/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Merzifoncancel

Amasya Merzifon Kiralık Ev

araması için 56 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Merzifon Kiralık Konut Düşünenlere Yol Gösterici İlçe Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev hayali kurudğunuzda, belirlediğiniz kriterlere en uygun olan evi ve sizi en iyi anlayacak emlakçıyı sizlerle buluşturmaya devam ediyor. Aradığınız evi bulmadan hemen önce yaşayacağınız ilçe hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmeniz için Emlakjet ilçe rehberleri hazırlıyor. Merzifon kiralık konut düşünenlere özel olarak hazırlanan içeriğimizde; ilçenin genel bilgileri, nüfusu, tarihi, ulaşımı, idari yapısı ve konut kira piyasasını kolaylıkla bulabilecek ve ev kiralama sürecinize de yol göstererek yardımcı olacak.

Merzifon, Amasya İl merkezine 46 kilometre uzaklıkta ve Tavşan dağının güney eteklerinde yer alan en meşhur ilçesidir. Merzifon ilçesinin bulunduğu yer Anadolu’nun en eski yerleşim alanlarından biri olarak bilinmektedir. 7 bin yıllık bir geçmişe sahiptir ve tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaparak kültürlere sahip olmuştur. Merkez ilçeden sonraki en büyük yerleşim yeridir. Merzifon kiralık konut arayanlar için şehrin adı ile ilgili iki farklı rivayet bulunur. Biri Merzifon’un 4 kilometre doğusundaki Marınca diye bilinen köyün bulunduğu yerde bölge valisi Barsevinç, kendi adını taşıyan bir kasaba inşa ettirmiş ve bu kasabanın adı zamanla ‘’Marsevin’’, ‘’Mersuvan’’ ve ‘’Merzifon’’ şeklini aldığıdır. Diğer rivayet ise M.Ö. 222’de bölgenin valisi 5. Mihridat tarafından bugün ilçenin bulunduğu yere ‘’Merzpond’’ adını verdiği bir kale inşa ettirmiş ve adı ‘’Merzban’’ ‘’Merzifon’’ şeklinde değiştiğidir. ‘’Merz’’ kelimesi Farsça’da ‘’sınır’’ anlamında, ‘’Fon’’ kelimesinin de Pont’un arapçalaştırılmış hali olduğu, dolayısıyla ‘’Merzifon’’ kelimesinin ‘’Pond karargahı’’ anlamına geldiği açıklanmıştır.  

Merzifon kiralık daire arayışında olanlar için çevresinde bulunan diğer ilçeler şunlardır;

  • Güneyinde Çorum’un Mecitözü İlçesi,
  • Kuzeyinde Samsun’un Vezirköprü İlçesi,
  • Doğusunda Suluova İlçesi,
  • Batısında Gümüşhacıköy İlçesi ile çevrilidir.

Merzifon kiralık konut arayışında olanlar için İlçe Karadeniz bölgesinde bulunan en kalabalık ilçelerdendir ve dolayısıyla gelişmişlik seviyesi yüksektir. Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlerine Samsun üzerinden Doğu Karadeniz’e bağlandığı bir kesişme noktasında bulunmuş ve Amasya Merzifon Havaalanı ve Devlet Hastanesi gibi büyük yatırımlara sahip olmuştur. 2019 yılı nüfus verilerine göre ilçede 71.916 kişi yaşamaktadır.

Merzifon Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Konut Kira Piyasası Bilgileri

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Mayıs ayı verilerine göre Merzifon kiralık konut piyasasında genel bilgiler şu şekildedir;

  • İlçe genelinde kiralık konut yaşam alanı ortalama 120 metrekaredir.
  • Konutların amortisman süresi ortalama 26 yıldır.
  • Ortalama metrekare birim kira fiyatı 5 TL’dir.
  • 3+1 120 metrekarelik daire kira ücreti 653 TL ortalamasındadır.

İlçe genelinde gerçekleşen konut projeleri ile çok daha modern yaşam alanları kurulmaya devam etmektedir. Devlet desteği ile inşa edilen uygun fiyatlı toplu konut projeleri de bulunmaktadır. Amasya Merzifon TOKİ evlerinde kiralık daire arayışınızı uygun fiyatlarla alternatiflendirebilirsiniz. Merzifon Mahsen Mahallesi kiralık daire ilanları gibi en fazla aranan böglelerdeki ilanları detaylı inceleyebilmek için listeleme sayfamızı kontrol edebilir ve aradığınız eve kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Merzifon Kiralık Konut Arayanların Tercih Edebileceği Mahalleleri

İlçe idari yapısında 20 adet mahalle bulunuyor. Bunlar; Bahçelievler, Yeni, Yunus Emre, Tavşan, Nusratiye, Mehmet Akif Ersoy, Sofular, Naccar, Mahsen, Kümbet Hatun, Hocasüleyman, Eski Camii, Buğdaylı, Harmanlar, Hacıhasan, Gazimahbup, Camicedit, Abidehatun ve Merzifon Bağlarbaşı kiralık daire seçeneklerinin en çok tercih edildiği mahallelerindendir. Türkiye’nin en önemli bölgeleri arasında bir geçiş özelliği taşıyan ve gelişmiş şehir merkezi ile birlikte güzergahtan geçenlerin mutlaka uğrayıp ziyaret etmek isteyeceği bir bölgedir. Merzifon günlük kiralık daire seçeneklerini tercih edecekler için uygun alternatifler sunmaktadır.

Sizde belirlediğiniz kriterlere göre en uygun evi bölgenin güvenilir emlakçılarından ya da sahibinden Amasya Merzifon Sofular Mahallesi kiralık daire gibi en fazla tercih edilen bölgelerindeki evleri inceleyebilmek için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

6 Ağustos 2020

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

30 Temmuz 2020

Merzifon Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.