/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Adaklıcancel

Bingöl Adaklı Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Adaklı Kiralık Konut Arayanlara Tercih Kılavuzu

Adaklı kiralık konut tercih etmeyi düşünenler için, ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi tek bir yazıda sizler için topladık. Adaklı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bingöl iline bağlı bir ilçedir. Semt, 1987 yılında çıkan bir kanun ile bugünkü statüsüne kavuşmuştur. Bölgenin bilinen ilk ismi Azakpert’tir. Bahsi geçen tarihten önce, Kiğı ilçesine bağlı bir nahiye olan semt, 1926 yılında önce Erzincan’a daha sonra 1936 yılında Bingöl kentine bağlanmıştır. Azakpert ismi, Yıldız kalesi anlamına gelmektedir ve bu isim, Ermenilerin Hristiyanlık öncesi öğretilerinden gelmektedir ve bir gezegen olan Venüs’ü sembolize etmektedir. İlçe, doğal güzellikleri ve çok eskilere dayanan geçmişi ile ülkemizin önemli yerleşim birimidir.

Adaklı Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Adaklı kiralık daire arayışı içerisinde olanlar için derlediğimiz bu yazının ilk bölümünde semti daha yakından tanımanız için bölgenin coğrafi özelliklerinden ve ikliminden bahsedeceğiz. Adaklı ilçesi 842 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. İlçenin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile yüksekliği 1492 metredir. Semtin en yüksek noktası 2345 metre rakıma sahiptir. Bingöl kent merkezinden ise tam 66 kilometre uzakta yer almaktadır. Beş büyük mahalle, otuz beş köy ve bu köylere bağlı 75 mezradan meydana gelen Adaklı’da, sert karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise çok soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. En soğuk ay olan Ocak’ta semtteki sıcaklık -20 derecelere kadar ulaşabilmektedir. Bölgede yer alan akarsuların rejimleri düzensizdir. Bu nedenle yaz aylarında ilçeye gelen akarsular ve küçük dereler kururlar. Bahsi geçen durum, bölgedeki tarım faaliyetlerini kısıtlamaktadır.

Adaklı Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Tarihi

Adaklı kiralık ev tercih etmeyi düşünenler için ilçenin tarihinden kısaca bahsetmemiz gerektiğini düşündük. Bugün Bingöl’e bağlı olan Adaklı ilçesi, Erzurum’a bağlı bir köy olarak uzun süre kalmıştır. 1926 yılında çıkan bir kanun ile önce Erzincan’a bağlanan semt, 1936 yılında çıkarılan bir kanun hükmünde kararname ile bugünkü konumunu almıştır. Yüzyıllar boyunca semtte Ermeni nüfus ikamet etmiştir. Bu sebeple de Adaklı, Azaxpert ismi ile anılmıştır. Yıldız kalesi anlamına gelen bu isim, Ermeni vatandaşların Hristiyanlık öncesi ibadet ettiği tanrıçalara işaret etmektedir. Tüm bunlara ek olarak, semtin tarihi 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı ile değişmiştir. Bölgeye yerleşen Türkler, ilçenin kolayca iskan edilmesini sağlamıştır. Bu tarihten itibaren Türk yurdu olan Adaklı’nın geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.

Adaklı Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografik Yapısı

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’ndan alınan verilere göre, Bingöl ilinin nüfusu 281.205 kişiden oluşmaktadır. Bu kişilerin, 9.315’i Adaklı ilçesinde yaşamını sürdürmektedir. Kent nüfusunun %53.11’i erkek, geriye kalan 549.89’u ise kadındır. İlçedeki nüfus artışı 2008-2018 yılları arasında eksilerde seyrettiyse de, 2019 yılı itibari ile büyük bir patlama gerçekleşmiştir. Semtteki nüfusun artış hızı %13.39’dur. İlçe yeni çıkan bir kanun ile yedi mahalle, otuz beş köy ve yetmişten fazla mezradan meydana gelmektedir. Bingöl Adaklı kiralık daire arayanlara aşağıda ismi verilen mahallelerden birini tercih edebilirler:

  • Merkez Mahallesi

  • Afet Konutları Mahallesi

  • Döşlüce Mahallesi

  • Arıca Mahallesi

  • Güngörsün Mahallesi

  • Yeşiltepe Mahallesi

  • Demiroluk Mahallesi

Eğer Adaklı kiralık konut tercihinizden eminseniz ve bir an önce harekete geçmek isterseniz, semtte yer alan emlakçılar ile görüşebilir veya sahibinden Adaklı’da kiralık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilir, kendinize en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için  ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Adaklı Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.