/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Keçiörencancel
Ankaracancel

Ankara Keçiören Kiralık Ev

araması için 354 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Ankara Keçiören Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Rehberi

Ankara Keçiören kiralık konut arayışında olanlar için ilçeye dair önemli bilgilere yer verdiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra, kafanızdaki tüm soruların cevabına ulaşmış olacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’nın metropol ilçelerinden biri olan Keçiören, Türkiye’nin nüfus bakımından en büyük ikinci ilçesidir. İlçe, yaklaşık 189 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur ve denizden yüksekliği 950 metredir.  Daha önceleri Altındağ ilçesine bağlı bir mahalle olan Keçiören, 1984 yılında nüfusu bir milyona yaklaştığında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Çubuk Çayı’nın iki bölüme ayırdığı ilçe, Pursaklar’a 5, Altındağ’a 9, Yeni Mahalle’ye 15, Çankaya’ya 18 ve Etimesgut’a 20 kilometre uzakta yer almaktadır. İlçe merkezi konumu, sahip olduğu ekonomik olanaklar ve istihdam potansiyeli ile yerel halkın ve iş adamlarının ilgisini çekmektedir.

 

Ankara Keçiören Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Tarihi

Keçiören kiralık daire tercih edecekler, Keçiören adının nereden geldiğini merak edebilirler. İlçenin isminin nereden geldiği hakkında çok sayıda rivayet vardır. Ancak en kabul göre söylenti, ilçenin keçilerin ören yeri olması sebebiyle bu ismi aldığı yönünde olanıdır. Bölge, Ankara keçilerinin otlak yeridir ve daha önceleri kullanılan tarihi yerleşim anlamına sahip ören kelimesi ile birleştirilmiştir. Bir diğer rivayete göre ise, Ankara’nın ormanlık alanlar ile kaplı olduğu tarihte ilçede üzüm yetiştirilmektedir. Bu üzümlerin en geç olgunlaşanları ise Keçiören’de üretilmektedir. Bu sebeple ilçe “geç veren” üzüm türünden ismini almış ve bu isimde günümüze kadar bu şekilde evrilmiştir. 1200’lü yıllarda Anadolu Selçuklu Devleti’nde nahiye statüsünde olan bölge, 1984 yılında ilçeye dönüştürülmüştür. Celal Bayar, Ziya Gökalp, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Vehbi Koç ve Fevzi Çakmak

 

İlçenin Nüfusu

Keçiören Kiralık Konut düşünenler, Türkiye’nin en kalabalık ilçelerinden birinde ikamet etmeye hazır olmalıdırlar. 2018 TÜİK Verilerine göre, ilçede 909.787 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin %49.04’ü erkek, %50,96’sı ise kadındır. Bu bilgilerden hareketler nüfusun cinsiyetler arasında dengeli bir şekilde dağıldığı söylenebilir. Ayrıca gün içerisinde bölgeye gelip gidenler ile birlikte, ilçe nüfusu bir milyonu aşmaktadır. Fakat ilçedeki nüfus artış hızı eksilerde seyretmektedir. Bu sebeple yakın gelecekte, ilçenin daha az kişiye ev sahipliği yapması beklenmektedir.  Ancak oldukça fazla kişinin yaşadığı bölgede, konut talebi bir hayli fazladır. Bu sebeple Ankara Keçiören kiralık ev arayışında olanların, hayallerindeki eve kavuşabilmek için hızlı hareket etmesi gerekebilir.

 

Ankara Keçiören Kiralık Konut Düşünenler İçin Mahalle Bilgisi

Metropol ilçelerden biri olan Keçiören, 51 mahalleden oluşmaktadır. Emlakçıdan veya sahibinden kiralık daire Ankara Keçiören düşünenler aşağıdaki mahallerden birini seçebilirler:

 

 • Atapark Mahallesi
 • Kuşcağız Mahallesi
 • Yayla Mahallesi
 • Ayvalı Mahallesi
 • Bağlarbaşı Mahallesi
 • Etlik Mahallesi
 • Pınarbaşı Mahallesi
 • Esertepe Mahallesi
 • İncirli Mahallesi
 • Şehit Kubilay Mahallesi

 

İlçe merkezinde artan konut arzı ve çeşitlenen konut tipi, birçok farklı aile yapısına sahip kişinin bölgede ikamet etmesini kolaylaştırmaktadır. Örneğin Ankara Keçiören 1+1 eşyalı kiralık daire tercih edecekler, arayışlarını Atapark, Kuşcağız ve Yayla Mahalleleri’nde yoğunlaştırabilirler.

 

Ankara Keçiören Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre, ilçede toplamda 376.266 adet konut ve 22.310 adet iş yeri bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise, 3.3 olarak hesaplanmıştır. Bir başka deyişle bir hanede ortalama 3 kişi ikamet etmektedir. Bölgedeki kira piyasası ise oldukça canlıdır. Ortalama kullanım alanı 115 metrekare olan dairelerin kira bedeli 761 Türk Lirası’dır. Keçiören kiralık daire tercih edecekler, metrekare başına 7 Türk Lirası ödemeyi göze almalıdırlar. Konut tipine göre, kira bedelleri ise aşağıdaki gibidir:

 

 • 1+1, 70 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 624 Türk Lirası
 • 2+1, 90 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 613 Türk Lirası
 • 3+1, 116 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 757 Türk Lirası

 

Bu rakamlardan hareketle, Ankara Keçiören 1+1 eşyalı kiralık daire düşünen bir kişinin ortalama 625 Türk Lirası kira ödeyeceğini ve bütçesini de buna göre ayarlaması gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer Ankara Keçiören Kiralık Konut arayışınız hala devam ediyorsa, size en yakın emlakçıya danışabilir veya EmlakJet listeleme sayfalarındaki sahibinden Ankara Keçiören kiralık daire gibi ilanlara göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.