/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mudurnucancel

Bolu Mudurnu Kiralık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Mudurnu Kiralık Konut Arayanlar için İlçe Rehberi

Mudurnu kiralık konut arayan kişilerin araştırma sürecinde daha rahat adımlar atabilmesi için bu yazıyı hazırladık. Bu yazıda konut arayan herkesin bölge hakkında bilgi sahibi olması gereken noktalar hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu nedenle yazımızda bölgenin nüfus özellikleri, tarihçesi ve ilçeye bağlı mahallelerin bilgilerine yer verdik. 

Eski Türk evleri ile turistik bir öneme sahip olan Mudurnu ilçesi, Karadeniz Bölgesi'ndeki Bolu iline bağlıdır. İl merkezine 52 kilometre uzaklıktadır. İlçe içerisinde 173 tane mimari değeri yüksek yapı olmasından ötürü kentsel sit alanı statüsündedir. Mudurnu Tarihî Ahi Kenti adıyla Dünya Miras Listesine 2014 senesinde girebilmiştir. Ayrıca Mudurnu'nun pişmaniyesi dünya çapında meşhurdur. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.409 km2'dir ve denizden yüksekliği 850 metredir.

Mudurnu Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

Konut arayışında bir bölgenin nüfus durumu hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir çünkü nüfus özellikleri bölgenin yaşayış tarzı ve refah seviyesi hakkında pek çok bilgi verir. Bu sebeple Mudurnu kiralık ev gibi ilçede konut arayışında olan okuyucularımız için Mudurnu'nun nüfus bilgisine de yazımızda yer verdik. 2018 yılında yapılmış nüfus araştırmalarının verilerine göre, Mudurnu'da 19.327 kişi yaşamaktadır. Bu nüfusun çoğunluğu orta yaşlıdır. Orta yaşlı nüfustan sonra genç nüfus baş gösterir. Nüfusun %50,36'sı kadın, geriye kalan %49,64'ü erkektir. Mudurnu ilçesi sakinlerinin eğitim düzeyine baktığımızda en çok ilkokul mezunu nüfus olduğunu görüyoruz. Bu kademeden sonra ise, ikinci sırayı lisans mezunları çekiyor. Her ne kadar ilçenin büyük bir çoğunluğu Bolu kökenli olsa da ilçe içerisinde Ankara ve Sakarya illerinden gelen kişiler de mevcut. 

İlçeye bağlı olan 12 tane mahalle ve 70 tane köy bulunmaktadır. Mudurnu kiralık ev arayan kişilerin arasından seçebileceği mahalleleri popülerliği en çoktan en aza olacak şekilde aşağıdaki listede sıraladık:

 • Musalla Mahallesi,
 • Kaygana Mahallesi,
 • Merkez Mahallesi,
 • Karaçomak Mahallesi,
 • Seyrancık Mahallesi,
 • Yıldırım Bayazıd Mahallesi,
 • Büyükcami Mahallesi,
 • Karacasumandıra Mahallesi,
 • Hızırfakı Mahallesi,
 • Yeğenderesi Mahallesi,
 • Karacakaya Mahallesi,
 • Tosunlar Mahallesi.

Mudurnu Kiralık Konut Arayanlar için Kısa Bir İlçe Tarihçesi

Bölgeye Türk yerleşimi ilk defa Selçuklu döneminde gerçekleşmiştir. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun çekirdeğinde yer alır. Osman Bey zamanında Türk akınlarına maruz kalan Mudurnu, Osmanlı Beyliği'nin ilk topraklarından biri olur. Osmanlı Devleti'ne ait olan ilk düzenli ordunun temeli Yaya Örgütü oluşturulmuştur ve bunu Halil Hayrettin Paşa yapmıştır. Bu paşa Mudurnuludur ve aynı zamanda Osmanlının ilk Maliye Hazine örgütünü kurmuştur. Bölgede Yıldırım Beyazıt döneminde yapılmış olan Yıldırım Beyazıt Cami ve Yıldırım Beyazıt Hamamı 600 senedir hasarsız halde durabilmiştir. Kurtuluş Savaşı dönemlerinde Mudurnu Redd-i İlhak Cemiyeti ile Mudurnu Müdafa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuştur. 1920 senesinde Çolak İbrahim Bey, ilçeyi hilafetçilerin hakimiyetinden alır. Sonrasında Düzce ve Bolu'da toplaşan isyancılar, Mudurnu'yu kuşatır. Ancak 15 Mayıs'ta şehir halkı toptan Kuvayı Milliye safında yer alarak hilafet taraftarlarını dağıtır. 

Mudurnu Kiralık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Önemli Yerleri

Etrafında canlılık isteyen okuyucularımız için Mudurnu uygun bir seçimdir. Tarihî zenginliğinin yanı sıra doğal güzelliklere de sahiptir. İlçe dışından gelen kişilerin dikkatini çeken mekânlar aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Karamurat Gölü,
 • Sülüklügöl,
 • Yıldırım Bayezid Cami,
 • Kanuni Sultan Süleyman Cami,
 • Şehriman Tepesi,
 • Yarışkaşı Konağı,
 • Akkayalar Travertenleri,
 • Babas Kaplıcaları.

Mudurnu sahibinden kiralık müstakil ev arayan kişiler, araştırma süreci içerisinde danışmanlık hizmeti almak için bölgede bulunan emlakçılara veya Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına uğrayabilirler.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Mudurnu Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.