/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kozlukcancel

Batman Kozluk Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Kozluk Kiralık Konut Bakanlara İlçe Rehberi

Kozluk kiralık konut seçecekler için, ilçe hakkında işlerine yarayacak bütün bilgileri tek bir yazıda topladık ve bölgenin coğrafi özelliklerinden nüfusuna kadar birçok farklı konuya değindik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, bölgeyi yakından tanıyacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Kozluk, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Batman şehrine bağlı bir ilçedir. Semt, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kozluk, Batman’ın yüzölçümü bakımından en büyük ilçesidir. Nüfus bakımından ise, Merkez’den sonra en kalabalık yerleşim birimidir ve kent nüfusunun %10.25’ine ev sahipliği yapmaktadır. Bölge, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde dahi geçmektedir. Çelebi, ilçeyi eğitimli ve hoşgörülü insanların yaşadığı yer olarak tanımlamaktadır.

Kozluk Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi

Yerleşmeyi düşündüğünüz bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, sizin o bölge ile bağlarınızı güçlendirecektir. Bu nedenle yazının ilk bölümünde Kozluk kiralık ev düşünenler için, ilçenin tarihine değindik. Tarihi bir yerleşim birimi olan Kozluk’un bilinen ilk ismi Hazo’dur. Kozluk ilçesindeki Hallan Höyüğü ilçede ilk yerleşimin milattan önce 8000’li yıllarda gerçekleştiğini kanıtlar nitelemektedir. Burada bulunan arkeolojik kalıntılar, günümüzde Diyarbakır arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. İlçenin bilinen ilk hükümdarları Hurriler’dir. Daha sonrasında Asurlar, Medler, Persler, Makedonlar bölgede yaşamıştır. Milattan sonra yedinci yüzyılda ilçeye Sasaniler hakim olduysa da, Romalılar tarafından bölgeden çıkarılmışlardır. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı’ndan sonra bölgeye Türkler hakim olmuştur. İlçenin iskanını Anadolu Selçuklular’ına bağlı Artuklular sağlamıştır.

Kozluk Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Kozluk kiralık daire arayanlar, özellikle de başka şehirlerden gelerek buraya yerleşenler ilçenin coğrafi özellikleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıdırlar. Kozluk, 1168 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve bu hali ile semt Batman ilinin yüzölçümü bakımından en büyük ilçesidir. Semtin rakımı, bir başka deyişle denizden yüksekliği ortalama 868 metredir. İlçe kent merkezinden 58 kilometre uzakta yer almaktadır. Diyarbakır-Bitlis karayolu üzerinde bulunan semt, Diyarbakır’a 133 kilometre, Siirt’e 63 kilometre ve Bitlis’e 82 kilometre uzakta bulunmaktadır. İlçede sert karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise çok sert ve kar yağışlı geçmektedir. Bölgede yaz kış sıcaklık farkları çok yüksektir. Bu nedenle de ilçede fiziksel çözünme fazladır.

Kozluk Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Demografisi

Batman’ın nüfus bakımından en kalabalık ikinci ilçesi olan Kozluk’ta, 61.437 kişi yaşamını sürdürmektedir. İlçede ikamet edenlerin %50.31’i erkek, %49.69’u kadındır. Semtin nüfusu 2016 yılından itibaren sürekli olarak artmıştır ve ilçe popülasyonu %0.83’lük bir oranla artmaktadır. Batman Kozluk kiralık daire bakanlar ilçenin bir veya birkaç mahallesinde araştırmalarını yoğunlaştırabilirler. Gelişmişliklerine göre mahalleler aşağıdaki gibidir:

 • Tepecik Mahallesi ( 8280 kişilik nüfusu ile en kalabalık mahalledir.)

 • Yamaçlı Mahallesi

 • Yukarı Güneşli Mahallesi

 • Komando Mahallesi

 • İslambey Mahallesi

 • Eyyübi Mahallesi

 • Yeni Mahalle

 • Turgut Özal Mahallesi

 • Şemdinağa Mahallesi

 • Gülpınar Mahallesi

 • Köprübaşı Mahallesi

Eğer Kozluk kiralık konut düşüncenizde kararlı iseniz , ilçede hizmet veren emlakçılar ile görüşebilir veya sahibinden Kozluk kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Kozluk Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.