/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Eleşkirtcancel

Ağrı Eleşkirt Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Eleşkirt Kiralık Konut Arayanlara Yol Gösterici Bilgiler İçeren İlçe Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev arayışında olanlara aradıkları kriterlere göre en uygun evi buldurmaya devam ediyor. Eleşkirt kiralık konut arayışında olanlara aradıkları evi bulmadan hemen önce ilçe hakkında genel bilgiler içeren rehberimiz yol gösteriyor. Eleşkirt ilçe rehberimizde; ilçenin genel bilgileri, tarihi, nüfusu, iklimi, mahalleleri, okulları, hastaneleri ve konut kira piyasası gibi aradığınız tüm bilgilere ulaşabileceksiniz.

 

Eleşkirt, Ağrı’nın il merkezine 34 kilometre batısında yer alan bir ilçesidir. Eleşkirt ismi Ermenice ‘’Alaşkert’’ olarak geçmektedir. Tarihi kaynaklarda Osmanlı dönemine ait Şemsettin Sami’nin Kamus’unda ilçe merkezine Aleşkerd ismi kullanıldığı görülmektedir. Aynı zamanda bölgede yaşayan kürtler ‘’Elajgir’’ olarak adlandırımaktadırlar. 1926 yılına kadar köy statüsüne olan ilçe merkezi daha sonra Trabzon-İran transit karayolu Eleşkirt’in günümüz ilçe merkezinden geçince buraya taşınmıştır. En ünlü yemeği keşkek, cılbır ve gırar olan Eleşkirt’in çiçal adındaki örgü peyniri çeşidi de meşhur ürünleridir. Binlerce yıl boyunca Türk, Kürt ve Ermeni halklarının birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığı ilçe önemli kültürlerin geliştiği bir yerleşim bölgesidir. 

 

Eleşkirt kiralık daire düşünenler için çevresinde komlu olduğu diğer yerleşim bölgeleri şunlardır;

 

  • Doğusunda Ağrı Merkez ilçesi,
  • Güneyinde Tutak İlçesi,
  • Batısında Erzurum ili,
  • Kuzeyinde Kars ili,
  • Güneydoğusunda Hamur ilçesi ile komşudur. 

 

Toplam yüzölçümü 1.559 kilometrekare olan ilçenin rakımı 1.840 metredir. 2018 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 34.180’dir. Bu nüfuusn yüzde 51,85’i erkek, yüzde 48,15’i kadından oluşmaktadır. Eleşkirt kiralık konut arayışında olanlar için ilçenin posta kodu 04000, il telefon alan kodu ise 0472’dir.

 

Eleşkirt Kiralık Konut Arayanların Tercih Edebileceği Mahalleler

2018 TÜİK verilerine göre Eleşkirt ilçesi idari yapılanmasında; ilçe merkezine bağlı olan 3 belde, 61 köy ve 20 mahalleden oluşmaktadır. Eleşkirt kiralık konut arayışında olanlar için tercih edilebilecek mahalleleri şunlardır; Gökçayır Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Değirmengeçidi Mahallesi, Oklavalı Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Aydıntepe Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Aşağıcihanbey Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Yeşil Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Lozan Mahallesi, Fatih Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Şehit Engin Mahallesi ve en çok nüfusa sahip ilçe merkezi olan Eleşkirt Müftüselim Mahallesi kiralık daire ilanlarını inceleyebilmek için listeleme sayfamıza göz atabilirsiniz.

 

Eleşkirt Kiralık Konut Düşünenler İçin İlçe Konut Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Nisan ayı verilerine göre ilçede bulunan toplam konut sayısı 6.228, ilçede bulunan toplam iş yeri sayısı ise 819’dur. Bu konutlarda yaşayan hane halkı sayısı 4,12 kişi olarak hesaplanmıştır. Nüfusu ve kentleşmenin az olduğu, ekonominin tarım ve hayvancılık ile gelişme gösterdiği Eleşkirt’te kiralık daire piyasası henüz çok fazla gelişme gösterememiştir. Devlet desteği ile gelişmeye devam etmekte olan ilçede genellikle az katlı bina tipleri ile bahçeli müstakil evler tercih edilmektedir. 

 

Eleşkirt Kiralık Konut Arayışında Olanlar İçin İlçedeki Eğitim ve Sağlık Kurumları

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren; ilkokul, ortaokul ve yaygın eğitim kurumları toplam sayısı 92’dir. Eleşkirt kiralık konut düşünenler için ilçede bulunan tek sağlık kurumu ise Eleşkirt Devlet Hastanesi’dir. Sizde aradığınız evi kolaylıkla bulabilmek için en çok tercih edilen ilanları bölgenin güvenilir emlakçılarından ya da sahibinden Ağrı Eleşkirt kiralık apart fiyatları için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Eleşkirt Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.