/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yenipazarcancel

Bilecik Yenipazar Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Yenipazar Kiralık Konut Tercih Etmeyi Düşünenler İçin Tercih Rehberi

Yenipazar kiralık konut arayışı içerisinde olanlar için, ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıda, semtin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Gelin, bu şirin ilçeyi birlikte daha yakından tanıyalım. Yenipazar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Bilecik iline bağlı bir ilçedir. Ülkemizin Marmara Bölgesi’nin güney kısmında bulunmaktadır. 1926 yılına kadar Söğüt ilçesine bağlı semt, bu tarihten itibaren 3392 sayılı kanun ile Gölpazarı’na bağlanmıştır. 1988 yılı itibari ile de ilçe statüsüne kavuşmuştur. 1989 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Bölgenin turizm potansiyeli yüksektir. İlçede yer alan İnkaya Mağarası ve Yenipazar Kanyonu, hem yerli hem de yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Yenipazar Kanyonu, Harmankaya olarak da bilinmektedir.

Yenipazar Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Yenipazar kiralık daire düşünenler, ilçenin coğrafi özellikleri ve iklimi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. İlçe, 272 kilometrekarelik görece küçük bir arazi üzerine kurulmuştur. Semtin rakımı, bir diğer deyişle denizden yüksekliği 500 metre ve civarındadır. İlçenin kuzeyinde ve doğusunda Bolu iline bağlı Göynük, doğusunda Eskişehir kentine bağlı Sarıcakaya, batısında Gölpazarı, kuzeybatısında Sakarya şehrine bağlı Taraklı, güneyinde ise İnhisar ve Eskişehir’in Mihalgazi semtleri ile çevrilidir. Dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulu olan ilçede, tarım olanakları sınırlıdır. Marmara Bölgesi’nde yer almasına rağmen semtte karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. En soğuk ay olan Ocak’ta, ilçedeki sıcaklıklar eksi derecelere düşmektedir.

Yenipazar Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, yaşadığınız ilçe ile olan bağlarınızı güçlendirecektir. Bu nedenle yazının ikinci kısmında Yenipazar kiralık ev düşünenler için semtin tarihinden bahsettik. İlçenin bilinen ilk ismi Kırka’dır. Bölgede sırasıyla Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler hüküm sürmüştür. Milattan önce 300’lü yıllarda Büyük İskender semti ele geçirmiştir. Uzun yıllar boyunca Rumca konuşulan ilçe, Roma ve Bizans İmparatorluğu’nun etkisi altında kalmıştır. Anadolu Selçuklu İmparatorluğu tarafından 1074 yılında alınan Yenipazar ilçesi, 1323 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. 1402 yılında gerçekleşen Ankara Savaşı ile dağılan Anadolu Türk birliği sebebiyle, bölgede yeniden beylikler kurulmuştur. Ancak Çelebi Mehmet, yeniden Osmanlı sınırlarına katmıştır Yenipazarı ilçesidir.

Yenipazar Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Demografisi

Yenipazar ilçesinde yaşamını sürdürenlerin sayısı, 2019 yılında yayınlanan TÜİK Raporu’na göre 2965’e ulaşmıştır. Kent nüfusunun %48.8’i erkek, %51.2’si kadındır. Nüfus, cinsiyete dengeli dağılmıştır. 1987 yılında kurulan ilçenin nüfusu 2007 yılından beri sürekli olarak azalmaktadır. Bölgedeki popülasyonun artış hızı eksilerde seyretmektedir ve - %0.37’dir. İlçe, on sekiz mahalleden oluşmuştur ve köy, bucak ya da mezra yerleşimi bulunmamaktadır. Bilecik Yenipazar kiralık ev, tercih etmeyi düşünenler arayışlarını aşağıda sıralanan yerleşim birimlerinden bir veya birkaçında sürdürmek isteyebilirler.

 • Alhan Mahallesi

 • Çarşı Mahallesi

 • Çavdar Mahallesi

 • Çulhan Mahallesi

 • Dereköy Mahallesi

 • Direcik Mahallesi

 • Doğu Mahallesi

 • Eğridere Mahallesi

 • Hamzabali Mahallesi

 • Hacıköseler Mahallesi

Eğer Yenipazar kiralık konut düşüncenizden eminseniz, ilçede bulunan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden Yenipazar kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakabilir, kendinize en uygun ilanı seçebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Yenipazar Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.