/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kovancılarcancel

Elazığ Kovancılar Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Kovancılar Kiralık Konut Seçeceklere İlçe Rehberi

Kovancılar kiralık konut düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri içeren bir yazı hazırladık. Yazıda ilçenin coğrafi özelliklerine, iklimine, bölge ekonomisine, mahallelerine ve demografik durumuna değindik. Yazının sonunda ilçe hakkında bilgi sahibi olacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Kovancılar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Elazığ iline bağlı bir ilçedir. Kentin yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi olan semtin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçede yerleşim milattan önce başlamıştır. 1934 yılında ilçe statüsüne kavuşan semte Romanya’dan gelen göçmenler yerleştirilmiştir. İlçe bu tarihten sonra hızlı bir şekilde gelişim göstermiştir. 300 hane ile kurulan Kovancılar ilçesi, bugün Elazığ’ın en büyük yerleşim yerlerinden biridir.

Kovancılar Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Kovancılar kiralık ev bakanlar ilçenin coğrafi konumu hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. İlçe, Elazığ-Bingöl karayolu üzerine kurulmuştur ve Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır. İlçe, 962 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır. Semtin denizden yüksekliği, ortalama rakımı 980 metredir. İlçe, kuzey hattında Tunceli ili komşudur. Semt aynı zamanda Karakoçan ve Palu semtleri ile çevrilidir. Kovancılar ilçesinin batı bölümünde ise Keban Baraj Gölü bulunmaktadır. İlçe, Doğu Toros Dağları silsilesi içerisinde yer almaktadır. Bölgede karasal iklim koşulları hakimdir. Keban Baraj Gölü, iklim koşullarını ılıman hale getirmiştir. İlçede yazlar sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ılık ve yağışlı geçmektedir. Bahar aylarında yağış yağmur şeklinde düşmektedir. 

Kovancılar Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Ekonomik Durumu

Bir bölgenin coğrafi konumu, ekonomik potansiyeli ve istihdam durumu emlak piyasası üzerinde belirleyicidir. Bu nedenle Kovancılar kiralık daire arayanların ilçe ekonomisi hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Kovancılar ilçesininin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olarak gelişmiştir. Yerel halkın yaklaşık %85’i bu iki faaliyet ile ilgilenmektedir. İlçe topraklarının %35’i parçalı tarım arazilerinden meydana gelmektedir. Bu arazilerde şeker pancarı, ayçiçeği, pamuk gibi endüstri bitkileri yetiştirilmektedir. Tüm bunlara ek olarak semtte domates, biber, doğan ve sarımsak yetiştirilmektedir. İlçe halkının geçim kaynağı hayvancılığıdır. Mor karaman koyununun yetiştirildiği ilçede, küçük ve orta ölçekli sanayi tesisleri bulunmaktadır. Bölge halkının önemli bir kısmına istihdam olanağı sağlayan bu kuruluşlarda endüstri bitkileri işlenmektedir.

Kovancılar Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre, semtte 38.774 kişi ikamet etmektedir. İlçe nüfusunun %49’u erkek, %51’i ise kadındır. İlçe nüfusu 2013 yılından sonra sürekli olarak azalmıştır. Bu nedenle popülasyonun artış hızı eksi yönlüdür ve ilçe nüfusunun artış hızı -%1.20’dir. İlçe, köy, mahalle ve köy altı yerleşimlerinden meydana gelmiştir. Elazığ Kovancılar kiralık ev bakanlar aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan mahallelerden bir ya da birkaçında araştırmalarını sürdürebilirler:

 • Bağlar Mahallesi 
 • Bahçelievler Mahallesi
 • Çay Başı Mahallesi
 • Toki Mahallesi
 • Tuna Mahallesi
 • İsmet Paşa Mahallesi
 • Heybet Mahallesi
 • Fatih Mahallesi
 • Çarşı Başı Mahallesi
 • Kapıaçmaz Mahallesi
 • Gültepe Mahallesi
 • Yeni Mahalle

Eğer Kovancılar kiralık konut düşüncenizden eminseniz, ilçede hizmet veren emlakçılar ile irtibat kurabilirler veya sahibinden Arıcak kiralık daire ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Kovancılar Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.