/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Gazipaşacancel
Antalyacancel

Antalya Gazipaşa Kiralık Ev

araması için 28 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Gazipaşa Kiralık Konut Düşünenlere Tercih Rehberi

Gazipaşa kiralık konut seçmeyi düşünenler için ilçe hakkında birçok farklı konuya değindiğimiz bu yazıyı hazırladık. Yazıyı okuduktan sonra semti daha yakından tanıyacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Gazipaşa, ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan en gelişmiş beşinci ilimiz olan Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Kent merkezinden 180 kilometre uzakta yer olan semt, yaklaşık 10 kilometrelik bir sahil hattına sahiptir. İlçe doğusunda Anamur, kuzeydoğusunda Karaman, kuzeyinde Sarıveliler ve batısında Alanya ilçeleri ile komşudur. Toroslar ile çevrili olan semtin toplam yüzölçümü 931 kilometrekaredir ve denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı 20 metre civarındadır. Akdeniz İklimi’nin hüküm sürdüğü ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

Gazipaşa Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Kısa Tarihi

Gazipaşa kiralık ev tercih etmeyi düşünenler, ilçenin köklü geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bölgenin tahmin edilen tarihi MÖ 2000’li yıllarda başlamıştır. İlçenin ilk hükümdarları Hititler’dir. Zamanla Frigler’in, Persler’in ve Romalılar’ın egemenliği altına giren ilçe 6. Yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun sınırlarına dahil olmuştur. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ya giren Türkler 1221 yılında Gazipaşa’yı topraklarına katmıştır. Bu tarihten itibaren hep Türk toprağı olan ilçe, 1470 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelmiştir. Osmanlı Devleti’nin tapu tahrir kayıtlarında “Selinti” ismi ile yer alan ilçe o dönemde 26 köyü 1265 nüfusu olan bir yerleşim birimidir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne göre bölgede bir de liman bulunmaktadır.

Gazipaşa Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Ekonomisi

İlçenin ekonomik durumu ve sahip olduğu istihdam potansiyeli Gazipaşa kiralık daire arayanların mutlaka bilgi sahibi olması gerektiği bir başka konu başlığıdır. Bölgede ekonomik faaliyetler hava koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak yerel halkın önemli bir bölümü tarım ile uğraşmakta ve geçimini bul yol ile sağlamaktadır. Turfanda sebzecilik ve seracılık ile hayatlarını kazanan Gazipaşa halkı, özellikle muz, çilek ve enginar yetiştirmektedir. Bu üç ürünün de katma değeri yüksektir. Seralarda salatalık, domates, taze fasulye, patlıcan ve biber yetiştirilmektedir. Son olarak bölgede çok yoğun olmasa da hayvancılık faaliyetleri de yapılmaktadır. Hayvancılığın gelişmemesinin en önemli nedeni ilçenin yeryüzü şekilleridir. Sarp ve engebeli araziler yalnızca küçükbaş hayvanların yetiştirilmesine uygundur. Eğer tarım ile uğraşıyorsanız Antalya Gazipaşa kiralık müstakil ev arayışınız oldukça isabetli olacaktır.

Gazipaşa Kiralık Konut Tercih Edeceklere Mahalle Bilgisi

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre, Gazipaşa Antalya’nın en kalabalık on birinci yerleşim birimidir. Kent nüfusunun %2.06’sına ev sahipliği yapan ilçede ikamet edenlerin sayısı 50.003’tür. Bahsi geçen kişilerin %49,39’u kadın, geriye kalan %50.61’i ise erkektir. 2007 yılından itibaren ilçe nüfusu düzenli olarak artış göstermiştir. Bugün bölgedeki nüfusun artış hızı %0.90 civarındadır. İlçedeki konutlarda ise ortalama 3.44 kişi yaşamını sürdürmektedir. Gazipaşa’da kiralık evler ise ortalama 132 metrelik kullanım alanına sahiptir ve kira bedelleri evin bulunduğu konuma ve konutun özelliklerine göre değişmektedir. İlçenin en gelişmiş yerleşim birimleri ise aşağıdaki gibidir :

 • Pazarcı Mahallesi

 • Gazi Mahallesi

 • İstiklal Mahallesi

 • Cumhuriyet Mahallesi

 • Yeni Mahalle

 • Aydın Mahallesi

 • Beyobası Mahallesi

 • Beyrebucak Mahallesi

 • Kahyalar Mahallesi

 • Karalar Mahallesi

Eğer Gazipaşa kiralık konut tercihinizde kararlı iseniz ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden ucuz kiralık ev Gazipaşa ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.