/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sivrihisarcancel

Eskişehir Sivrihisar Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Sivrihisar Kiralık Konut Düşünenlere Tercih Kılavuzu 

Sivrihisar kiralık konut tercihe edecekler için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Yazının sonunda hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Gelin Sivrihisar ilçesini birlikte daha yakından tanıyalım. Sivrihisar, ülkemizin en gelişmiş illerinden biri olan Eskişehir kentine bağlı yerleşim yerlerinden biridir. İlçe İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Eskişehir kent merkezinden tam doksan kilometre, başkent Ankara’dan ise yüz yirmi kilometre uzakta bulunmaktadır. 1926’ya kadar Ankara’nın bir ilçesi olan semt, bu tarihten sonra Eskişehir’e bağlanmıştır. Sivrihisar ilçesinin doğusunda Günyüzü ve Ankara’ya bağlı ilçeler, batısında Çifteler ve Mahmudiye, kuzeyinde Beylikova ve Mihalıççık, güneyinde ise Konya ve Afyon illeri bulunmaktadır. İlçe, 4103 kilometrekarelilk çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. Semtin denizden yüksekliği, daha klasik bir ifade ile rakımı 1100 metredir. 

Sivrihisar Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi 

Bir bölgede yaşamaya başlamadan önce o ilçenin veya ilin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, o bölge ile olan etkileşiminizi güçlendirir. Bu sebeple Sivrihisar kiralık ev almayı düşünenler, ilçenin tarihi hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. İlçenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bölgede bilinen ilk yerleşim milattan önceki yıllarda başlamıştır. Hititler ise bölgenin en çok bilinen sahipleridir. Hititlerden sonra Friglere ev sahipliği yapan semtin ilk ismi Sallopa’dır. Özellikle Hititler ve Frigler döneminde iskan edilen ilçede semt merkezinden on altı kilometre uzakta bulunan bir antik kent bulunmaktadır. Friglerin ünlü Ana Tanrıça Kibele kültünün de bu bölgede ortaya çıktığına inanılmaktadır. Kibele, bolluğu, bereketi ve verimi temsil etmektedir. İlçe daha sonra Romalılar ve Bizanslılar tarafından zapt edilmiştir. 1071 yılından sonra Malazgirt Savaşı ile birlikte Anadolu’ya giren Türkler, Ankara’yı mesken edinmiştirler. İlçede bu tarihten sonra Türk yerleşimi görülmüştür. Orhan Bey döneminde de Ankara Ahilerin elinden alınmış, Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına dahil olmuştur. İlçe, Kurtuluş Savaşı döneminde de işgale uğramamıştır. Sivrihisar kiralık daire düşünenler, tarihle yoğrulmuş bir semtin sokaklarında yürüme ve yaşama keyfine erişeceklerdir.

Sivrihisar Kiralık Konut Arayanlara Semtin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre,  Sivrihisar Eskişehir’in en kalabalık ve en gelişmiş üçüncü yerleşim birimidir. Semtte, 20.746 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişiler, kent nüfusunun yaklaşık %2.38’ine tekabül etmektedir. Tüm bunlara ek olarak ilçe nüfusunun %50.74’ü erkek, %49.26’sı ise kadındır. İlçenin nüfusu 2010 yılından 2017 yılına kadar sürekli olarak azalmıştır. Bu tarihten sonra da küçük bir artış meydana gelmiştir. Bugün popülasyonun artış hızı %1.50 civarındadır. İlçe,mahallelerden meydana gelmiştir. Köy ve köy altı yerleşimi ise bulunmamaktadır. Eskişehir Sivrihisar kiralık ev arayanlar aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan yerleşim birimlerinden bir ya da birkaç tanesinde arayışlarını sürdürebilirler:

 • Hızırbey Mahallesi 
 • Yenice Mahallesi
 • Kaymaz Mahallesi
 • Yunus Emre Mahallesi
 • Dümrek Mahallesi
 • Aşağıkepen Mahallesi
 • Karacalar Mahallesi
 • Nasrettin Hoca Mahallesi
 • Kurşunlu Mahallesi
 • Bahçecik Mahallesi
 • Elmalı Mahallesi

Eğer Sivrihisar kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Sivrihisar kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, sizin için en uygun olan ilanı bulabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Sivrihisar Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.