/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Evrencancel

Ankara Evren Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Evren Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Hakkında Bilgiler

Evren kiralık konut almak isteyenler için ilçe hakkında bilinmesi gereken detayları bu yazımızda sevgili Emlakjet okuyucuları için bir araya getirdik. Ankara’ya bağlı olan en uzak ilçelerden bir tanesidir eve daha önceleri Şereflikoçhisar’a bağlı iken 1990 yılında ilçe yapılmıştır. Evren’in kuzeyinde ve doğusunda Kırşehir merkez ve Kaman, güney ve batısında Şereflikoçhisar, Bala ilçeleri yer alır. 178 km2’lik yüzölçümüne sahip olan ilçenin nüfusu 2.753 kişiden yaşamını sürdürmekte ve nüfusun %49.58’unu kadınlardan %50.42’sini erkeklerden oluşmaktadır. Evren Ankara’ya 180 km, Kırşehir’e 80 km ve Aksaray’a 100 km uzaklıktadır.

 

Evren Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Tarihi

Evren’in tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Hititler, Persler, Frigyalılar ve Romalılar gibi uygarlıkların yer aldığı bu ilçede Selçuklu ve Osmanlı devleti de hüküm sürmüştür. İlçenin eski ismi Çıkınağıl’dır. Bu adı dağınık olan binaların daha korunaklı olması için bir araya getirilmesi anlamından almıştır. Fakat 1990 senesinde ilçenin ismi Evren olarak değiştirilmiştir. Kızılırmak nehri bölge için önemli bir nehirdir. Hirfanlı baraj gölüyle beraber bölgeye çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Bu yerlerin dışında ilçe yakınlarında 1. Derce sit alanı ilan edinmiş bir höyük de bulunur. Bu höyükte milattan önce 2000 yıllarına ait eserler yer alır. Evren ilçesinde bu höyüğe ek olarak bir ermeni mezarlığı, Sığırcık Kalesi, Toplu Kalesi, Bizans döneminden kalma Sarnıçlı Kızlar Kalesi gibi yerler yer almaktadır. Osmanlı ve Bizans dönemlerinden kalma eserler de bulunmaktadır. Evren ilçesine daha önceleri Kafkas kökenli Çerkezler ve onların ardından da Rusya’nın işgalinden sonra Doğu Anadolu bölgesinden gelen kişiler de yerleşmişlerdir.

 

Evren Kiralık Konut Arayanlara Bölge Rehberi

Karasal iklimin egemen olduğu ilçede kış ayları serin ve yağışlı, yaz ayları kurak geçmektedir. Yıllık yağış 350 mm’dir. Bitki örtüsü bozkırdır. Evren halkı geçimini genellikle tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Bölge tarımda genelde ayçiçeği, mercimek, arpa, buğday gibi ürünler yetiştirilir. Hayvancılıkta ise keçi, koyun gibi hayvan yetiştiriciliği yapılır. Halkın bir kısmı da balıkçılık yapmaktadır. Evren kiralık daire arayanlar için emlakjet bölge raporuna göre ilçede toplam 2.501 adet konut, 140 adet iş yeri bulunmakta ve ortalama hane başına düşen kişi sayısı ise 4,38 kişiden oluşmaktadır. İlçede eğitim kurumları olarak Evren Çok Programlı Anadolu Lisesi, Eti Holding Ortaokulu ve Evren İlkokulu bulunmaktadır. Ayrıca bir halk eğitim merkezi de yer almaktadır.

 

Evren Kiralık Konut Arayanlar İçin Mahalle Bilgileri

İlçenin merkezde 4 olmak üzere toplam 13 mahallesi bulunmaktadır. Merkez nüfusu 1.721’dir. Merkeze en uzak mahallesi İnebeyli mahallesidir. En yüksek nüfusa sahip mahallesi Yeni mahalle, en düşük nüfuslu mahallesi ise Eskitorunobası Mahallesidir. Siz de konut arayışınızda Ankara Evren’de Yeni mahalle kiralık ev seçeneklerini inceleyebilirsiniz. TÜİK 1 Şubat 2018 verilerine göre;

 

 • Solakuşağı Mahallesi: 103,
 • Esentepe Mahallesi 445,
 • Eskitorunobası Mahallesi 25,
 • Yusufuşağı Mahallesi 122,
 • Şerafettin Yılmaz Mahallesi 296,       
 • Modern Mahallesi 484,
 • Altınbaşak Mahallesi 184,
 • Cebirli Mahallesi 173,
 • Çatalpınar Mahallesi 185,     
 • Demirayak Mahallesi 47,      
 • İnebeyli Mahallesi 74,
 • Yeni Mahallesi 496 ve
 • İbrahimbeyli Mahallesi 119 kişiden oluşmaktadır.

 

Evren kiralık konut arayışınızda ailenizin ihtiyaç ve isteklerinize uygun olan evi bulabilmek için emlakçıdan ya da sahibinden Ankara Evren kiralık ev seçenekleriyle listeleme sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Evren Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.