/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Alacacancel

Çorum Alaca Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Alaca Kiralık Konut Arayanlara Rehber Bilgiler

Alaca kiralık konut bakan EmlakJet ziyaretçilerine ilçe hakkında detay bilgilere yer verdiğimiz bir araştırma hazırladık. Siz de ilçe hakkındaki soru işaretlerinizi gidermek amacıyla bu yazıyı okuyabilirsiniz. Alaca, Çorum’un bir ilçesidir. 1919 yılında ilçe konumuna getirilmiştir. İlçenin adı da 1932 yılında resmiyet kazanmıştır. İlçe ilin güneyinde yer alır. Yüzölçümü 1375 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden yüksekliği 915 metre civarlarındadır. İlçenin kuzeyinde Çorum Merkez ilçesi, batısında Sungurlu ve Boğazkale ilçeleri, doğusunda Ortaköy ilçesi ve Yozgat ili güneyinde de yine Yozgat ili yer alır. Şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 52 kilometredir. İlçe Yozgat’a 53 kilometre ve Sungurluya da 43 kilometre mesafededir. Bölgede yaz ayları kurak ve sıcak, yaz ayları yağışlı ve soğuk geçer. Yıllık yağış miktarı ortalaması ise 376 mm’dir. İlçe Yozgat – Çorum ve Sungurlu – Tokat karayollarının kesişicinde bulunur. 

Alaca Kiralık Konut Bakanlara Gezi Rehberi 

Hititlilerden kalma önemli bir kent olan Alacahöyük bu ilçededir. Alacahöyük’ün gerçek ismi İmat Höyüktür. Bölgedeki en yakın yerleşim Alaca ilçesinde bulunduğu için höyük Alaca ismiyle anılır. Atatürk’ün bizzat emri ile yapılan araştırmalar ulusal anlamdaki ilk kazı çalışmalarıdır. Dünyada yankı uyandıran bu çalışmalarda 4 uygarlık çağına ilişkin kalıntılar bulunmuştur. Bölgede Bakır – Taş Çağından Osmanlıya kadar uzanan dönemlere ait kalıntılar bulunmuştur. Alacahöyük’ün 1. Kültür evresi denilen kısımlarına Frigler, Romalılar ve Bizanslılardan kalma toprak kaplar, çömlekler, ayaklı meyvelikler ve çanaklar bulunmuştur. Buralarda elde edilen eşyaların çoğunluğu taştan yapılmadır. 2. Kültür evresinde su kanalları, büyük yapılar, mabet ve şehir suru gibi yapılar yer alır. 3. Kültür Evresinde Eski Tunç Çağından kalma eserler vardır. Hanedan mezarları çağa ait en önemli kalıntılardır. 4 tarafı taşlarla örülen mezarlar dikdörtgen şeklindedir. Gümüş, bakır, altın ve tunç gibi değerli taşlardan oluşan ölü hediyeleri bu kişilerin hanedandan olduklarını gösterir. 4. Kültür Evresi ise Geç Kalkolitik Çağdan kalmadır. Bu dönem toprak üstüne kurulan ilk uygarlıktır. Burada bulunan eserler de Alacahöyük Müzesinde sergilenir. Bu müze 1941 senesinde açılmıştır. Ayrıca Alacahöyük’te Tanrıça Hepat’a atfedilen bir baraj vardır. Bu barajın Hitit Kralı tarafından Anadolu’daki büyük kuraklığın sonucunda yaptırıldığı bilinir. Tarım amaçlı sulama ve içme suyu sağlama amacıyla yapılan barajın derinliği 5 metreye kadar ulaşır. Boğazköy ile Alacahöyük’ü kapsayan arazi 1988 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Bölgeye geldiğinizde Alaca Saat Kulesi, Hüseyin Gazi Külliyesi, Hüseyin Gazi Türbesi ve Hüseyin Gazi Medresesini de görmeden dönmemelisiniz. Siz de ilçedeki bu tarihi güzellikleri keşfetmek için bölgeye gelecekseniz Çorum Alaca kiralık ev ilanlarına sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Alaca Kiralık Konut Fiyatları 

İlçenin kiralık ev piyasası hakkında bilgi sahibi olunmadan bir karar verilmemelidir. İlçede toplam 19.418 adet konut vardır. Bu konutlara düşen insan sayısı ise 2,37’dir. İlçede bulunan işyeri sayısı 2.363’tür. 2019 EmlakJet bölge raporunun verilerini incelediğimizde ilçedeki kiralık konutların ortalama büyüklüklerinin 150 metrekare olduğunu görürüz. Alaca kiralık konut fiyatları ortalama 490 Türk Lirası olarak karşımıza çıkar. Metrekare başına denk gelen kira bedeli ise 3 Türk Lirasıdır. 

Ev arayışları EmlakJet sayesinde oldukça hızlı. Bütçenize uygun ve ihtiyaçlarınıza da uyan evlere ulaşmak için Çorum Alaca da kiralık daireler ilanlarına istediğiniz zaman sitemiz üzerinden göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için  ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Alaca Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.