/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hopacancel
Artvincancel

Artvin Hopa Kiralık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Hopa Kiralık Konut Arayanlara İlçe Rehberi

Hopa kiralık konut düşünenler için, ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra ilçeyi daha yakından tanıyacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Hopa, Karadeniz Bölgesi’nin doğal güzellikleri ile ünlü illerinden biri olan Artvin’e bağlı bir ilçedir. Türkiye- Gürcistan sınırı üzerinde yer alan ilçe, Gürcistan Devleti’nden yalnızca 20 kilometre uzakta bulunmaktadır. Bölge halkının önemli bir bölümünü Lazlar ve Hemşinliler oluşturmaktadır. İlçede bilinen ilk yerleşim MS. 1. Yüzyılda gerçekleşmiştir. Bölgeye ismini veren Kolhis Krallığı uzun yıllar egemenliğini sürdürmüştür. İslam Devleti tarafından 8. Yüzyılda ele geçirilen ilçe, daha sonra Bizanslıların ve Selçuklular’ın egemenliğine girmiştir. Osmanlı Devleti’nin sınırlarına katılması ise Yavuz Sultan Selim’in Kırım seferi ile olmuştur.

Hopa Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçenin Coğrafyası

Hopa kiralık daire tercih etmeyi düşünenler, özellikle başka şehirlerden gelerek buraya yerleşmeyi planlayanlar ilçenin coğrafi özellikleri ve iklim yapısı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Hopa, 204 kilometrekarelik küçük bir arazi üzerine kurulmuştur ve semtin denizden yüksekliği yaklaşık 50 metredir. Hopa, doğusunda Borçka, güneydoğusunda Murgul, güneybatısında Arhavi ilçeleri ile çevrilirdi. Semt, kuzeybatısından Karadeniz ile kavuşmaktadır. İlçe dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur. En yüksek noktası 1513 metre rakıma rahip olan Yavuz Sultan Selim Tepesi’dir. Denize paralel bir şekilde yükselen dağlar Kaçkar Dağları ile birleşir. İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Ilık ve yağışlı geçen dört mevsimde yılda metrekareye 2.5 kilogram yağış düşmektedir. Kar yağışı ise genellikle Şubat aylarında gerçekleşmektedir.

Hopa Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Ekonomisi

Hopa, Artvin’in en gelişmiş ikinci ilçesidir ve birçok ekonomik sektör aynı anda gelişim göstermiştir. Ancak yerel halkın önemli bir bölümü tarımdan geçimini kazanmaktadır. Çay, fındık ve kivi üretiminin yaygın olduğu ilçede, tarıma dayalı sanayi tesisleri varlık göstermektedir. İlçede ticaret faaliyetleri gelişmiştir. Bu durumun en temel nedeni Gürcistan ile olan Sarp sınır kapısıdır. Gürcistan ile yapılan anlaşma gereği pasaport olmadan giriş çıkışlar yapılabilmektedir. Bu durum ilçenin ticari açıdan gelişmesini sağlamıştır. Karadeniz sahil yolu üzerinde yer alan Hopa, sınıra 20, Arhavi’ye 11, Borçka’ya 36, Artvin Merkez’e 70 ve Rize’ye 92 kilometre uzakta yer almaktadır. Merkezi niteliği, ilçedeki ekonomik koşulların gelişmesini sağlamıştır. Tüm bu faktörlere rağmen, ilçede en çok tarım yapılmaktadır. Eğer tarım veya ticaret ile uğraşıyorsanız Hopa kiralık ev arayışınız, sizin için isabetli olacaktır.

Hopa Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre, ilçede 25.775 kişi ikamet etmektedir. Bu hali ile Hopa, Artvin’in en kalabalık ikinci ilçesidir ve kent nüfusunun %14.81’ine ev sahipliği yapmaktadır. İlçede ikamet edenlerin %50.22’si kadın, geriye kalan %49.78’i erkektir. İlçenin nüfusu 2016 yılından itibaren hızlı bir şekilde düşmüştür.

Bugün popülasyonun artış hızı ise eksilerde seyretmektedir, tam olarak -%3.84’tür. semt, on yedi köy ve altı mahalleden meydana gelmektedir. Artvin Hopa kiralık ev arayanlar, aşağıda gelişmişlik sıralamasına göre verilen mahallelerden bir ya da birkaçını tercih edebilirler :

  • Sundura Mahallesi

  • Ortahopa Mahallesi

  • Merkez Kuledibi Mahallesi

  • Sugören Mahallesi

  • Bucak Mahallesi

  • Yukarı Kuledibi Mahallesi

  • Cumhuriyet Mahallesi

Eğer Hopa kiralık konut arayışınızı bir adım ileriye götürmek isterseniz ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Hopa kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.