/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ağaçörencancel

Aksaray Ağaçören Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Ağaçören Kiralık Konut Arayanlara Tercih Rehberi

Ağaçören kiralık konut düşünenler için, ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi tek bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra ilçenin coğrafi özellikleri, tarihi ve demografik yapısı hakkında bilgi sahibi olacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Ağaçören, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Aksaray iline bağlı bir ilçedir. Orta Kızılırmak kesiminde yer alan Aksaray, sekiz büyük ilçeden meydana gelmektedir. Ağaçören ise kentin güneydoğusunda yer almaktadır. Kentin en büyük yedinci yerleşim birimidir ve şehir nüfusunun yalnızca %2.02’sine ev sahipliği yapmaktadır. 2008 yılından itibaren düzenli olarak göç veren ilçenin, esasında gelişim potansiyeli yüksektir. Ancak iklim yapısı ve engebeli arazi koşulları sebebiyle gelişimi yavaş bir şekilde gerçekleşmektedir.

Ağaçören Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Ağaçören kiralık daire düşünenler, ilçenin coğrafi özellikler hakkında fikir sahibi olmak isteyebilirler. İlçe, 318 kilometrekarelik küçük bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. Denizden yüksekliği ise 1100 metre olarak hesaplanmıştır. Kentin güneydoğu hattında yer alan ilçe bir plato üzerine kurulmuştur. Ancak semt merkezi, engebeli bir arazi üzerinde yer almaktadır. Semtin kuzeyinde Sarıyahşi, doğusunda Ortaköy, güneyinde şehir merkezi, bayışında ise Şereflikoçhisar ilçesi yer almaktadır. Toprak yapısı kumlu ve kireçli olan ilçede hakim bitki örtüsü bozkırdır. Bölgede bolca söğüt, kavak ve iğde ağacına rastlanmaktadır. Semtin batısı ılık ve rutubetlidir. Sel gibi doğal afetlere açık olan bu alanda büyük bir yerleşim yoktur. İlçe, Tuz Gölü ve Hirfanlı Barajına yakın bir mesafede yer almaktadır. 

Ağaçören Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Kısa Tarihi 

Ağaçören kiralık ev arayanlar için bir başka merak konusu ilçenin tarihidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ağaçören ilçesinde yapılan arkeolojik kazılar, bölgeye ilk yerleşimin M.Ö 4. Yüzyılda Hititler tarafından yapıldığını kanıtlamıştır. Hititlerden sonra Roma İmparatorluğu’nun eline geçen bölge Kapadokya bölümü olarak adlandırılmıştır. İlçe sınırları içerisinde yer alan Taşkale Kilisesi, dönemin önemli merkezlerinden biridir. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı ile ilçe, Türk akıncılarının hedefi haline gelmiştir. Bölgeye yerleşen Peçenekler, semtin Türkleşmesine ve Müslümanlaşmasına katkıda bulunmuştur. Anadolu Selçuklu İmparatorluğu’nun yıkılması ile birlikte ilçede Kadı Burhanettin Beyliği kurulmuştur. Daha sonra bölge Osmanlı İmparatorlu tarafından fethedilmiştir. 1961 yılında bugünkü ismini alan Ağaçören, önceleri Ankara’ya bağlı bir ilçedir. 1989 yılında çıkan bir kanun ile Aksaray’a bağlanmıştır. 

Ağaçören Kiralık Konut Seçeceklere Mahalle Bilgisi

01 Şubat 2019 Tarihli TÜİK Raporu’na göre ilçede 8.320 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin 4.127’si erkek, 4.193’ü ise kadındır. Çok daha açık bir ifade ile ilçe popülasyonunun %50.40’ı kadın, geriye kalan %49.60’ı erkektir. Uzun süredir nüfus artış hızı eksilerde seyreden ilçede, 2018 yılında nüfus artmıştır. Semt nüfusunun 3.034’ü ilçe merkezinde yaşarken, 5.286’sı belde veya köylerde hayatına devam etmektedir. İlçe, yirmi sekiz köy ile altı büyük mahalleden meydan gelmiştir. Aksaray Ağaçören kiralık daire düşünenler, aşağıda ismi verilen yerleşim birimlerinden herhangi birinde arayışlarını yoğunlaştırabilirler:

  • Gümüştepe Mahallesi 
  • Kale Mahallesi
  • Yeni Mahalle
  • Yenişabanlı Mahallesi
  • Yurtsever Mahallesi
  • Zafer Mahallesi
  • Camili Köyü
  • Güzelöz Köyü 
  • Kırmini Köyü 
  • Sarıağıl Köyü 

Eğer Ağaçören Kiralık Konut arayışınızı daha ileriye götürmek isterseniz ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Aksaray Ağaçören kiralık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Ağaçören Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.