/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Amasyacancel

Amasya Kiralık Ev

araması için 47 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Amasya Kiralık Konut Arayanlar İçin Önemli Bilgiler

Amasya Kiralık Konut tercih edecekler için bir tercih rehberi vazifesi de gören bu yazı, kentin tarihinden, demografik yapısına, coğrafi özelliklerinden emlak piyasasına kadar çok çeşitli alanda bilgiler içeriyor. Doğusunda Tokat, güneyinde Yozgat, batısında Çorum ve kuzeyinde Samsun olan Amasya ili, Orta Karadeniz’de yer alır. Bugün doğal güzellikleri, gelişen ekonomisi ve hareketli emlak piyasası ile dikkatleri üzerine çekmiş durumdadır.

 

Orta Karadeniz’de yer alan şehrin yüzölçümü, 5.702 kilometrekare olarak ölçümlenmiştir. 2018 yılı TÜİK verilerine göre, kilometrekareye 58 insan düşen Amasya’nın toplam nüfusu 329.888’dir. Kadın nüfusun daha fazla olduğu ilde, 164.394 erkek, 165.494 kadın yaşamaktadır. Nüfus artış hızı yüzde birin altında kalan kentte, ağırlıklı olarak orta yaş ve üstündeki kişiler yaşamını sürdürmektedir. Amasya Kiralık Konut arayışı içerisinde olanların, şehrin iklimi ve coğrafi özellikleri hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Amasya, Karadeniz iklimi ile karasal iklimin birbirleri ile iç içe geçtiği bir bölgede bulunmaktadır. Bu sebeple, şehirde yazlar Karadeniz ikliminde olduğu kadar yağışlı geçmez. Kışlar da, karasal iklimdeki kadar sert olmaz. En çok yağış olan mevsimi ilkbahar olan kentin rakımı 1.150,00 m olarak ölçülmüştür.  Amasya kiralık daire arayanların, kentin aşağıda isimlerine yer verilen diğer ilçelerine de bakmaları iyi olabilir:

 

  • Hamamözü
  • Merzifon
  • Taşova
  • Gümüşhacıköy
  • Suluova
  • Göynücek

 

Amasya Kiralık Konut Tercih Edecekler İçin Kentteki Ulaşım Ağı

Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nin adeta kavşak noktasında yer alan Amasya’ya, hava, kara ve demir yolu aracılığı ile ulaşılabilmektedir.  Merzifon ilçesi sınırları içerisinde yer alan Amasya-Merzifon Havaalanı, şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre uzakta yer almaktadır. Yalnızca iç hatlar uçuşlarının yapılabildiği havaalanından, İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlere sık sık uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Bir diğer yandan, Samsun, Çorum ve Tokat’a devlet yolu ile bağlanan kentte, şehirlerarası otobüs terminali çok aktif olarak işlemektedir. Bu sebeple Amasya kiralık ev arayanlar, kentin en işlek noktalarından biri olan terminale yakın bir noktada yaşamak isteyebilirler. Son olarak, kentin Sivas ve Samsun illeri ile demiryolu bağlantısı olduğu ve kentin Sivas’a 261 kilometre, Samsun’a ise 134 kilometre uzaklıkta yer aldığını belirtmekte fayda olabilir.

 

Amasya Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet bölge raporu verilerine göre, kentte toplam 164.167 adet konut bulunmaktadır. Hane başına, 2.67 kişinin düştüğü Amasya’da emlak pazarı bulunduğu bölgeye göre oldukça canlıdır.  Şehirdeki kiralık evlerin ortalama alanı 110 metrekare olup, ortalama konut kirası ise 647 lira olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçtan hareketle, kentteki ortalama birim kiranın 5 Türk lirası civarında olduğu söylenebilir. Amasya kiralık daire arayışı içerisinde olan kişiler, aşağıdaki ortalama fiyat listesinden yararlanabilirler;

 

  • 1+1, 60 metrekarelik bir dairenin fiyatı ortalama 647 TL
  • 2+1, 110 metrekarelik bir dairenin fiyatı ortalama 593 TL
  • 3+1, 140 metrekarelik bir dairenin fiyatı ortalama 686 TL
  • 4+1, 180 metrekarelik bir dairenin fiyatı ortalama 1021 TL

 

Amasya kiralık konut arayanların dikkat etmesi gereken noktalara dikkat çektiğimiz bu yazımızı okuduktan sonra, kent merkezinde yer alan kiralık konutlar hakkında daha detaylı bilgi almak için emlakçıya başvurabilir veya Amasya Hacılar meydanında kiralik daire gibi ilanlara göz atmak için listeleme sayfalarımıza bakabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Amasya Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.