/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Üzümlücancel

Erzincan Üzümlü Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Üzümlü Kiralık Konut Bakanlar İçin Bölge Rehberi

Üzümlü kiralık konut arayan okuyucularımızın ilçe hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaları adına bir araştırma yazısı hazırladık. Üzümlü, Erzincan’ın bir ilçesidir. 591 kilometrekareden oluşan bir yüzölçümüne sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1397 metre civarlarındadır. Şehir merkezine olan uzaklığı 22 kilometredir. İlçenin kuzey ve kuzeydoğusunda Çayırlı, doğusunda Tercan, batısında Erzincan Merkez ilçesi ve güneyinde Tunceli ili yer alır. İlçe kendine özgü hoş kokusu olan siyah üzümü ile tanınır. Bu üzüm türünün dünyada eşi benzeri yoktur. Bu üzüm dünyadaki ilk patentli üzüm olan Cimin Üzümüdür. Üzümün şeker oranı sıfıra yakındır ve mayhoş bir tadı vardır. Ülkemizin çeşitli bölgelerine gönderilen üzüm yurtdışına da satılmaktadır. 

Üzümlü Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Tarihi

Cimin, Tzumina ve Iustinianopolis bölgenin eski isimleridir. Bölgeye Hititliler, Urartular, Medler Sasaniler, Persler, Bizanslılar ve Romalılarda hakimiyet sürmüşlerdir. Bölgede Urartulardan kalma Altıntepe Kalesi yer alır. Urartuların dışında kale, Bizans, Pers ve Anadolu Selçuklular tarafından da kullanılmıştır. Kale içinde Urartulardan kalma tapınak, yeraltına taşlar ile örülen 3 oda mezar, Açık Hava Tapınağı, sur duvarları kabul salonu / Apadana ve giriş kapısına ait kalıntılara rastlanır. Kalede Bizanslılardan kalma sur duvarları ile bir kilise de bulunur. İlçedeki diğer tarihi yerler; Akkoyunlu Camii, Hacı Nutullah Camii, Şeyh Karpuz Türbesi Mağarası, Şeyh Karpuz Mağarasıdır. İlçe daha önceleri il merkezine bağlıyken 1987 yılında ilçe konumuna getirilmiştir. İsmini bölgede yetiştirilen üzümden alır. 

Üzümlü Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Demografisi

Şubat 2019 tarihli TÜİK raporuna göre ilçenin nüfusu 14.390 kişiden oluşur. Bu nüfusun %49,98’ini (7.192) kadınlar ve %50,02’sini (7.198) erkekler oluşturur. İlçenin nüfusu cinsiyete göre eşit bir dağılım göstermiştir. Üzümlü ’nün 2017’deki nüfusu ise 13.363’dir. Bir yılda ilçede yaşayan insan sayısında artış olmuştur. Bölgenin yıllık nüfusunun artış oranı %7,69’dur. Kilometrekareye 24 kişi düşer. İlçenin 18 mahallesi ve 23 köyü vardır. Erzincan Üzümlü kiralık ev bakabileceğiniz mahalleleri nüfuslarıyla beraber aşağıdaki gibidir. 

 • Fatih Mahallesi 1.931,
 • Yunus Emre Mahallesi 1.796,
 • Geyikli Mahallesi 1.393,
 • Pınarbaşı Mahallesi 553,
 • Terzibaba Mahallesi 528,
 • Çay Mahallesi 485,
 • Üçler Mahallesi 481,
 • Piri Sami Mahallesi 433,
 • Bahçeşehir Mahallesi 432,
 • Çavuşlu Mahallesi 393,
 • İstasyon Mahallesi 341,
 • Ciminli Baba Mahallesi 322,
 • Küçükkadağan Mahallesi 259,
 • Oruçlu Mahallesi 228,
 • Fırat Mahellesi Mahallesi 227,
 • Babacan Mahallesi 162,
 • Büyük Kadağan Mahallesi 153 ve 
 • Süleymanlı Mahellesi Mahallesi 122 kişiden oluşur. 

Üzümlü Kiralık Konut Fiyatları

2019 EmlakJet bölge raporu verilerine göre ilçede 8.063 tane konut vardır. Konutlara 1,99 tane hane halkı düşer. 653 tane de işyeri vardır. Bölgedeki kiralık konutların ortalama alanları 154 metrekaredir. Ortalama Üzümlü kiralık konut fiyatları 979 Türk Lirasıdır. Birim kira bedeli ortalama 6 TL’ye denk gelir. 

Ev arayışınız hala aktifse ilgili ilanlara en kolay EmlakJet üzerinden göz atabilirsiniz. Sitemiz üzerinden dilediğiniz ilanı inceleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza ve isteklerinize en çok uyan ev ilanları Erzincan Üzümlü sahibinden kiralık ev ya da emlakçıdan kiralık ev seçenekleri ile listeleme sayfalarımızda sizleri bekliyor. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Üzümlü Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.