/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kelescancel
Bursacancel

Bursa Keles Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Keles Kiralık Konut Arayanlara Semt Rehberi

Keles kiralık konut tercih edecekler için bir yazı hazırladık. Yazıda semtin doğal yapısından, mahallelerine kadar birçok farklı konuya yer verdik. Yazının sonunda, hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Keles, Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri olan ve Marmara Bölgesi’nde yer alan Bursa iline bağlı on yedi ilçeden biridir. Kentin kuzey kısmında bulunmaktadır ve semt merkezinden yaklaşık altmış bir kilometre uzakta bulunmaktadır. İlçe 658 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve semtin denizden yüksekliği yaklaşık 1240 metredir. Bu rakam, semt ortalamasının üstündedir. İlçe merkezinde bu sayı 1050 metreye kadar düşmektedir.  Semt ismini Keles Deresi’nden almaktadır. İlçe, İnegöl, Domaniç ve Tavşanlı ilçeleri ile komşudur. Semtin batı hattında ise Orhaneli de yer almaktadır. 

Keles Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Tarihi 

Keles kiralık ev arayanlar için derlediğimiz bu yazının ilk bölümünde semtin tarihinden kısaca söz edeceğiz. İlçede bilinen ilk yerleşim antik çağlarda başlamıştır. Semtte, Bitinyalılar, Lidyalılar, Frigler ve Romalılar hüküm sürmüştür. Milattan sonra 325 yılında ilçeye Bizanslılar yerleşmiştir. 548 yılı semt tarihi için önemli bir dönüm noktasıdır. Bölgedeki veba salgını yerel halkın önemli bir bölümünün ölmesine neden olmuştur. Bizanslılar’dan sonra bölgeye Osmanlı İmparatorluğu egemen olmuştur.  Orhan Gazi döneminde gerçekleşen Maltepe Savaşı’ndan sonra semt Osmanlı idaresine gelmiştir. Bölgede by tarihten kalan birçok külliye, cami ve hamam bulunmaktadır.  Balkan Harbi’nden sonra ilçeye gelen Balkan muhacirleri ve Yörükler burada yaşamıştır. Semt, 1882 yılında nahiyeye dönüşmüştür. 1953 yılında çıkan bir kanun ile de bugünkü statüsüne kavuşmuştur. 

Keles Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin  Ekonomisi 

Bir bölgenin ekonomisi o ilçenin yerleşim tarzından, emlak piyasasına kadar birçok farklı konuyu etkilemektedir. Bu sebeple Keles kiralık daire tercih edeceklerin ilçenin ekonomik durumu, hakim ekonomik faaliyetler ve son olarak da istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Semt ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlı olarak gelişmiştir. Bölgede en çok çilek, kiraz, vişne, tütün, nohut ve anason yetiştirilmektedir. Yüksekliğin fazla olması, ilçede tarım yapılan alanların küçülmesine neden olmuştur. Bölgede Nilüfer Çayı vadisinde ve Kocasu Irmağı vadisinde tarım yapılmaktadır. Semt maden yatakları bakımından çok zengindir. İlçede bulunan linyit yatakları ve işleme tesisleri önemli bir istihdam kaynağıdır. Son olarak ilçede, hayvancılık yapılmaktadır. Koyun, sığır ve keçi yetiştirilmesi yaygındır. 

Keles Kiralık Konut Bakanlara Semtin Nüfus Yapısı 

01 Şubat 2019 TÜİK Raporlarından alınan bilgilere göre, ilçede hayatını sürdürenlerin sayısı 12.355’dir. Semt nüfusunun %49.23’üne erkek, %50.77’si ise kadındır. Semtin nüfusu 2007-2017 yılları arasında sürekli olarak düşmüştür. 2018 yılında ise küçük bir artış meydana gelmiştir. Bu sebeple de popülasyonun artış hızı %3.04’tür.  Yerel halkın %24’ü ilçe merkezinde yaşamaktadır. Semt, bir merkez ve otuz altı mahalleden meydana gelmiştir. Bursa Keles kiralık daire tercih etmeyi planlayanlar, aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanan mahallelerden bir ya da birkaçında arayışlarını yoğunlaştırabilirler:

 • Cuma Mahallesi
 • Ertuğrul Gazi Mahallesi
 • Baraklı Mahallesi
 • Kıran Işıklar Mahallesi
 • Sofular Mahallesi
 • Epçeler Mahallesi
 • Gelemiş Mahallesi
 • Sorgun Mahallesi
 • Kozbudak Mahallesi
 • Davutlar Mahallesi

Eğer Keles kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hep hayalini kurduğunuz eve ulaşmak isterseniz  ilçede yer alan emlakçılar ile irtibata geçebilir veya sahibinden Keles kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.