/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kestelcancel

Bursa Kestel Kiralık Ev

araması için 3 ilan bulundu

Kestel Kiralık Konut Seçeceklere İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Kestel kiralık konut düşüncesinde kararlı olanlar için, ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Yazıda semtin coğrafi özelliklerinden nüfusuna kadar birçok farklı başlığa yer verdik. Yazının sonunda saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan bölge hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Kestel, ülkemizin Marmara Bölgesi’nde yer alan Bursa iline bağlı on yedi ilçeden biridir. Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Mudanya ve Gemlik ilçeleri ile beraber kent merkezini oluşturduğu düşünülür. Kestel, şehrin doğu yakasında bulunmaktadır ve il merkezinden yalnızca on iki kilometre mesafede yer almaktadır. İlçe, 280 kilometrekarelik bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir ve semtin denizden yüksekliği, bir başka deyişle ise rakımı 124 metredir.  Ilıman Marmara ikliminin görüldüğü ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçmektedir. 

Kestel Kiralık Konut Düşünenlere Semtin Kısa Tarihi

Kestel kiralık daire tercih etmeyi düşünenler için hazırladığımız bu derlemenin ilk bölümünde semtin tarihine kısaca değineceğiz. Antik çağlardan itibaren yerleşimin olduğu ilçede, Bitinyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve en nihayetinde Bizanslıların hüküm sürdüğü bilinmektedir. İlçe ismini Doğu Roma İmparatorluğu kısacası Bizans döneminde almıştır. Semtin ismi Latincedir ve Kalecik anlamına gelmektedir. 1306 yılında yapılan bir savaş ile Osman Bey döneminde Osmanlı idaresine katılmıştır. 1326 yılında Bursa’nın fethinin tamamlanması ile semt, Bursa’nın bir nahiyesi haline gelmiştir. Cumhuriyet döneminde ise, 1938 yılında bucak, 1960’ta ise belde olmuştur. Bundan tam otuz yıl sonra, bugünkü statüsüne kavuşmuştur. 

Kestel Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Ekonomik Durumu

Bir bölgede yaşamaya başlamadan önce, o semtin ekonomik durumu, hakim ekonomik faaliyetleri ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Hem gelecekteki yaşamınız hem de emlak piyasası hakkında fikir verir. Bu nedenle Kestel kiralık daire arayışında olanların, ilçenin ekonomik yapısı hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini düşündük. Bursa, Türkiye’nin ekonomik bakıdan gelişmiş en gelişmiş beşinci ilidir. Bu sebeple hem kentte hem ilçede, tarım, tarıma dayalı sanayi, ticaret faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Maden bakımından da zengin olan ilçede yerel halkın önemli bir bölümü tarımdan geçimini sağlamaktadır. Bereketli topraklar üzerinde kurulmuş olan semtte buğdaydan arpaya, pirinçten bezelyeye kadar birçok ürün üretilir. Semt merkezinde ve civar mahallelerde kurulan küçük ve orta boy işletmelerde bu ürünle işlenerek, satışa hazır hale getirilir. Sanayi faaliyetlerinin yoğun olduğu ilçenin istihdam potansiyeli yüksektir. 

Kestel Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporundan alınan bilgiye göre,  semtte 65.256 kişi yaşamıı sürdürmektedir. İkamet edenlerin %49.91’i erkek, geriye kalan %50.09’u ise kadındır. İlçenin popülasyonu 2012 yılından sonra sürekli olarak artmıştır ve artış bugünde sürmektedir.  Semtteki popülasyonun artış hızı %7.47 ile kent ortalamasının üstündedir. İlçe, otuz altı büyük mahalleden oluşmaktadır ve bu mahalleler bursa Kestel kiralık daire arayanlar için gelişmişliklerine göre aşağıdaki gibi sıralanmıştır: 

 • Vanimehmet Mahallesi 
 • Yeni Mahalle
 • Ahmet Vefik Paşa Mahallesi
 • Esentepe Mahallesi
 • Barakfakih Mahallesi
 • Çataltepe Mahallesi
 • Baba Sultan Mahallesi
 • Orhaniye Mahallesi
 • Serme Mahallesi
 • Derekızık Mahallesi
 • Ümitalan Mahallesi

Eğer Kestel kiralık konut kararınızdan eminseniz ve hayallerinizdeki eve hemen kavuşmak için bir adım atmaya hazırsanız, ilçede yer alan emlakçılar ile görüşebillir veya sahibinden Kestel kiralık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Kestel Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.