatan Mahallesi, Çiftepınar Mahallesi, Abdigör Mahallesi, Barış Mahallesi, Uluyol Mahallesi, İshakpaşa Mahallesi, Koçkıran Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Büyük Ağrı Mahallesi, Hasankeyf Mahallesi ve en çok nüfusa sahip olan Doğubeyazıt Ahmedihani Mahallesi kiralık daire ilanları için listeleme sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

Doğubeyazıt Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Konut Kira Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Nisan ayı verilerine göre ilçede toplam 24.168 konut, 6.842 iş yeri bulunmaktadır. Bu konutlarda yaşayan hane halkı ortalama 4,64 kişidir. Geçmişten günümüze kadar Ağrı’nın en büyük yerleşim yeri olarak gelişmeye devam eden Doğubeyazıt’ta kiralık ev piyasasında kiralık evler oldukça fazladır. Devlet desteği ile inşa edilen konutlarla birlikte kentleşme devam etmekte ve modern toplu konut projeleri hayata geçmektedir. 

 

Konut piyasasında ortalama bilgiler şunlardır;

 

 • Kiralık konut ortalama alanı 115 metrekare,
 • Kiralık konut ortalama metrekare kira fiyatı 5 TL,
 • 3+1 115 metrekarelik daire kira fiyatı ortalaması 519 TL’dir. 

 

Tercih edeceğiniz konut tipine, sahip olduğu özelliklere göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Ağrı Doğubeyazıt günlük kiralık evler piyasası oldukça gelişmiş olup yatırımlık ev sahibi olanların evlerini günlük kiralamaya başlaması ise bir diğer alternatif oluşturmuştur.

 

Doğubeyazıt Kiralık Konut Düşünenler İçin İlçedeki Eğitim ve Sağlık Kurumları

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren kurumlar; ilkokul, ortaokul, lise ve yaygın eğitim kurumları olmak üzere toplam 162 adettir. Doğubeyazıt kiralık konut arayışında olanlar için ilçede bulunan hastaneler şunlardır;

 

 • Doç. Doktor Yaşar Eryılmaz Doğubeyazıt Devlet Hastanesi
 • Özel Doğupark Cerrahi Tıp Merkezi
 • Özel Mediza Hastanesi

 

Sizde istediğiniz kriterlere en uygun olan evi bulabilmek için bölgenin güvenilir emlakçılarından ya da sahibinden Ağrı Doğubeyazıt kiralık daire ilanları için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Doğubayazıt Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.