/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kemaliyecancel

Erzincan Kemaliye Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Kemaliye Kiralık Konut Bakanlara Tercih Kılavuzu 

Kemaliye kiralık konut düşünenler için ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi tek bir yazıda topladık. Yazının sonunda ilçenin coğrafi özelliklerinden, iklimine, tarihinden demografik durumuna hatta mahallelerine kadar birçok farklı konu hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Kemaliye, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzincan iline bağlı bir ilçedir. Doğu Anadolu’nun en gelişmiş kentlerinden biri olan Erzincan, dokuz semtten meydana gelmiştir. Kemaliye, kentin en gelişmiş sekizinci yerleşim birimidir ve şehir nüfusunun yaklaşık %2.35’ine ev sahipliği yapmaktadır. Eski ve daha bilinen ismi Eğin’de yaşam tarih öncesi çağlarda başlamıştır. Eğin, Ermenice bir isimdir, “göze” ve “pınar” anlamına gelmektedir. Cennet gibi güzel bahçe anlamına gelen Eğin ismi, 1922 yılına kadar da kullanılmıştır. 

Kemaliye Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Kemaliye kiralık daire tercih etmeyi düşünenler ilk olarak semtin coğrafi özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.  İlçe, 2354 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır. Kemah’tan sonra, Kemaliye ilçesi kentin en büyük yüzölçümüdür.  İlçenin denizden yüksekliği, daha klasik bir ifade ile semtin rakımı yaklaşık 950 metredir. Kent merkezinden yüz doksan dört kilometre uzakta yer almaktadır. İlçe, kentin güneybatısında yer almaktadır ve İliç ile Kemah ilçeleri ile komşu vaziyettedir. İlçede karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise çok soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Ağır kış koşulları sebebiyle ilçenin merkez ile bağlantısı Ocak ve Şubat aylarında kesilmektedir. 

Kemaliye Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçenin Tarihi 

Bir bölgede ev tutmadan önce, o il ve ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Kemaliye kiralık ev düşünenlerin de bölge ile bağlantılarını güçlendirmesi için yazının ikinci bölümünde bölgenin tarihinden söz ettik. Kemaliye ilçesinde yerleşim milattan önce üçüncü yüzyılda başlamıştır. Bölgede Hattilerin, Hurrilerin ve Urartuların yaşadığı bilinmektedir. Semt 1900’lü yıllara kadar önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Çevre illerden gelen kervanların bölgede konakladığı bilinmektedir. Semtin ismi 1922 yılında değişmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk, ilçeyi ziyaretinde “Sevgili Eğinliler, siz artık kemale ermiş insanlarsınız. Bu nedenle de adımı sizlere veriyorum” demiştir. Semtin ismi o yıl değişmiş ve Kemaliye adını almıştır. 

Kemaliye Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre,  ilçede yaşayanların sayısı 5555 kişiye ulaşmış durumdadır. İlçede yaşayanların 2884’ü erkek, 2671’i ise kadındır. Kabaca, popülasyonun %51’i erkek, geriye kalan %49’u ise kadındır. Semtin nüfusu 2017 yılından sonra artış göstermiştir. Popülasyonun artış hızı %12.31’e ulamış durumdadır. İlçe, köy ve mahallelerden meydana gelmiştir. Erzincan Kemaliye kiralık daire düşünenler aşağıda gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre sıralanmış olan mahallelerden bir ya da birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Gençağa Mahallesi
 • Sandıkbağı Mahallesi
 • Hacı Yusuf Mahallesi
 • Halil Ağa Mahallesi
 • Naip Mahallesi
 • Dörtyolağzı Mahallesi
 • İshak Paşa Mahallesi
 • Taşdibi Mahallesi
 • Ariki Mahallesi
 • Bahçe Mahallesi
 • Esertepe Mahallesi 

Eğer Kemaliye kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Kemaliye kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Kemaliye Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.