/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Harmancıkcancel

Bursa Harmancık Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Harmancık Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Harmancık kiralık konut araştıran okuyucularımız, ev arayan diğer herkes gibi önceden seçilmiş olan bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Seçilmiş ilçe hakkında önceden bilgi sahibi olmak, konut araştırma sürecini rahatlatacağı gibi, daha güvenli adımlar atmanıza yarayacaktır. Bu nedenle, bugünkü yazımızda Harmancık kiralık konut araştıran kişiler için ilçe hakkında mühim noktalara değindik. Bu yazıyı okuduktan sonra ilçenin coğrafi özellikleri, nüfus karakteristikleri ve bağı bulunan mahalleleri gibi önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Harmancık Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için Bölgenin Coğrafi Özellikleri ve İklimi

Eski ismi Çardı olan Harmancık ilçesi, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Bursa iline bağlıdır. Bursa il merkezine 97 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Uludağ'ın güneyinde yer almaktadır. Toplam yüz ölçümü 389 km2'dir ve denizden yüksekliği 650 metre olarak ölçülmüştür. Yüksek yaylalar içerisinde konuşlanmıştır. İlçe merkezi, mahallelere genellikle 1 ila 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. Harmancık ilçesi Kütahya, Bursa ve Balıkesir il sınırlarının kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. İlçenin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Dursunbey ilçesi,
 • Kütahya iline bağlı olan Tavşanlı ilçesi,
 • Orhaneli ilçesi, 
 • Keles ilçesi.

Harmancık ilçesi, topografya bakımından Asar Dağı ve Küplü Dağı'nın arasında bulunan havzada yer almaktadır. Dağlık ve engebeli bir arazi görülmektedir ancak buna rağmen doğal bitki örtüsü çoğunlukla maki bitki örtüsü ve ormanlık arazilerdir. Bölgenin üç tarafında da dere bulunmaktadır. İlçenin batı yönünde Şadırvan Deresi, güneydoğu yönünde Eskici Derisi, güney yönünde ise Çardı Deresi yer almaktadır. 

Bölgede Marmara Bölgesi'nin iklimi hakimiyet sürüyor gibi görünse de aslında geçiş iklimidir. Karasal ve ılıman bir havaya sahiptir. Yaz ayları sıcak ve kış mevsimi sert geçmektedir. Bölgeye yağan yağışlar kar ve yağmur şeklindedir. Bölgenin etrafı çam ormanları ile sarılmıştır.

Harmancık Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Ekonomik Durumu

Bir bölgenin ekonomik durumu, ilçenin yaşam tarzı ve refah düzeyi üzerine pek çok bilgi vermektedir. Harmancık ilçesinde temel gelir kaynağı belli bir süre madencilikti ancak 1994 senesinde gerçekleşen madencilik krizi bu sektörü oldukça zayıflatmıştır. Yine de ilçede oldukça geniş krom yatakları bulunmaktadır. Kriz sonrasında bölge halkının çoğu, ilçenin etrafında bulunan Tunçbilek ve Orhaneli kömür işletmeleri ile birlikte termik santrallerinde çalışmaktadır. 

Tarım sektörü gelişmemiştir bu nedenle geçimini tarımdan sağlayan aile sayısı oldukça azdır. Tarımın az miktarda yapılmasının sebebi bölgede tarım arazilerinin yetersiz olmasından kaynaklanmıştır. Harmancık kiralık daire arayanlar için ticari bir amaç taşımadan aile içi ihtiyaçları karşılayacak kadar sebze ve meyve üretilmektedir. Üretilen başlıca ürünler baklagiller, ayçiçeği, mısır, arpa ve buğdaydır. Tarım ve madencilik dışında ilçede yapılmakta olan ekonomik faaliyetler düşünülecek olursa ticaret bunlardan biri değildir çünkü henüz fazla gelişmiş bir durumda değildir. Ancak her yıl Ağustos ayında düzenlenen yedi gün süren panayır ile ilçede ekonomi biraz canlanır. 

Harmancık Kiralık Konut Arayanlar için Bölge Nüfusu ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan araştırmaların sonuçlarına göre, Harmancık ilçesinde toplam 6.576 kişi yaşamaktadır. İlçeye bağlı bulunan toplamda 31 adet mahalle bulunmaktadır. Harmancık kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Merkez Mahallesi,
 • Ballısaray Mahallesi,
 • Çakmak Mahallesi,
 • Gedikören Mahallesi,
 • Ece Mahallesi,
 • Dutluca Mahallesi,
 • Karaca Mahallesi,
 • Nalbant Mahallesi,
 • Gökçeler Mahallesi,
 • Yeşilyurt Mahallesi.

Eğer siz de Harmancık Merkez Mahallesi kiralık ev araştırmalarınızda bir adım daha ileri gitmek isterseniz bölgedeki emlakçılara veya sitemizdeki listeleme sayfalarına uğrayabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Harmancık Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.