/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çankayacancel
Ankaracancel

Ankara Çankaya Kiralık Ev

araması için 635 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Ankara Çankaya Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Rehberi

Ankara Çankaya kiralık konut arayışında olanlar için, ilçe hakkında mutlaka bilinmesi gereken bilgileri bir yazıda derledik. Bu yazıyı okuduktan sonra Çankaya’nın coğrafi özellikleri, demografik yapısı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin durumunu ve ilçedeki emlak piyasası hakkında fikir edinmiş olacaksınız. Başkent Ankara’nın en önemli ilçelerinden biri olan Çankaya, sürekli olarak gelişim göstermekte ve büyümektedir. Ankara ilinin tam ortasında bulunan ilçe, aynı zamanda ülkenin yönetim fonksiyonlarının toplandığı bir bölgede yer almaktadır.  Ankara’nın simgesi olan Atakule, Kocatepe Camisi, Çankaya Köşkü ve en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir, Çankaya ilçesinde yer almaktadır.

İlçenin Demografik Yapısı

Ankara Çankaya kiralık konut arayanlar, ilçedeki yoğun nüfusun emlak piyasasını bir hayli canlandırdığının farkında olmalıdırlar. Zira Çankaya ilçesi, Ankara’nın en yüksek nüfusa sahip bölgesidir. 2018 Yılı TÜİK verilerine göre 921.999 kişi, ilçede ikamet etmektedir. Nüfusun %48.03’ünü erkekler, %51.97’sini ise kadınlar oluşturmaktadır.  Bu denli büyük bir nüfusa ev sahipliği yapan Çankaya, yalnız Ankara’nın değil, tüm Türkiye’nin en kalabalık ilçesidir. Ayrıca gün içerisinde ilçenin nüfusu iki milyonu bulmaktadır. 

Çankaya Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Coğrafi Konumu ve İklimi

İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Sakarya Bölgesi’nde yer alan Çankaya’nın kuzeydoğusunda Mamak ve Altındağ, güneyinde Gölbaşı, batısında ise Etimesgut ilçeleri bulunmaktadır. İlçenin Ankara’nın merkezinde konumlanması Ankara Çankaya kiralık daire arayanların sayısında ciddi bir artışa neden olmuştur. Orta Anadolu’nun düzlük arazilerine kurulmuş olan ilçede karasal iklim hakimdir. Bu sebeple, yazlar kurak ve sıcak,  kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.

Ankara Çankaya Kiralık Konut Tercih Edecekler İçin Mahalle Bilgisi

Çankaya ilçesinde toplamda 124 mahalle bulunmaktadır ve bu mahallelerin 99’u merkezde yer almaktadır. Merkez mahalleleri nüfusun %77’ini içerisinde barındırmaktadır. Merkeze en uzak mahalle ise 57,3 kilometre uzaklıkta yer alan Akarlar’dır. En yüksek nüfusa sahip olan mahalle ise Birlik Mahallesi’dir. Ankara kiralık daire arayanlar için aşağıda merkezde yer alan bazı mahalleler sıralanmıştır:

 • Birlik Mahallesi
 • Üniversiteler Mahallesi
 • Alacaatlı Mahallesi
 • Emek Mahallesi
 • Harbiye Mahallesi
 • Yaşamkent Mahallesi
 • Prof. Dr. Ahmet Kışlalı Mahallesi
 • Mutlukent Mahallesi
 • İşçi Blokları Mahallesi
 • Mürsel Uluç Mahallesi

İlçedeki Eğitim ve Sağlık Hizmetlerinin Durumu

Hiç şüphesiz Ankara Çankaya kiralık konut arayışı içerisinde olanlar, ilçedeki eğitim ve sağlık hizmetlerinin durumu hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Çok sayıda eğitim kurumuna sahip olan ilçede, yüzden fazla ilköğretim okulu ve lise bulunmaktadır. Ayrıca ilçede dokuz adet üniversite eğitim vermektedir.

 • Devlet Üniversiteleri:  Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Vakıf Üniversiteleri: Bilkent Üniversitesi, Çankaya Üniversites, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi, TED Üniversitesİ.

Ankara kiralık daire tercih edecekler, sağlık yönünden oldukça gelişmiş bir ilçede yaşamlarını sürdürme olanağı bulacaklar. Zira ilçede tam teşekküllü kırk farklı sağlık kurumu vardır.

