/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tortumcancel

Erzurum Tortum Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Tortum Kiralık Konut Arayanlara İlçe Kılavuzu

Tortum kiralık konut arayan EmlakJet takipçileri arasında ilçe hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler mutlaka bu yazıyı okumalılar. Tortum, Erzurum’un ilçelerinden bir tanesidir. İlçenin adı eski kaynaklarda Tortoman, T’orto’m, Torcon Tortomi ve Tartum şeklinde anılır. Bu kelimenin kökü Tordur. Tarihi oldukça eskilere uzanır. 1467 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Fakat bölge kısa süre sonra Gürcü hakimiyetine geçmiştir ve ardından Osmanlı ile Gürcü Beyleri arasında birçok kez el değiştirmiştir. 1549’da kesin olarak Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. 17. yüzyılın sonlarına kadar Erzurum’un sancağı konumundadır. 19. Yüzyılda İspir’in nahiyesi olarak Bayburt’a bağlanmıştır. Fakat halkın talebi ile kısa süre içinde kaza konumuna getirilerek Erzurum Merkez sancağına bağlanmıştır. 

Tortum Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafyası

İlin kuzeyinde yer alır. Uzun ve dar bir vadi üzerine kurulmuştur. Dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Doğu Karadeniz sınırındadır. Tortum Çayı vadisinde bulunur. İlçenin Karadeniz Bölgesine yakın olan kuzey ve doğu kısımlarında Karadeniz iklimi batı ve güneyinde karasal iklim tipi görülür. Bol yağış alır. Şehir merkezine olan uzaklığı 52 kilometredir. İlçenin kuzeybatısında İspir, batısında Aziziye, güneyinde Yakutiye ve Pasinler, doğusunda Narman ve Oltu, kuzeyinde Uzundere ilçesi ve Artvin ili yer alır. Yüzölçümü 1463 kilometrekaredir ve deniz seviyesinden yüksekliği 1618 metre civarlarındadır. Akdağ ve Mescit Dağı ilçedeki önemli sıradağlardır. Tortum’daki önemli akarsular Tortum Çayı ve Ödük Deresidir. İki akarsuyu da Çoruh Nehrine karışır. Tortum Şelalesi ile Tortum Gölü muhteşem bir doğa manzarasında sahiptir. İlin en yeşil ilçesidir. Geçim kaynaklarını hayvancılık ve tarım oluşturur. Yaylacılık ön plandadır. Hayvancılıkta arıcılık da yapılır. Tarımda meyve yetiştiriciliği yapılır. Vadi tabanlarında sebze ve meyve ekimi yapılır. Son dönemlerde modern yöntemlerle yapılan meyve yetiştiriciliği gelişim göstermiştir. Seracılık da son zamanlarda gelişme göstermiştir. İlçe son yıllarda dışarıya göç vermiştir. Arazi yapısının yeterince uygun olmaması bölge halkını göçe zorlamıştır. 

Tortum Kiralık Konut Arayabileceğiniz Mahalleleri

İlçenin mahalle sayısı 58’dir. Tortum kiralık ev bakabileceğiniz mahalleler; Çakıllı Mahallesi, Aşağı Serdarlı Mahallesi, Ballı Mahallesi, Akbaba Mahallesi, Taşbaşı Mahallesi, Kemerkaya Mahallesi, Serdarlı Mahallesi, Aksu Mahallesi, Yamankaya Mahallesi, Çardaklı Mahallesi, Kazandere Mahallesi, Peynirli Mahallesi, Aktaş Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Çiftlik Mahallesi, Pehlivanlı Mahallesi, Alapınar Mahallesi, Ziyaretli Mahallesi, Suyatağı Mahallesi, Karlı Mahallesi, Alparslan Mahallesi, Uzunkavak Mahallesi, Konak Mahallesi, Kaleboynu Mahallesi, Arılı Mahallesi, Yukarısivri Mahallesi, Çivilikaya Mahallesi, Meydanlar Mahallesi, Tortumkale Mahallesi, Bağbaşı Mahallesi, Şenyurt Mahallesi, Vişneli Mahallesi, Bahçeli Mahallesi, Yazyurdu Mahallesi, Derekapı Mahallesi, Kapıkaya Mahallesi, Yellitepe Mahallesi, Cihanlı Mahallesi, Tipili Mahallesi, Kireçli Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Esendurak Mahallesi, Yumaklı Mahallesi, Söğütlü Mahallesi, Çataldere Mahallesi, Gökdere Mahallesi, Derinpınar Mahallesi, Çaylıca Mahallesi, Kaledibi Mahallesi, Doruklu Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, İncedere Mahallesi, Demirciler Mahallesi, Tatlısu Mahallesi, Kırmalı Mahallesi, Yağcılar Mahallesi, Dikmen Mahallesi ve Taşoluk Mahallesidir. 

Tortum Kiralık Konut Fiyatları

2019 EmlakJet bölge raporu verilerine göre ilçedeki konutların adeti 13.334’tür. Konut başında düşen hane halkı sayısı 4,49’dur. İşyeri sayısı 978’dir. Bölgede bulunan kiralık evlerin ortalama boyutları 138 metrekaredir. Tortum kiralık konut fiyatları 736 Türk Lirasıdır. Metrekare başında denk gelen birim kira bedeli 5 Türk Lirası olarak karşımıza çıkar. 

EmlakJet ev arayışlarınızı oldukça kolaylaştırıyor. İsteklerinizi karşılayan Tortum kiralık ev sahibinden veya emlakçıdan seçenekleriyle sizleri bekliyor. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

29 Kasım 2021

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

22 Kasım 2021

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

19 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.