/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Şemdinlicancel
Hakkaricancel

Hakkari Şemdinli Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Şemdinli Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Şemdinli kiralık konut arayan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı ile birlikte konut arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama süreci içerisinde olan kişiler, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında daha önceden fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Şemdinli ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve kısa tarihçesi gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık. 

Şemdinli Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Kısa Bir Tarihçesi

Şemdinli ilçesi, Hakkari ilinin üç ilçesinden bir tanesidir. Asurice, yani Doğu Aramice, "Şamizdin" adı ile anılarak dokuzuncu yüzyıldan itibaren tarihi kaynaklarda adı geçmektedir. On dokuzuncu yüzyılın başlarında Şemdinan bölgesinde bulunan Nehri Köyü'ne medrese kuran Seyyit Taha, Musul ilinde Nakşibendi tarikatını kuran Mevlana Halid-i Bağdadi'nin bir mürididir. Seyyit Taha sonrasında bölgede bulunan aşiretleri bastırır ve Urmiye'den Van'a kadar uzanan, Osmanlı Devleti kuralları altında bir hakimiyet düzeni kurar. 1854 senesinde baş gösteren Rus Harbi sırasında Hakkari aşiretlerini Osmanlıların yararına hizmete soktuğu için Seyyit Taha hem önemli bir rol oynamıştır hem de saygı kazanmıştır. İlçe, Birinci Dünya Savaşı sırasında tam dört defa Rusların işgali ile karşı karşıya kalmıştır. Aşiret reisi İsmail Ağa, Kazım Karabekir ile iş birliği yapmıştır, böylelikle bölgenin işgalden kurtulmasında rol oynamıştır. 

Şemdinli Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi

Öncelikle Şemdinli kiralık daire arayışında olanlar için ilçe, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Hakkari iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.680 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.450 metredir. Şemdinli, Irak ve İran sınırları üzerinde bulunduğu için jeopolitik öneme sahiptir. Ancak ilçenin arazisi oldukça engebeli ve orman dolu olduğu için maalesef ki bu durum kaçakçılığa kolay bir alan açmaktadır. İlçenin neredeyse %40'ı tarıma elverişsizdir. Küçük bir kısmı ise çayır ve mera alanıdır. İlçe sınırları içerisinde bulunan önemli dağlar arasında Katina Tepe, Karadağ, Akpınar Dağı ve Süngü Tepe bulunmaktadır. İlçede neredeyse hiç ova bulunmamak ile beraber birçok küçük yayla mevcuttur. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafına doğru 53 kilometrelik bir mesafede İran sınırı bulunur.
  • İlçenin güney ve batı taraflarına doğru 117 kilometrelik bir mesafede Irak sınırı bulunur.
  • İlçenin kuzey tarafına doğru 40 kilometrelik bir mesafede ise Yüksekova ilçesi bulunur.

Her ne kadar konumu sebebi ile sert karasal iklime ait hava koşullarına sahip olması gerekse de daha farklı hava koşulları görülmektedir. Yaz mevsimleri oldukça yüksek sıcaklıklar ile geçse de kış ayları karlı ve ılıman geçer. İlkbahar ve sonbahar aylarında yağış görülür ama yaz mevsiminde bu yağışlar azalarak kuraklık oluşur.

Şemdinli Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Şemdinli ilçesinde toplam 45.117 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %56,61'i erkek olup geriye kalan %43,39'u kadın nüfus tarafından oluşturulur. İlçenin son 10 senede toplanan nüfus verilerine göre, ilçenin nüfus gidişatı düzensizdir. Ancak son bir senede radikal bir nüfus düşüşü yaşanmıştır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %-31,58 olarak tespit edilmiştir.

Şemdinli ilçesine bağlı olan toplam 11 adet mahalle ve 22 adet köy bulunmaktadır. Şemdinli kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği, en kalabalık mahallelerin bir listesine aşağıda yer verilmiştir:

  • Moda Mahallesi,
  • Beşevler Mahallesi,
  • Karşıyaka Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi.

Eğer siz de Şemdinli Moda Mahallesi kiralık ev arıyorsanız bölgede bulunan emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.