Ankara Çankaya Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

Ankara’nın merkezinde yer alan ilçe, sahip olduğu imkanlarla tam bir cazibe merkezidir. Bu sebeple ilçede kira piyasası oldukça hareketlidir. EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre toplamda 474.300 adet konut bu bölgede yer almaktadır ve konut başına düşen kişi sayısı 2,91 olarak hesaplanmıştır. İlçedeki evler ortalama 120 metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir ve ortalama birim kira 11 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bir başka şekilde söylemek gerekirse, Ankara kiralık daire tercih edeceklerin yaklaşık 1286 Türk Lirası ödemesi gerekmektedir. Eğer Ankara Çankaya kiralık konut arayışınız devam ediyorsa, size en yakın emlakçıya başvurabilir veya Ankara Çankaya sahibinden kiralık gibi ilanlara göz gezdirmek amacıyla EmlakJet listeleme sayfalarına bakabilirsiniz.

Çankaya Kiralık Konut Arayanlar İçin Güncel Kira Piyasa Bilgileri

Ev kiralama sürecinde yaşayacağınız bölgedeki kira ücretleri, bina yapıları, kira endeksi gibi genel piyasa bilgilerini araştırmak oldukça önemlidir. 

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Aralık ayı verilerine göre Çankaya’da ev kiralayanlar geçen yıla göre yüzde 17,78 oranında daha yüksek kira ücreti ödedi. Ankara’nın en gözde ve en gelişmiş ilçelerinin başında gelmesi de bu kira ücretlerine etki etmiştir. Çankaya ilçe genelinde konutların amortisman süreci ise ortalama 18 yıla kadar düşmektedir. Kira ücretlerinin artış göstermesi ile birlikte güncel konut projelerinin çoğalması sayesinde konutun yatırım değerini artırmaktadır. Ortalama metrekare birim kira ücreti 12 TL olarak belirlenmektedir. Aynı özelliklere sahip konutların geri dönüş yani amortisman süreleri de 18 yıl seviyelerinde seyreder. Çankaya’da kiralık konut arayışında olanlar için güncel konut kira piyasa bilgileri şöyledir;

 • Konutun ortalama yaşama alanı brüt 125 metrekare,
 • Minimum metrekare birim kira ücreti; 8 TL,
 • Maksimum metrekare birim kira ücreti; 25 TL,
 • Ortalama birim kira ücreti; 12 TL,
 • Çankaya’daki ortalama konut kira ücreti ise 1.552 TL olarak hesaplanmaktadır. 

Kira fiyatlarında; oda sayısı ve konut tipine göre farklılıklar gösterirken, güncel konut projelerinin sunduğu sosyal avantajlara göre de farklılık görülebilmektedir. Tercih edeceğiniz kiralık dairenin şehir merkezine yakın ya da uzak oluşu, ulaşım koşulları ve diğer sosyal yan imkanlar göze alınarak bir fiyat ortalaması değerlendirilebilir. 

Çankaya Kiralık Konut Fiyatları

Yeni kiralayacağınız evin ortalama kira ücretini merak ediyorsanız sizler için kısa bir ortalama kira ücreti tablosu hazırladık. Çankaya’da kiralık daire fiyatları 2019 yılı Aralık ayı verilerine göre ortalama olarak şu şekilde hesaplanmıştır:

 • 1+0 45 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti; 1.198 TL,
 • 1+1 70 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti; 1.624 TL,
 • 2+1 100 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti; 1.387 TL,
 • 3+1 125 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti; 1.378 TL,
 • 4+1 185 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti; 2.231 TL,
 • 4+2 266 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti; 2.963 TL,
 • 5+2 334 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti; 3.945 TL,
 • 6+2 396 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti; 5.009 TL’dir. 

Coğrafi ve stratejik konumu sebebiyle oldukça önemli bir ilçe olan Çankaya’da ev kiralamak isteyenler için Emlak endekslerine göre güncel konut kira piyasa bilgileri ve ortalama konut fiyatları bu şekilde hesaplanmaktadır. Ev arama sürecinde son kullanıcıyı düşünen bir arama teknolojisi kullanan Emlakjet ailesi olarak; Yakınında Ara ve Haritada Ara özellikleri ile büyük kolaylık sağlıyor. Dilediğiniz evi kolaylıkla bulabilmek için listeleme sayfamızdaki emlak danışmanlarından detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz ya da sahibinden kiralık daire Ankara Çankaya Yıldız gibi farklı alternatiflere ulaşabilirsiniz.  

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.