/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Elmadağcancel
Ankaracancel

Ankara Elmadağ Kiralık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Ankara Elmadağ Kiralık Konut Arayışındakiler İçin Önemli Bilgiler

Ankara Elmadağ Kiralık Konut arayanlar için adeta bir tercih rehberi vazifesi gören bu yazıda, ilçenin tarihi dokusundan demografik yapısına kadar birçok şeye değineceğiz. Aklınıza takılan tüm soruların cevabını içeren bu yazıda, ayrıntılı bir şekilde Elmadağ İlçesini tanıyacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile beraber, başkent ünvanını alan Ankara kentinde yer alan Elmadağ ilçesi 569 kilometrekarelik bir arazi üzerine kurulmuştur ve yüksekliği 1.135 olarak ölçülmüştür. Karasal iklimin hakim olduğu ilçede, kış mevsimi Kasım aylarında başlamakta ve Nisan ayına kadar devam etmektedir.  Yükselti sebebiyle kar yağışının yoğun olduğu bölgede, yaz ayları mevsim normallerinde seyreder. 

 

Ankara Elmadağ Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Tarihi

Mezopotamya’nın en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan ilçe bu özelliği ile Ankara Elmadağ Kiralık Konut arayanların ilgisini çekebilir. Son arkeolojik araştırmalardan hareketle, ilçenin tarihinin M.Ö. 547 yılına kadar uzandığını söylemek mümkündür. Önce Friglerin, daha sonrasında ise Lidyalılar ve Perslerin hakimiyeti altına giren bölgeye, 1071 yılından sonra Türkmenler yerleşmeye başlamışlardır.  Oldukça engebeli bir topografyaya sahip olan Elmadağ, yüzyıllardan beri önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Bugün de genel olarak Türkmenlerin yaşadığı ilçede Selçuklu etkileri görülmektedir. Tandır ekmeği ile meşhur Elmadağ’da, halıcık, el dokuması, kilim dokuma gibi tarihle ilintili etkinlikler de varlığını sürdürmektedir.

 

Ankara Elmadağ Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Demografik Yapısı

Ankara Elmadağ kiralık daire arayışında olanlar için önemli kriterlerden biri de ilçedeki demografik yapıdır. Özellikle yaşadığı semtin sakin olmasını isteyen, ancak ilçe merkezinden çok da uzaklaşmak istemeyenler için Elmadağ doğru bir seçim olabilir. Zira ilçe nüfusu, 2018 TÜİK verilerine göre 45.513’tür. Bu nüfusun %52.40’ı erkek, geri kalan %47,60’ı kadındır. 1960 yılında kurulan ilçenin nüfus artışı %3.05 olarak ölçümlenmiştir.

 

Ankara Elmadağ Kiralık Konut Tercih Edecekler İçin Mahalle Bilgisi

Elmadağ ilçesi, tam otuz mahalleden oluşmaktadır ve bu mahallelerin onu merkezde yer almaktadır. Merkez mahalleleri, nüfusun yarısından fazlasını barındırmaktadır Hasanoğlan Bahçelievler Mahallesi 6.826 kişilik nüfusu ile ilçenin en kalabalık mahallesidir. İlçe merkezine en uzak konumda yer alan yerleşim ise Süleyman Mahallesi’dir. Aşağıda yer alan merkez mahalleleri Ankara Elmadağ kiralık daire arayışı içerisinde olanlara bir fikir verebilir:

 

 • Gümüşpala Mahallesi
 • İsmetpaşa Mahallesi
 • Kurtuluş Mahallesi
 • Tatlıca Mahallesi
 • Yenice Mahallesi
 • Yenidoğan Mahallesi
 • Yenimahalle Mahallesi
 • Yenipınar Mahallesi
 • Kemalpaşa Mahallesi
 • Üçevler Mahallesi

 

Ankara Elmadağ Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporlarından hareketle ilçede toplamda 22.944 konut, 2.284 adet iş yeri olduğunu söyleyebilir. Bir konutta ise ortalama 3,54 kişi yaşamını sürdürmektedir. Emlak piyasasının istikrarlı bir duruş sergilediği ilçede, kira bedelleri Ankara ilinin oldukça altında kalmaktadır. Ankara Elmadağ kiralık daire arayışında olanlar için bu güzel haberi verdikten sonra, ilçedeki konutların özelliklerine odaklanabiliriz. Elmadağ’daki konutların ortalama alanı 125 metrekaredir. Bir kiracının metrekare başına ortalama 4 Türk Lirası ödemesi gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında, ilçedeki kiraların 550-600 Türk Lirası arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Örneğin, 3+1, 130 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin kirası 584 Türk Lirası ve civarındadır.

 

Ankara Elmadağ Kiralık Konut tercihinde bulunacakların, aklına takılan soruların cevaplarını bulmaya çalıştığımız bu yazıyı okuduktan sonra, kiralık ev arayışınızı devam ettirmek için emlakçınıza danışabilir veya Elmadağ sahibinden kiralık ev gibi ilanlara göz atmak amacıyla EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.